Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 18 Oct 2018, 19:48 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
In colectia mea nu exista deocamdata nici un ceas cu mecanism Powermatic 80 in oricare din variatiile lui.

Deja vad ca acest mecanism, sub diferite forme si nume, si-a facut serios intrarea in majoritatea ceasurilor entry de la Swatch Group, ceasuri ale caror fan si proprietar sunt de ceva timp (dar cu vechile 2824-2). La momentul asta, daca vreau un nou Hamilton sau Tissot sau Certina model nou pe entry level, Powermatic80 e singura optiune.

Intrebarea mea este, se poate servisa, repara, regula acest mecanism la Dl Claudiu ? Sigur, tinand cont ca inca nu am asa ceva dar intra in planuri de achizitie, nevoia probabil nu va veni decat peste cativa ani. Vreau doar sa stie daca e safe sa cumpar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 18 Oct 2018, 20:04 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Daca aveti de gand sa-l purtati 1-2 ani merge. Daca vreti sa-l purtat o perioada mai lunga, cautati altceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 18 Oct 2018, 20:58 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Toate ceasurile prezente sau viitoare sunt pe viata, inca am toate ceasurile incepand cu cel primit cand aveam 6 ani. Toate functioneaza. Deci exclus sa cumpar un ceas nereparabil.

Inteleg ca nu se poate ,,opera,, acest mecanism powermatic la noi ? Mecanismul este raparabil, nu vad nici un motiv pentru care n-ar fi, deci probabil intrebarea mai clar ar fi daca se pun la dispozitie third party sculele, piesele si manualele pentru ele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 18 Oct 2018, 21:44 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Politica Swatch Group este sa cam termine cu third parties! Acel esapament din material compozit, de exemplu,
(la varianta cu 23 de rubine) nu-i este accesibil lui Claudiu.....deocamdata cel putin......

Pe romaneste, se incearca scoaterea de pe piata a ceasornicarilor independenti, in asa fel incat clientul
sa fie captiv SG si post garantie......smart, nu-i asa 8)

Vestea buna e ca lumea o sa se prinda si o sa evite Powermatic.....care in acest moment echipeaza majoritatea
noilor colectii Mido, Certina, Hamilton si Tissot......


Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 18 Oct 2018, 21:45 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
E vorba de un mecanism cu o conceptie speciala ( a se citi deficitara), cu componente predispuse la material fatigue.
Chiar daca procurarea pieselor de schimb ar fi facila (ceea ce nu e cazul), ideea de a schimba arcul principal la fiecare 2-3 ani cam calca pe nervi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 18 Oct 2018, 22:29 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Mda, vesti proaste pentru mine, care pana acum am fost incantat maxim de ceasurile pe care le am de la Swatch group, Hamilton cel putin de fiecare data si-a depasit cu mult asteptarile pentru categoria lui de pret. Erau tentante cateva modele din seriile noi, eram chitit sa aleg unul, din pacate toate pe care am pus ochii sunt ,,motorizate,, de powermatic.

Am citit niste barfe cum ca Hamilton ar folosi totusi altfel de componente fata de clasicul powermatic, dar nici o informatie absoluta in sensul asta. Stiti ceva despre asta ?

Deocamdata stau deoparte, si asa aveam in plan un nou Presage care ma cheama de ceva timp.

Multam frumos pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 09:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Am citit niste barfe cum ca Hamilton ar folosi totusi altfel de componente fata de clasicul powermatic, dar nici o informatie absoluta in sensul asta. Stiti ceva despre asta ?


Hamilton - ca si Mido de altfel - foloseste varianta Powermatic cu 25 de rubine si esapament clasic...deci nu din
materiale compozite!
In traducere libera: nu are piese de "plastic".

Claudiu a semnalat insa cateva probleme intalnite si la variantele de mecanism folosite de Hamilton....
Eu chiar in acest moment port un Hamilton Khaki cu H10 si pot spune ca functioneaza superb, cu o precizie
de sub 10 secunde pe saptamana.....acuma....ce-o fi o fi.....in definitiv e un ceas pe care am dat 300E...deci....
indiferent ce se intampla.....nu-i sfarsitul lumii....nu?

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 12:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1260
Si eu folosesc un Hamilton cu H10,iar precizia e foarte buna dupa vreo jumatate de an de folosinta, vom vedea in viitor.Daca pretul e foarte bun nu vad de ce nu as cumpara in continuare Mido sau Hamilton cu mecanismul asta.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 12:46 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Multumesc Valentin, e bine de stiut. Experienta mea cu Hamilton este cum am pus excelenta, cam pe acolo sunt si ale mele la acuratete, desi eu am cu variantele ,,clasice,, de mecanism, dar mai important este ca stau extrem de bine la variatiile de positie, in principiu, ca le port sau ca stau in cutie si asteapta a doua zi, pierd sau castiga in acelasi ritm, spre deosebire de japoneze unde eu trebuie sa le manevrez in ce pozitii sa le odihnesc dupa o zi de purtat, ca sa compensez. Partea buna e ca rezultatul e acelasi cand trag linie dupa o saptamana de exemplu, dar tre sa inveti ceasul si sa faci un pic efort.

Am un Certina care pare facut in tolerante mai largi, si la mecanism si la executia ceasului in general, nu e asa solid ca Hamilton, ma refer aici la tot: carcasa, curea, actionarea remontorului, stabilitatea mecanismului in acuratete. In schimb un Mido pe care il am pare comparabil cu Hamilton. Mi s-a parut interesant, pt ca toate sunt Swatch Group si comanda cam aceleasi preturi. Sigur, nu poate fi luata experienta mea ca si concluzie generala pt ca vorbim aici de doar 3 Hamilton, un Mido si un Certina.

Ma poti indruma spre ce a spus domnul Claudiu despre varianta Hamilton/Mido a mecanismului powermatic ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 12:51 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
viewtopic.php?f=39&t=36055

Ce spune Claudiu se intinde pe mai multe pagini deci....spor la citit :)

SG a asezat cele 4 branduri cam asa: Tissot si Certina entry level iar Hamilton si Mido putin putin
mai sus. Cred ca asta explica oarecum lucrurile.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 12:54 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
cnd scrie:
Si eu folosesc un Hamilton cu H10,iar precizia e foarte buna dupa vreo jumatate de an de folosinta, vom vedea in viitor.Daca pretul e foarte bun nu vad de ce nu as cumpara in continuare Mido sau Hamilton cu mecanismul asta.


Pentru mine reparabilitatea este pe primul loc, cand vb de ceasuri pt mine nu exista notiunea de disposable, am Seiko-uri 5 si Orient pentru care platesc fara ezitare service mai mut decat valoarea ceasului. Sunt atasat emotional de ceasuri in general (vad ceasuri vechi neglijate, parca vad un animal fara adapost si alungat de peste tot, le-as lua pe toate acasa) si in special sentimental de ceasurile din colectia mea, fiecare din ele reprezinta un pas mai mic sau mai mare in viata mea, plus o serie de amintiri adunate pe drum.

Ma puteti trimite la psiholog, nu ma supar :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 13:24 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Atunci orientati-va spre ceasuri second hand sau vintage. Pesonal am ceasuri care au trecut de 100 ani si functioneaza ireprosabil si in ziua de azi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 13:55 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Si eu am un Hamilton Khaki king cu 25 rubine si de circa 1 an si 3 luni functioneaza fara probleme, incadrandu-se in abaterea de 1-2 sec/zi semnalata si de alti colegi.
Hamilton si Mido clar sunt peste Certina ca si calitate a finisajelor lucru evidentiat si de preturi. Eu as incadra Certina ca si finisaje la nivelul Atlanticului si a unor modele Doxa, exceptand Doxa premium


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 19 Oct 2018, 18:31 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Alexvintage scrie:
Atunci orientati-va spre ceasuri second hand sau vintage. Pesonal am ceasuri care au trecut de 100 ani si functioneaza ireprosabil si in ziua de azi.


Sigur, am deja, si doar ce am ratat ceva foarte bun la o licitatie pe ebay. Oh well....

Dar din ceasurile cumparate in ultimii ani, nu vad nici un motiv pentru care nu ar tine o viata. E ceva ce nu stiu ? Concret, ETA2824-2, ETA2892, Seiko 4Rxx, 6Rxx, 7Sxx, Orient 46xxx Orient F6xxx cam din astea e compusa partea mai noua a colectiei, de ce nu ar putea tine si ele o viata, purtate normal si servisate/reparate cand e cazul ? Am in colectie Seiko 5 si rusesti vechi de 40-50 de ani si merg f bine. Nu-s construite in epoca asta dar la vremea lor au fost ceasuri ieftine, entry level.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 21 Oct 2018, 12:03 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
In acest moment am un hamilton de acest gen.Am sa incerc sa-mi fac ceva timp sa-l iau din nou la bani marunti sa vad daca ajung la o concluzie privitoare la lipsa de amplitudine.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România