Acum este 26 Aug 2019, 00:55

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Reguli forum

In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Apr 2019, 11:40 
Neconectat

Buna ziua!

As avea nevoie de o parere in ceea ce priveste modul de functionare a unui ceas pe care l-am achizitionat recent. Este vorba despre un Atlantic Seasport 87462. Este un ceas cu mecanism quartz si cronograph. "Problema", sau mai bine spus ceea ce ma deranjeaza este legat de de modul in care se sincronizeaza acul de la SECUNDAR cu MINUTARUL. Astfel, daca, spre exemplu, pun secundarul pe fix (12/00), iar minutarul sa zicem ca-l pun pe minutul 6 fix, in momentul in care acul secundarului ajunge la fix din nou (isi face ciclu de 60 de secunde), minutarul ramane putin in urma, astfel incat secundarul ajunge pe 00 iar minutarul e inainte de minutul 7 si nu fix pe acesta. Am apelat la urmatorul "tertip" pentru a remedia situatia: Cand am setat minutul ora si secundarul, am asteptat pana ce secudnarul a ajuns la fix (00) si am setat minutarul putin peste minutul care ma interesa, astfel incat acum se sincronizeaza minutarul cu secundarul. Am comparat ceasul atat cu un alt ceas, tot quartz (Tissot PRC 200), cat si cu un model mai de buget, un Invicta. Este singurul care face asa.. Precizez ca nu ramane absolut deloc in urma, pur simplu nu se sincronizeaza precis minutul cu secunda fara "a-l ajuta".

Prin urmare, considerati ca e un defect sau o caracteristica a mecanismului?
Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2019, 12:07 
Neconectat
Moderator

Nu e defect . Mai degraba e o caracteristica a mecanismului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Apr 2019, 12:17 
Neconectat

Multumesc! :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]