Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SEIKO Velatura Kinetik SRH024P1 ?
MesajScris: 06 Oct 2018, 12:52 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2018, 12:43
Mesaje: 5
Salut! :wink:
Peteti sa-mi spuneti ceva mai mult despre acest ceas SEIKO SRH024P1?
Am gasit la un coleg vrea sa-l vanda pe 250$. Doar de cateva ori la purtat este aproape nou! Bineinteles este original cu harti totul. La primit de la fratele din strainanate!
Va rog sa-mi spuneti despre acest ceas:merita sau, dar este bun, dar este problema putin ca-i aurit cum este acest 5D44 mecahism din acest ceas???
Va rog raspundeti!
Multumesc!

https://i.postimg.cc/cCbjRGkf/Screenshot_3.png
https://i.postimg.cc/PqSBXDb6/Screenshot_2.png
https://i.postimg.cc/ZKzDhjtb/Screenshot_1.png


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2018, 17:44 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Va salut!
Detin acest model de Seiko Velatura si va pot spune ca sunt multumit de el, arata bine si merge foarte precis.
Problema este ca la mine nu este ceasul de zi cu zi ci il port mai mult in concedii, motiv pentru care ceasul mi se opreste des (o incarcare completa tine doar maxim cateva luni) si trebuie sa il reglez de cate ori il iau la mana. Asa este direct drive-ul, arata nivelul de incarcare al acumulatorului in timp real, insa se opreste dupa un timp daca nu il luati la mana macar in week-enduri sau sa il trageti de cheita (ceasul poate fi incarcat si din cheita, insa trebuie rotita mult timp).
Din punctul meu de vedere modelul Velatura kinetic perpetual este mult mai bine gandit pentru o purtare periodica (ceasul tine data, iar cand este scuturat usor, se regleaza singur la ora corespunzatoare, totodata data nu necesita ajustare zic ei pana in anul 2099).
Cat priveste pretul, este unul bun pentru acest model de ceas, dar repet, daca nu il veti purta decat din cand in cand sau sa rotiti heita periodic, se va opri dupa o vreme, iar acest lucru pentru mine e destul de deranjant. Am auzit ca nu functioneaza nici winderul normal de ceasuri mecanice pentru a fi incarcat.
Toate cele bune!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2018, 18:54 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2018, 12:43
Mesaje: 5
Foarte frumos raspuns! Sunt bucuros de ce am auzit! Eu o sa-l port toata ziua.
Acest 5D44 ma bucur daca e de calitate. Are aceste rotile care se rotesc in el sau nu? https://i.postimg.cc/nr3VGLm1/Screenshot_1.png

Nu am inteles cand spuneai -- (ceasul tine data, iar cand este scuturat usor, se regleaza singur la ora corespunzatoare, totodata data nu necesita ajustare zic ei pana in anul 2099).-- cum stie sa se regleze singur? Oare este atomic sau...?
Ce buton e ala de apasare din partea stanga? Sau e pus doar asa?
Sticla stiu ca e tare (safir), insa cum este carcasa acea de metal, ce fel de aur este acel.. nu se zgaraie repede sau se ea vopseaua?

MUltumesc pentru raspunsuri... ca nu ma pricep prea mult la ceasuri, insa doresc sa-mi cumpar unul care pot sa-l port in fiecare zi, sa fie frumos, bun si sa nu se zgaraie usor!
:roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2018, 23:19 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
"Foarte frumos raspuns! Sunt bucuros de ce am auzit! Eu o sa-l port toata ziua.
Acest 5D44 ma bucur daca e de calitate. Are aceste rotile care se rotesc in el sau nu? https://i.postimg.cc/nr3VGLm1/Screenshot_1.png

Nu am inteles cand spuneai -- (ceasul tine data, iar cand este scuturat usor, se regleaza singur la ora corespunzatoare, totodata data nu necesita ajustare zic ei pana in anul 2099).-- cum stie sa se regleze singur? Oare este atomic sau...?
Ce buton e ala de apasare din partea stanga? Sau e pus doar asa?
Sticla stiu ca e tare (safir), insa cum este carcasa acea de metal, ce fel de aur este acel.. nu se zgaraie repede sau se ea vopseaua?

Multumesc pentru raspunsuri... ca nu ma pricep prea mult la ceasuri, insa doresc sa-mi cumpar unul care pot sa-l port in fiecare zi, sa fie frumos, bun si sa nu se zgaraie usor!"

Sa luam pe rand intrebarile dumneavoastra si cat ma pricep voi incerca sa va raspund la ele mai jos:
Ceasul are rotor care incarca un acumulator care la randul sau il alimenteaza. Este o imbinare a ceasului cu cuartz cu cel automatic am putea spune (secundarul se misca la fel ca a unui ceas cu cuartz). Sunetul cand miscati mana este mult mai puternic decat la un ceas automatic, la fel si vibratia (eu chiar m-am speriat cand l-am auzit si "simtit" prima data gandindu-ma sa nu aiba vre-o problema, insa am citit pe internet si nu este cazul, asa sunt ele mai zgomotoase, dar sa stiti ca senzatia este chiar placuta, "masculina").
Ceea ce spuneam acolo de "tinutul datei si reglajul ceasului cand e miscat" nu se refera la ceasul in cauza, acela este un alt model numit kinetic perpetual, vedeti in link-ul urmator informatiile despre el, de fapt ii reglezi o optiune cu anul bisect, +1, +2 etc, iar apoi ceasul stie daca luna februarie are 28 sau 29 de zile. Reglarea indicatoarelor o face un motoras. Mi-ati furat un mic zambet cand am citit daca este atomic;).
https://www.seikowatches.com/us-en/cust ... -knowledge

iar in link-ul urmator puteti vedea informatiile despre ceasul pe care doriti sa il achizitionati:
https://www.seikowatches.com/us-en/cust ... -knowledge
La mine acel buton din partea stanga are rolul de resetare,
sticla este de sapphir crystal (safir), foarte rezistenta la zgarieturi si are si tratament antireflex.
Sa va spun sincer nu stiu cat de rezistenta este placarea aurie, ceasul meu fiind varianta argintie, pentru aceasta informatie mai trebuie cautat pe internet.
ps: utilizarea zilnica a ceasului depinde de ce activitati intreprindeti, eu port zilnic un ceas clasic elegant (sunt cadru didactic universitar si merg mult la conferinte, simpozioane etc), ceasul Seiko Velatura are o alura mai sport, de unde si denumirea lui, de aceea il folosesc in activitati outdoor specifice concediului sau week-endurilor petrecute in natura. Pe langa asta am o intreaga colectie de ceasuri (peste 25) pe care le port pe rand.
In speranta ca v-a ajutat raspunsul meu, va doresc o Duminica cat mai placuta!
Toata stima!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Oct 2018, 06:15 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2018, 12:43
Mesaje: 5
Va multumesc mult domnul Mihai! Informatii importante pentru mine!
Azi sa vad, sa contactez persoana cu acest ceas (sper ca nu e deja vandut) si cu voia Domnului sper sa-l cumpar!
La inceput imi era frica ca este prea mare (50mm) mana mea nui asa mare... insa cred ca nu deranjeaza atat de mult asta ca este destul de ingust doar 13mm. Sper sa fie totul bine!
Va doresc o duminica placuta tuturora de pe acest frumos sait! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Oct 2018, 21:21 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2018, 12:43
Mesaje: 5
Doar sa va anunt ca de azi detin si eu acest ceas minunat!
Foarte bun si de mare calitate pentru mine! Foarte frumos sta pe mana!
Va multumesc tuturor de pe acest sait indeosebi domnului mihaib78 !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Oct 2018, 21:38 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Felicitari!!!
Sa il porti sanatos prietene si sa te bucuri de acest ceas deosebit mult timp de acum incolo.:)
Pretul de achizitie a fost nu bun ci foarte bun. Eu l-am cumparat de nou (acum circa 2 ani) la mai bine de 3000 lei.
Ai vazut ca pe spate are un format special tocmai pentru a se aseza sigur pe mana si a fi cat mai confortabil.
Toate cele bune!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Oct 2018, 21:50 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2018, 12:43
Mesaje: 5
Nu am cuvinte! Repet sunt incantat!
Va multumesc Mihai din suflet pentru mare ajutor ! :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România