Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 03 Noi 2018, 22:08 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Pai cam asta voiam sa aflu. Sigur ca unele lucruri le banuiam, dar voiam sa stiu mai multe si mai clare de la cei care chiar stiu cum sta treaba. Ar fi corect sa presupun ca de ex Seiko foloseste linii de productie separate pentru 7S26 si 6R15, si desi impart intr-un mare procent aceleasi componente, tolerantele de fabricatie, asamblare, ungere sunt mai inalte pentru 6R15 ?

Un alt exemplu despre care am citit la un moment dat pe blogul unui ceasornicar amator, era despre un mecanism Seagull dintr-un ceas nou pe care il cumparase. Performa destul de slab. Omul l-a desfacut complet si a descoperit faptul ca mecanismul parea asamblat cu lopata intr-un garaj :lol: A gasit in mecanism grasimi, piele moarta, pilitura plus o asamblare neglijenta a unor componente vitale. Omul a curatat, uns si asamblat totul ca la carte si rezultatele erau excelente. Am impresia ca era o clona de ETA.

Apreciez raspunsurile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 04 Noi 2018, 12:30 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Ok.discutia poate fi foarte lunga si foarte tehnica.Nu stiu in ce masura am sa reusesc intr-un singur raspuns sa lamuresc problema,pentru ca ce ma intrebati de fapt intr-o simpla intrebare,condenseaza un tratat de ceasornicarie intreg ca si raspuns.

Si acum sa vin la intrebare...
da,se poate upgrada un 7sxx...
lasand la o parte materiale din dotare,pe care nu le poti schimba,specific la 7sxx primil lucru pe care l-as face ar fi sa pun rubine de ambele parti ale axului casetei arc.Ar fi un castig de fiabilitate de cel putin 20 de ani.
s-ar putea decupa roata intermediara,care este plina,si sa se faca mult mai usoara pentru a micsora inertia.
s-ar putea lepui (Asta este un fel de polish) danturile rotilor mai ales,la triburi nu prea ai ce.
Si bineinteles as schimba uleiurile folosite,mai ales in caseta arc.
Bine inteles aceste lucruri nu stiu cat de mult ar ridica precizia,dar cu siguranta sunt imbunatatiri aduse oricarui mecanism de ceas.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 04 Noi 2018, 14:41 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Foarte interesant. Afland ca Seiko a pus recent ceva rubine fara rost in 7S36 si parca si la 4R, probabil ca beneficiile ar fi fost mult mai mari daca le-ar fi pus la caseta arc. Din ce am inteles, aceasta se uzeaza in timp si este facuta sa fie inlocuita cu totul la Seiko.

Apreciez raspunsul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 04 Noi 2018, 15:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Asta ar fi ultima problema, nu influenteaza cu nimic mersul si precizia ceasului, te plictisesti de el pana ii cade aceasta caseta, dureaza zeci de ani daca e servisat periodic.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 05 Noi 2018, 01:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
calin gabi scrie:
Asta ar fi ultima problema, nu influenteaza cu nimic mersul si precizia ceasului, te plictisesti de el pana ii cade aceasta caseta, dureaza zeci de ani daca e servisat periodic.

Asa, si... ce daca te plictisesti de el? Nu aici ca si in alte parti s-a scris uneori despre ceasuri pe care sa le lasi mostenire copiilor si eventual nepotilor (''Moldova nu-i a voastra si nici a urmasilor vostri, ci a....'' :P ) :roll: ?!
Stii de ce se plictiseste omul de ceasuri? pen'ca are prea multe si il mananca dosul. Bunica-miu care avea un singur ceas ma-ndoiesc ca traia sentimentul asta, ca la el ceasul avea alt rost, nu ca acum...
Domn Calin, fara suparare da' postarea matale pare ''consumerista'' :oops:

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 05 Noi 2018, 02:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Frate, suntem la un centenar de bunicul tau,(pe vremea cand ce incalta cu fesul) atunci era minune cine avea ceas la mana, ma plictisesc si de un singur lucru pe care il am indiferent cat de bun este, asta imi e felul. De lasat mostenire un Seiko, e asa de valoare sentimentala, sa ocupe un loc in sertar precum albumul cu poze de la nunta, sa-ti fure un zambet cand dai peste el din greseala.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 05 Noi 2018, 10:52 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Suntem diferiti si asta e un lucru bun pana la urma. Nici eu nu ma plictisesc de lucruri in general, dimpotriva la mine este tocmai invers, pe masura ce trece timpul folosind un lucru, cu atat il apreciez si imi place mai mult.

Iar la ceasuri nu fac diferenta, in special pt ca toate le-am cumparat pt ca mi-au placut foarte mult si/sau cu ocazia unui eveniment in viata, la care se adauga si aventurile petrecute impreuna. Pentru mine e irelevant ca unul e Seiko 5 sau Orient de 150 de dolari si ca altul este Hamilton Jazzmaster de peste 1000.

Am trait vremurile cand un Seiko 5 pentru mine era la fel de greu de atins ca un Rolex Explorer astazi. Doar ca financiar sunt intr-o pozitie mai favorabila nu schimba lucrurile.


Stiu pe cineva care a strans aproape un an intreg pentru un SNK809, si acum ca a reusit sa il cumpere, cu ocazia absolvirii la universitate, il pretuieste enorm. Il ingrijeste si il admira asa cum altii fac cu ceasuri mult mai scumpe. Trist este ca deja cateva persoane l-au informat ca ceasul lui este doar un jaf ieftin, ceea ce eu consider si nesimtire dar si neadevar. Asta e lumea in care traim.

Dar repet, fiecare e liber sa gandeasca in orice fel despre lucrurile sale, si sa faca ce doreste cu banii. Eu aiurea sa credem ca doar mentalitatea noastra este cea corecta toti ceilalti gresesc, asta se aplica in abmele sensuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 05 Noi 2018, 21:47 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Fiecare dintre noi are o scală a valorilor.
Pentru unii 1000 de lei e mult, pentru alții e infim.
Evident că dacă ai un Porsche, nu prea te mai uiți la Logan. ..
Chiar dacă trec anii, valoarea lor nu poate fi similară.
Am multe Seiko -uri, îmi plac dar întotdeauna am încercat sa scriu obiectiv despre ele.
Pot fi foarte bune însă depinde cu ce anume le comparăm.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 06 Noi 2018, 00:25 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2018, 16:34
Mesaje: 3
Buna seara,
Sper ca postez in sectiunea potrivita...
Am un Citizen Titanium, WR 100, quartz, caliber 6870, care are 2 probleme, cel putin din punctul meu de vedere. Secundarul "cade" intre gradatiile secundelor de pe marginea cadranului (si ma "zgarie" pe creier), si tot secundarul provoaca o mica pulsatie (vibratie) asupra minutarului. Am bazut un clip de prezentare a ceasului pe youtube si nu se regasea fenomenul. Se poate face ceva, gen rotirea cadranului sau repozitionarea secundarului?
Va multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 11 Noi 2018, 12:01 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Repozitionarea secundarului ,asa se face! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 11 Noi 2018, 12:06 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Poate nu m-am exprimat pe intelesul tuturor..nu la caseta arc as pune rubine,ci la lagarele in care sta axul casetei arc,in podurile ceasului. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Cred ca dvs sunteti cel neinformat si cu prejudecati. Rolex a confirmat ca intervalul pentru revizii poate fi 10 ani.

https://www.ablogtowatch.com/rolex-5-ye ... intervals/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 12:42 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Eu sunt unul care considera ca ceasurile Rolex in zilele noastre sunt mult supraevaluate, si personal chiar daca as avea banii, nu as cumpara astazi in 2018 un Rolex, pentru ca pur si simplu consider ca pretul lor este departe de valoarea adevarata a ceasurilor, si aici nu ma refer doar la valoarea fizica, iau in calcul si brand-ul si toate celelalte, dar si faptul ca nebunia lumii moderne plus social media le face sa nu mai fie ceva special. Lumea da 14000 de dolari pe un Submariner si li se pare ceva special, desi intalnesti asa ceva la tot pasul. In timpul asta, eu caut un ceas Junkers ieftin care a iesit din productie acum cativa ani, si de cateva luni de zile nu am reusit sa gasesc nici macar un exemplar in tot internetul, nici nou nici uzat nici stricat. Asa ca treaba asta cu exclusivitatea mie se pare intoarsa pe dos, si pretul singurel nu vad de ce ar avea atata pondere. Sa iei un Submariner e destul de simplu, si ca sa faci banii ai ,,x,, posibilitati.

Dar, ceea ce spuneti despre aceste ceasuri este destul de departe de realitate. Ceasurile Rolex sunt construite in standarde foarte inalte, din materiale de cea mai buna calitate din uzine proprii, fara delegarea constructiei pieselor in afara Elvetiei. Numai acest lucru ar trebui sa va dea de gandit si sa intelegeti ca valoarea fizica a unui ceas Rolex nu are cum sa fie 80 de dolari ci probabil de minim 10 ori mai mare daca nu mai mult.

Rolex nu este o companie, ci o organizatie de caritate. Daca luati si asta in calcul, apoi tineti cont de campaniile de marketing gigant, costurile de R&D al unei companii care fabrica totul, de la cea mai mica componenta pana la produsul finit, cu angajati bine platiti intr-o tara dezvoltata economic si in final luati in calcul si adaosurile distribuitorilor care din cate stiu sunt undeva la 45% (informatie de la cineva care a lucrat in bransa) iar la Rolex probabil ca depasesc si 100% pentru modelele cautate, va las pe dumneavoastra sa faceti un calcul aproximativ al valorii unui Rolex. Nu poate rezulta 80 de dolari asta e sigur.

Legat de service, iarasi nici nu se pune problema ca un Rolex sa trebuiasca servisat dupa un an. Ca si alte ceasuri, in functie de cat, cum, de cine si unde este folosit, intervalul de service poate sa difere foarte mult. Ma indoiesc insa ca un Rolex ar avea ce cauta in service mai devreme de 6-7 ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 12:56 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Tu de unde ai mai aparut? Ca numa tampenii debitezi.
Sau comparam replici china cu Rolex?
Si inainte sa ma faci frustrat pune poze cu Rolex care le ai? Da sa nu fie bolex.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 13:00 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Sincer ,momentan stau si ma uit la postari si nu stiu inca cum sa abordez problema ....
A spune ca un Seiko este de preferat unui Rolex,pentru ca Seiko merge 30 de ani fara revizie,spre deosebire de Rolex care trebuie servisat anual......nu stiu inca cum sa cataloghez aceste afirmatii.

Sper ca m-am exprimat corect,si nu am ofensat in vreun fel spirritul academic am D-lui "Batranul de pe munte".In caz contrar va rog sa ma corectati.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România