Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 12 Mai 2024, 00:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Roamer
MesajScris: 16 Noi 2019, 21:34 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Azi am primit achizitia de Black Fryday https://www.bbcollection.ro/ceas-roamer_mechaline-716637_41_23_70-pr14469.html?ref=ceasuri&filters=L2NlYXN1cmkvZmlsdHJlL3RhcmdldGVkPWJhcmJhdGkuMTticmFuZHM9cm9hbWVyLjM1MTtfcmVmPWJyYW5kcy5yb2FtZXIuMzUxLw==

As dori sa stiu daca la armarea manuala este normal sa opuna rezistenta mare si la rotirea coronitei sa se invarta odata cu el si balansul?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Roamer
MesajScris: 17 Noi 2019, 09:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1268
Nu este normal sa se invarta rotorul, cel mai probabil are nevoie de revizie; este un model vechi de aici si reducerea asta ..

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Roamer
MesajScris: 17 Noi 2019, 17:12 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
cnd scrie:
Nu este normal sa se invarta rotorul,...

Daca se invarteste rotorul (nu balansul) atunci probabil ca trebuiesc unse rotile alternatoare ale modulului de armare automata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Roamer
MesajScris: 17 Noi 2019, 20:00 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Alexvintage scrie:
cnd scrie:
Nu este normal sa se invarta rotorul,...

Daca se invarteste rotorul (nu balansul) atunci probabil ca trebuiesc unse rotile alternatoare ale modulului de armare automata.


Da ,intradevar rotorul se invarte(greutatea aia mare,care armeaza ceasul automat). Ceasul merge bine, schimba zi,data... Am mai observat un punct negru pe interiorul geamului la ora 5, este mic, doar cu lupa il vad.De la ce o fi? Acum ce ma puteti sfatui, sa-l trimit in garantie sau sa cer bani inapoi? Inca un amanunt, ceasul a venit in cutia lui dar fara nici o carte sau hartie!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Roamer
MesajScris: 17 Noi 2019, 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
papai scrie:
... Ceasul merge bine, schimba zi,data... Am mai observat un punct negru pe interiorul geamului la ora 5, este mic, doar cu lupa il vad.De la ce o fi? Acum ce ma puteti sfatui, sa-l trimit in garantie sau sa cer bani inapoi? Inca un amanunt, ceasul a venit in cutia lui dar fara nici o carte sau hartie!

Punctul poate fi mizeire, se mai intampla. Pentru mecanism, daca ceasul e luat de pe site-ul indicat, adica B&B, la pretul redus, eu l-as pastra. Iar daca e luat de la B&B, fara ''hartii'' - asta tocmai ce ne arata iar profesionalismul lor in apararea carora a intervenit Valentin si Claudiu :oops: . Rezolvare: cere-le toate acestea inainte de a ajunge la service pentru reparatia ceasului.
Cum s-ar spune, B&B face si el ce poate, iar nemultumirile care apar - si nu putine - arata exact... ce si cat poate.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Roamer
MesajScris: 18 Noi 2019, 19:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
La asa reducere se accepta unele mici neajunsuri gen cutie, instructiuni, in principiu ceasul sa functioneze corect, asta e important.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Roamer
MesajScris: 28 Noi 2019, 18:21 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Ceasul l-am trimis inapoi pentru a fi reparat. Am primit raspuns ceasul este functional si ca daca il repara si necesita piese costul suport eu.Aceasta chestie ma intrigat si le-am replicat ca armarea manuala este o funtie a macanismului ETA 2824-2 si daca aceasta functie nu poate fi indeplinita si ceasul este considerat ca fiind bun sa imi de-a bani inapoi. Asa ca mi s-au restituit bani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România