Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 23:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ceas certina
MesajScris: 21 Feb 2019, 03:25 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2014, 10:18
Mesaje: 7
Buna Ziua, am un ceas cerina gold din acela simplu doar cu data pe quarz. precizez ca nu am schimbat telescopele de cand l am cumparat, de aprox 10 ani, aseara mi am prins mana cumva intr o usa care se inchidea automat iar cureaua din piele de la ceas practic s a rupt chiar la imbinarea care o leaga de telescop. oricum acea curea trebuia sa o schimb pt ca incepuse sa se desprinda chiar in acel loc probabil din cauza adezivului care o tinea. am o dilema, fiind plecat si din tara m ar ajuta mult un raspuns.

deci, cureaua sa desprins si vad telescopul.. care pare intreg si fixat bine la locul lui DAR e un pic curb. adica daca l as roti in jurul axei lui ar atinge f usor marginea ceasului doar undeva cu jumatatea telescopului. am tras usor de el si pare totusi bine fixat si dur.

intrebarea e e normal sa fie usor curb? si trebuie sa schimb telescopul ( telescoapele)? sau e normal sa aina o usoara curbura ( repet cureaua oricum statea sa se desprinda iar socul cand mi am atins mana de muchia usii nu l am simtit f puternic si m as mira ca el sa fi curbat acel telescop care pare f “dur” ca material, totusi intreb pt ca urmeaza sa pun o curea noua si nu vreau sa pierd ceasul ulterior)

va rog ajutati ma cu un raspuns, sunt intr o tara din asia si nu cred ca gasesc o reprezentanta certina. in plus sunt telescoapele originale si conform cu ce v am descris mai sus chiar nu mi dau seama cum e mai bine sa procedez. multumesc frumos.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 21 Feb 2019, 03:34 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2014, 10:18
Mesaje: 7
nu m a lasat sa editez textul postului initial, asa ca l am repostat in varianta corecta mai jos :

Buna Ziua, am un ceas certina gold din acela simplu doar cu data pe quarz. precizez ca nu am schimbat telescopele de cand l am cumparat, de aprox 10 ani, aseara mi am prins mana cumva intr o usa care se inchidea automat iar cureaua din piele de la ceas practic s a rupt chiar la imbinarea care o leaga de telescop. oricum acea curea trebuia sa o schimb pt ca incepuse sa se desprinda chiar in acel loc probabil din cauza adezivului care o tinea. am o dilema, fiind plecat si din tara m ar ajuta mult un raspuns.

acum, cureaua s a desprins de tot si pot sa vad telescopul.. care pare intreg si fixat bine la locul lui DAR e un pic curb. adica daca l as roti, in jurul axei lui, ar atinge f usor marginea ceasului undeva cu jumatatea telescopului. am tras de el si pare totusi bine fixat si dur.

intrebarea este, e normal sa fie usor curb? sau trebuie sa schimb telescopul ( telescoapele)? repet, cureaua oricum statea sa se desprinda mai se tinea intr mica portiune de piele care inca state lipita de adeziv iar socul cand mi am atins mana de muchia usii nu l am simtit a fi unul f puternic si m as mira ca el sa fi curbat acel telescop care pare f “dur” ca material si orins destul de bine, totusi intreb pt ca urmeaza sa pun o curea noua si nu vreau sa pierd ceasul ulterior.

va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, sunt intr o tara din asia pt 3-4 luni si nu cred ca gasesc o reprezentanta certina. in plus sunt telescoapele originale si conform cu ce v am descris mai sus chiar nu mi dau seama cum e mai bine sa procedez. multumesc frumos.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 21 Feb 2019, 11:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Buna ziua, eu as schimba telescoapele cu unele de aceleasi dimensiuni ( lungime si grosime) , pentru ca la o astfel de deformare e greu sa le mai aduceti la starea initiala, apoi as cumpara cureaua originala cu tot cu telescoape la o reprezentanta, la revenirea in tara. Si as pastra si telescoapele vechi ca model.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 21 Feb 2019, 12:06 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Emil68 scrie:
Buna ziua, eu as schimba telescoapele ...

Care "deformare"? Exista pe lumea asta atat telescoape drepte cat si telescoape curbate, utilizarea unora sau altora depinzand de configuratia carcasei. Din pacate, in absenta unei poze concludente, ramanem la nivelul presupunerilor.
Comparati telescoapele intre ele. Daca sunt ambele curbate inseamna ca asta a fost conceptia producatorului si e suficient sa inlocuiti doar cureaua.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 21 Feb 2019, 12:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Eu unul nu am auzit de telescoape curbate facute de Certina prin 2009... si mai ales sa atinga marginea ceasului dintre anse... dar nu contrazic pe nimeni, pana la proba contrarie. Cel mai sigur o poza ar fi edificatoare, aici ii dau dreptate colegului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 24 Feb 2019, 10:58 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Telescoapele originale la Certina gold sunt usor curbate.Nu trebuie schimbate.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 24 Feb 2019, 11:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Multumesc, Claudiu, am retinut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 24 Feb 2019, 12:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Si mai sunt si altele.
Motivul?
Tehnic!

Ansele sunt scurte,deoarece sunt din aur si daca le-ar face mai lungi ar fi predispuse la indoire,fiind scurta ,daca ar pune telescoape drepte,cureaua nu ar avea loc din pricina curburii ceasului.
Solutie? telescoape curbate.
Exista si scule speciale pentru curbarea acestora la ceasurile care necesita acest lucru.

https://www.aliexpress.com/item/2017-La ... 77921.html

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 24 Feb 2019, 15:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Lesson learned! Multumesc, Claudiu si Alexvintage!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 25 Feb 2019, 01:38 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2014, 10:18
Mesaje: 7
Multumesc frumos pt raspunsuri, din pacate le am aruncat ( abia azi, ulterior, am reusit sa citesc raspunsurile voastre) Totusi intre timp am ajuns, in bangkok, la un ceasornicar care parea ok. unul dintre telescoape a trebuit sa fie taiat la un capat pt ca nu mai glisa, m au intrebat in prealabil. si au decis sa le schimbe pe amandoua. erau ambele usor curbate. cand voi reveni in tara, voi merge la reprezentanta ca sa pot cumpara telescoapele originale.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 25 Feb 2019, 01:49 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2014, 10:18
Mesaje: 7
https://pasteboard.co/I2HSzc6.jpg
https://pasteboard.co/I2HT2S6.jpg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 09 Mar 2019, 02:40 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2014, 10:18
Mesaje: 7
de ce ar fi din aur telescoapele? ca oricum nu se vad fiind acoperite de curea.
noile telescoape sunt din inox sau metal normal, acestea dauneaza in vreun fel la imbinarea cu ceasul? adica fiind metale cu densitati diferite ma gandesc ca poate ar fi ttebuit sa folosesc doar telescoapele originale din aur, sau nu conteaza? multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas certina
MesajScris: 09 Mar 2019, 09:22 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
NU exista telescoape din aur. In vremuri mai vechi telescoapele se confectionau din alama iar in prezent din inox.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România