Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Ian 2019, 12:33 
Neconectat

Membru din: 17 Dec 2018, 11:22
Mesaje: 13
Salutare, am asa niste ganduri si zic sa cer niste pareri de la oameni pasionati, poate cineva are niste raspunsuri clare, poate cineva a facut deja ce vreau eu.

Pe scurt:
- pp ca un ceasornicar poate modifica un mecanism existent, gen sa faca din ceas de 12ore cu 24? Adica gen adaugi inca o roata?
- unde s-ar putea face niste piese custom? Gen o roata? Sau o cama? Sau nu-ti face nimeni o bucata? (ex minim 10.000 buc?)


Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2019, 12:54 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Sincer sa fiu nu am inteles intrebarile:
Cum sa faca "din ceas de 12 ore cu 24"? Va referiti la schimbarea afisajului (cadran de 24 de ore) sau cresterea autonomiei?
Ce intelegeti prin piese custom?? E vorba de modificarea unei piese preexistente sau realizarea uneia "de novo"?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2019, 13:20 
Neconectat

Membru din: 17 Dec 2018, 11:22
Mesaje: 13
Alexvintage scrie:
Sincer sa fiu nu am inteles intrebarile:
Cum sa faca "din ceas de 12 ore cu 24"? Va referiti la schimbarea afisajului (cadran de 24 de ore) sau cresterea autonomiei?
Ce intelegeti prin piese custom?? E vorba de modificarea unei piese preexistente sau realizarea uneia "de novo"?


eram sigur ca nu o sa fiu suficient de clar :)

Da, ma refer mai mult la mecanism, sa nu faca o rotatie la 12 ore ci la 24, buna observatie, trebuie si cadranul schimbat, dar el pare mai simplu de rezolvat decat mecanismul
- prin piese custom ma refer la a schimba din miscare "pe cerc" a limbii la spre exemplu retrograde, adica sa ii faci o cama la comanda sa sara inapoi, cum e la data/zi spre exemplu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2019, 13:34 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Exista exemple de ceasuri (militare de buzunar) care in original au avut cadran de 24 de ore iar varianta exportata catre UK avea cadran de 12 ore. Conversia se realiza prin schimbarea rotii orare:
http://www.hamiltonchronicles.com/2012/ ... rhaul.html

Privitor la a doua intrebare nu discutam de "customizare" ci de realizarea unui mecanism cu un afisaj cu totul diferit. :idea:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2019, 15:19 
Neconectat

Membru din: 17 Dec 2018, 11:22
Mesaje: 13
Alexvintage scrie:
Exista exemple de ceasuri (militare de buzunar) care in original au avut cadran de 24 de ore iar varianta exportata catre UK avea cadran de 12 ore. Conversia se realiza prin schimbarea rotii orare:
http://www.hamiltonchronicles.com/2012/ ... rhaul.html

Privitor la a doua intrebare nu discutam de "customizare" ci de realizarea unui mecanism cu totul diferit. :idea:


ok, eu ma gandeam la customizare la modul ca "bun, iau ceasul asta si din roata de ora ii mai pun eu o cama/ ce mai e nevoie si il fac retrograde", sa faci de la zero e "oau" si nu pot sa-mi imaginez ce costuri implica.

sau nu e asa simplu sa iei un mecanism si sa il "complici" tu? se pierde energie/precizie?..

mentionez ca nu stiu nimic de mecanisme, decat principiul general (in mare, de pe net/youtube) de functionare quatz/mecanic/automat

stiu ca sunt niste roti si pinioane, ma gandeam sa mai adaug 1-2 piese astfel incat sa fie "altfel" dar fara sa compromit mecanismul. adica sa fie facute piesele ok, "instalate" ok, cu precizie, aliniate pe "sasiul" existent al mecanismului etc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2019, 15:23 
Neconectat

Membru din: 17 Dec 2018, 11:22
Mesaje: 13
un ceasornicar ar putea face el astfel de manevre? (presupunand ca are piesele necesare)

aveti idee unde s-ar putea face niste piese? in romania presupun ca nu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2019, 16:46 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nu stiu unde s-ar putea fabrica piese.
Stiu doar ca in loc de customizare ar fi mai practic sa va alegeti un model deja existent de ex:
https://www.worldwatchreview.com/2009/0 ... ade-watch/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2019, 19:21 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Teoretic se pot face modificari,practic mai greu deoarece nu prea avem utilaje de mecanica fina de precizia necesara executarii unor astfel de lucrari la o calitate una. Sau cel putin eu nu am stiinta de asemena utilaje.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România