Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 23:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 28 Noi 2019, 12:50 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Hai sa fim seriosi, dracul nu e nici negru nici roz...... 8)

Steinhart (on-line ne....on-line) are doua plusuri importante: inca folosesc Eta clasic....dupa care o sa plangem toti in 2-3 ani, nota bene iar pretul este bunicel...nu bun....mai ales la modelele diver de 5-600 E.

La minusuri as mentiona carcasa si bratara....mediocre - sub SG - si, intr-adevar designul....copie....hommage...spuneti-i cum vreti.

DA, am avut Steinhart si nu l-am pastrat, desi era OK, din cauza ca semana prea mult cu Rolex......si ma umpleam de nervi de cate ori ca uitam la el....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 28 Noi 2019, 12:54 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Da si nu.
Evident ca Steinhart este - in cea mai mare masura - un producator de ceasuri "Rolex homage" + military homage + niste modele cu design propriu absolut dubios. Istorie - 0, inovatie - 0, design - 0. Dar produsul este calitativ. Si cer pe ceasurile lor 5-1.000 de euro.

Panerai se incadreaza cam in aceeasi descriere, numai ca nu fura de la Rolex, fura de compania cu acelasi nume care a dat faliment in urma cu 50 de ani. Dar cer pe ceasurile lor 5-10.000 de euro.

Si da, este absolut evident ca Steinhart "fura" design-ul de la Rolex. Dar odata ce accepti asta, nu te mai fura si pe tine, ca si cumparator. Ceea ce nu este cazul cu un Tag Heuer cu Sellita sau Panerai cu Unitas.

Multe modele de Steinhart au 2892 elabore. Nu prea gasesti mecanismul asta in Tissot, Certina, Mido, Hamilton etc. Mai de la Longines in sus. De aceea, consider ca Steinhart este o achizitie mai onesta decat Tag Heuer sau Panerai.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 28 Noi 2019, 13:04 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
Multe modele de Steinhart au 2892 elabore. Nu prea gasesti mecanismul asta in Tissot, Certina, Mido, Hamilton etc. Mai de la Longines in sus. De aceea, consider ca Steinhart este o achizitie mai onesta decat Tag Heuer sau Panerai.


Absolut de acord cu ce spui despre Tag (hotie pe fata) si unele modele Panerai......
Tissot si Certina folosesc Eta Standard.....Mido si Hamilton doar Elabore. Diferenta e in principal la precizie....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 28 Noi 2019, 13:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
cataradoi scrie:
Ba cam trebuie. Vorbind de perceptie, am un..

Ba nu trebuie, tocmai pentru ca vorbim de perceptie. Iar perceptiile sunt subiective prin definitie!
Nici eu si nici altii de pe forum nu suntem decat niste oameni care isi permit sa isi exprime punctul de vedere personal, nu suntem in pozitia de a emite leme care trebuie luate ad litteram.
Sigur ca punerea unui ceas la mana contribuie esential la perceptia asupra lui, nu contest asta. Dar daca imi permit sa consider ca 13mm este prea mult dpmdv asta nu inseamna ca musai trebuie sa fi ''dat banu'' ca sa opinez. Stiti cate randuri sunt scrise aici si pe oricare alte forumuri din perspectiva celor care nu dau banu'?!
Clipper are dreptate pe aspecte foarte pertinente - dar care nu scad valoarea acestui brand pentru cel caruia ii place. Diversitatea opiniilor ne face sa nu avem toti acelasi ceas la mana... in-afara de puterea financiara.
La mecanisme stau bine. Restul sunt discutabile si intra in categoria ''variabile''.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 28 Noi 2019, 14:33 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
catalin.v scrie:
Sigur ca punerea unui ceas la mana contribuie esential la perceptia asupra lui, nu contest asta. Dar daca imi permit sa consider ca 13mm este prea mult dpmdv asta nu inseamna ca musai trebuie sa fi ''dat banu'' ca sa opinez. Stiti cate randuri sunt scrise aici si pe oricare alte forumuri din perspectiva celor care nu dau banu'?!


Tu stii, fara indoiala, ca Rolex Submariner are fix 40mm si 13mm grosime. Si parerea universala este ca este un ceas foarte bine proportionat. Ca n-oi fi tu de acord, este dreptul tau, indiscutabil. Dar, sincer, m-am auzit multa lume care sa spuna ca Submariner este butucanos. Mi se pare dificil de inteles sa reprosezi Steinhart ca a copiat dimensiunile Submariner-ului.

Dar de asta spun ca punerea ceasului pe mana (nu neaparat achizitionarea lui) este singurul lucru care permite o opinie avizata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 28 Noi 2019, 14:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
cataradoi scrie:
Tu stii, fara indoiala, ca Rolex Submariner are fix 40mm si 13mm grosime. Si parerea universala este ca este un ceas foarte bine proportionat. Ca n-oi fi tu de acord, este dreptul tau, indiscutabil. Dar, sincer, m-am auzit multa lume care sa spuna ca Submariner este butucanos. Mi se pare dificil de inteles sa reprosezi Steinhart ca a copiat dimensiunile Submariner-ului.

Dar de asta spun ca punerea ceasului pe mana (nu neaparat achizitionarea lui) este singurul lucru care permite o opinie avizata.

Nu am tinut Rolex-ul in mana deci nu stiu, fara indoiala - si nici nu stiu daca ai inceput cu un gand malitios. Dar daca as vrea sa ma edific si dupa ce il tin in mana, ma pot duce la pravalia lor intr-o jumate de ceas si sa il pipai cu nerusinare :) .
Exact cum bine ai scris ''Ca n-oi fi tu de acord, este dreptul tau, indiscutabil.'' - toti avem dreptul indiscutabil sa ne exprimam opiniile civilizat. Dar am facut o completare care poate sa imi justifice oarecum opinia: am scris ca mecanismele le-ar permite carcase mai subtiri. Cu atat mai mult ca au si 2892 si cred eu ca i-ar ajuta.
13mm are si Orientul Mako al meu, are ansele minunate care sa il avantajeze cum sa se aseze pe mana si chiar se aseaza foarte bine! Insa nu inseamna ca nu mi-ar place sa fie mai subtire :P - este doar o opinie.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 28 Noi 2019, 15:19 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Dimensiunea ceasului poate fi evaluata numai cu el pe mana. Rolex Explorer II de 42 de mm este perfect, Omega Speedmaster de 42 de mm pare mic, pentru ca se ingusteaza spre varf (are 42 de mm la baza carcasei, dar bezelul are 40 de mm), in timp ce Omega PO de 42 de mm pare disproportionat pentru ca este foarte gros. Fiecare se aseaza altfel, desi - pe site-ul producatorilor - toate au acelasi 42 de mm.

Nu ma impac bine cu ceasuri de 37 de mm, dar n-o sa ma apuc sa critic Patek pentru ca face astfel de ceasuri si sa consider Tissot-ul meu superior doar pentru ca mi se aseaza mai bine pe mana.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 30 Noi 2019, 19:32 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Eu am ceasul din link; https://www.steinhartwatches.de/en/dive ... red-2.html

L-am cumpărat în detrimentul unui Glycine Combat Sub, dar și că e un model ce aduce extraordinar de mult cu Rolex, deh, nu sunt finanțe momentan, și nici pregătit mental, să plătesc pe un ceas cam cât e o mașină decentă. Dacă ar fi să dau timpul înapoi, aș cumpăra Combatul, deși îmi place cum îl simt pe mână, e confortabil, dar e sub Hamilton Khaki Navy Sub la finisaje, fiind în același categorie de preț, și mult mult sub Omega SP, cel puțin din ce observ eu.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 30 Noi 2019, 20:02 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
Imagine

Eu dețin acest model
Cred ca merge cel mai bine cu o curea hand made, lucru ce-i conferă un aer vintage
Este un ceas rezistent cu ETA 2824/2 calibrul numit și horse power
Dacă lucrezi in constructii, pescar pe mare sau sapator de santuri îl recomand


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 03 Dec 2019, 23:48 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Un aspect extraordinar la Steinhart este partea de service.
Aveam un ceas pilot, luat la mana a doua, cu niste zgarieturi deranjante pe cadran.
Steinhart a schimbat cadranul cu 45 de euro, inclusiv transportul prin curier. (vine curierul, ia ceasul de acasa si tot el il aduce peste 2-3 saptamani).
La intoarcere, curierul mi-a borsit cutia de la ceas (care - apropo - sunt de proasta calitate). Le-am scris celor de la Steinhart si le-am aratat poza, sugerandu-le sa reclame la curier.
Nu au reclamat, in schimb s-au oferit sa-mi trimita o cutie noua, total gratuit. Ceea ce au si facut in cateva zile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 04 Dec 2019, 00:00 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Al meu cu soprod a10 avea +10 secunde la zi.
Le-am dat mail au răspuns ca trebuie sa fie maxim 7 și ca dacă vreau îmi trimit curierul sa îl preia pt reglaj.Nu l-am mai trimis pt ca am vândut ceasul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România