Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 15:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ornament dezlipit de pe cadran
MesajScris: 05 Oct 2018, 16:09 
Neconectat

Membru din: 15 Mai 2009, 22:12
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Salut,

Cand am cumparat ceasul, la inceputul lui 2014, ornamentul era pozitionat deasupra markerilor afisajului de power reserve. De cateva luni se pozitioneaza unde vrea el, ca in imaginile de mai jos...

Imagine Imagine

Este posibil ca table aia sa fie facuta sa stea la locul ei fara sa ramana urme?
Intreb pentru ca nici producatorul n-a reusit s-o faca prea stralucit... nu numai ca ornamentul a cazut dupa 3 ani, dar sunt si niscaiva urme in jurul locului in care a fost lipit.

Pana si la propriu, "automatic power reserve" la mecanismul Miyota 9100 se pare ca nu este prea stralucit in timp. Daca o incarcare completa asigura in primele luni o functionare de 46-47 de ore, acum nu trece de 26 de ore (ceasul pe masa, cu fata-n sus). Acul indicatorului nu coboara sub 20 nici batut, uneori se opreste pe la 22-23. I-o trebui si o revizie...

Culmea, precizia zilnica (cand este purtat, nu cand sta pe masa) este atat de buna incat mi-e si jena sa o spun.. tot n-ar crede nimeni ca un ceas din care cad piese poate fi capabil de asa ceva. Oricum as fi preferat s-o ia inainte cu 30 de secunde pe zi decat sa se dezintegreze si sa-si injumatateasca rezerva de putere dupa 3 ani.

LE - nu se vedeau pozele


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ornament dezlipit de pe cadran
MesajScris: 05 Oct 2018, 18:29 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Ai purtat mult ceasul cu ornamentul....asa....plimbaret printre acele indicatoare?
Intreb de curiozitate 8)

Du ceasul la o revizie, ocazie cu care o sa-ti lipeasca/arunce si ornamentul......9XXX e un mecanism
reusit....ma indoiesc sa fie ceva defect dar e la 28800 vibratii pe ora si vrea si el o revizie la 3-4-5 ani 8)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ornament dezlipit de pe cadran
MesajScris: 05 Oct 2018, 21:25 
Neconectat

Membru din: 15 Mai 2009, 22:12
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Sincer sa fiu, nu stiu cat l-am purtat asa. A fost a doua intrebare pe care mi-am pus-o, imediat dupa "cum naiba am reusit sa sparg cristalul?". Voiam sa vad data, iar tabla se agatase de bumbul acela mic de langa ora 3, si mi s-a parut ca-i o crapatura urata de la margine pana in dreptul datei.
Ma uit la ceas destul de des totusi, imi place sa cred ca nu l-am purtat asa mai mult de 1-2-3 zile.
Nu sunt avarii la cadran (vizibile cu lupa de filatelist, ca alta n-am), iar tabla aluneca usor pe suprafata cadranului si trece fara probleme pe sub indicatoare.
M-am gandit sa renunt la ornamentul respectiv, pe care intotdeauna l-am asociat cu ridicolul "Dacia cu motor cu injectie", dar totusi cred ca e mai bine sa-l las asa cum l-au gandit neamtzo-chiezii de la Point-Tec. Doar ca mi-e frica sa nu ramana urme dupa lipire...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ornament dezlipit de pe cadran
MesajScris: 05 Oct 2018, 22:03 
Neconectat

Membru din: 08 Mai 2014, 14:53
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
faptul ca se opreste la o rezerva de aprox 20 de ore (indicata) e putin mai importanta decat dezlipirea ornamentului (atat timp cat acesta din urma nu face mai mult rau!).

La service cu el!

_________________
"Foarte bine" este dusmanul "Bine"-lui!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România