Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 18 Ian 2020, 20:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
marius111 scrie:
Ok...am inteles...
Dar acum intreb : Eu ce fac?


Pai e foarte simplu.....sau gasesti un ceasornicar de incredere care sa ti-l autentifice....
sau iti asumi acel risc de 1% care-ti spun eu sigur ca e mult mai mare....sau.....renunti la achizitie.... :idea:

De altfel...sa stii ca sunt muuuuulteeeeee ceasuri la 5700 E - pret de dealer autorizat....mult mai "meritoase"
decat acel Panerai.....care - ca si Tag, de altfel - are un pret de lista muulllttttttt supraevaluat.....nesimtit chiar....

P.S. Zilele trecute, un coleg respectabil vindea pe ceasornicar un Rolex frumos/cu palosul gros....da un ochi...

Iarasi....spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 18 Ian 2020, 22:48 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
valentin1234 scrie:
marius111 scrie:
Ok...am inteles...
Dar acum intreb : Eu ce fac?


Pai e foarte simplu.....sau gasesti un ceasornicar de incredere care sa ti-l autentifice....
sau iti asumi acel risc de 1% care-ti spun eu sigur ca e mult mai mare....sau.....renunti la achizitie.... :idea:

De altfel...sa stii ca sunt muuuuulteeeeee ceasuri la 5700 E - pret de dealer autorizat....mult mai "meritoase"
decat acel Panerai.....care - ca si Tag, de altfel - are un pret de lista muulllttttttt supraevaluat.....nesimtit chiar....

P.S. Zilele trecute, un coleg respectabil vindea pe ceasornicar un Rolex frumos/cu palosul gros....da un ochi...

Iarasi....spor!


Nu sunt absolut convins sa fac această achiziție dar imi place maxim(asa cum spui in motto :) )
Nu m-ar deranja un Rolex in mod cert dar daca nu e de minim 44 arata ridicol pe mana mea :(
Si la 44mm cam f rar si scump
Dar daca aveti alte sugestii va astept cu drag

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 00:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Ar mai fi o varianta, sa incerci autentificarea la un amanet cu ceasuri de talia acestuia, este unul pe langa magazinul Unirea, pe Bd. Coposu, de exemplu. Oamenii din bransa respectiva din asta traiesc, cunosc elemente de secretizare, etc.
Si doua variante pentru Omega al tau, una ar fi sa incerci si curele tip NATO sau ZULU, a doua o curea din silicon de la Romchrono, eu am doua si sunt ok. Asta pana gasesti cureaua originala din silicon.

https://www.romchrono.ro/curele-bratari ... 11slc-p69/

Asa arata montata la un Hamilton de-al meu:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 02:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Emil68 scrie:
Ar mai fi o varianta, sa incerci autentificarea la un amanet cu ceasuri de talia acestuia, este unul pe langa magazinul Unirea, pe Bd. Coposu, de exemplu. Oamenii din bransa respectiva din asta traiesc, cunosc elemente de secretizare, etc.
Si doua variante pentru Omega al tau, una ar fi sa incerci si curele tip NATO sau ZULU, a doua o curea din silicon de la Romchrono, eu am doua si sunt ok. Asta pana gasesti cureaua originala din silicon.

https://www.romchrono.ro/curele-bratari ... 11slc-p69/

Asa arata montata la un Hamilton de-al meu:

Imagine

Multumesc Emil
Asta numesc un răspuns care aduce plus valoare și informatie adăugată unui forum.
Multumesc mult pt ambele sugestii

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 15:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
O alta varianta ar fi sa mergi cu ceasul in cauza la AD Panerai de pe Calea Victoriei, le pui head to head, si compari la mana si la ochi tot ce poti tu.
Asta in masura in care staff-ul de acolo e ok cu chestia asta. S-ar putea sa te ajute.

Eu cred ca o discutie pe acest topic merita un thread separat, pentru ca, spuneam si acum cateva zile, suntem multi care vrem sa cumparam pre-owned din surse gen olx...si suntem descurajati complet de progresul replicilor si retragerea persoanelor certificate din procesul de autentificare.
Eu ii inteleg pe acei oameni care nu vor sa isi asume un risc, au fost discutii multe iscate pe aceasta tema...de la Antiquorum pana diverse discutii si evenimente din spatiul online. Se pare ca singurele optiuni safe raman:

- achizitia de nou din AD
- achizitia de la oameni cunoscuti care pot oferi istoric detaliat al ceasurilor sau oameni cu recomandari de la alti cumparatori (cum se practica pe forumurile interrnationale)
- achizitia de marci mai putin populare (nu Rolex, Omega, Panerai, Hublot etc) - aici e o mare masa de ceasuri ce pot fi alternative bune in zona de high end
- achizitia de ceasuri vintage, de preferat nu hot vintage ( Rolex, Omega, Heuer, UG etc).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 16:38 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
bonheur scrie:
O alta varianta ar fi sa mergi cu ceasul in cauza la AD Panerai de pe Calea Victoriei, le pui head to head, si compari la mana si la ochi tot ce poti tu.
Asta in masura in care staff-ul de acolo e ok cu chestia asta. S-ar putea sa te ajute.

Eu cred ca o discutie pe acest topic merita un thread separat, pentru ca, spuneam si acum cateva zile, suntem multi care vrem sa cumparam pre-owned din surse gen olx...si suntem descurajati complet de progresul replicilor si retragerea persoanelor certificate din procesul de autentificare.
Eu ii inteleg pe acei oameni care nu vor sa isi asume un risc, au fost discutii multe iscate pe aceasta tema...de la Antiquorum pana diverse discutii si evenimente din spatiul online. Se pare ca singurele optiuni safe raman:

- achizitia de nou din AD
- achizitia de la oameni cunoscuti care pot oferi istoric detaliat al ceasurilor sau oameni cu recomandari de la alti cumparatori (cum se practica pe forumurile interrnationale)
- achizitia de marci mai putin populare (nu Rolex, Omega, Panerai, Hublot etc) - aici e o mare masa de ceasuri ce pot fi alternative bune in zona de high end
- achizitia de ceasuri vintage, de preferat nu hot vintage ( Rolex, Omega, Heuer, UG etc).

Un alt sfat pertinent.
Multumesc
Din pacate cei de la Helvetia(AD Panerai) nu au si nu cred ca vor avea acest model deoarece este o ediție limitată
Dar am sa merg la ei cu ceasul înainte de achiziție pentru o impresie macar

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Da dar este editie limitata dpdv al cadranului si designul de pe spate, poate.
Mecanismul este si in modele de serie.
Mult succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 21:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Eu cred ca o discutie pe acest topic merita un thread separat, pentru ca, spuneam si acum cateva zile, suntem multi care vrem sa cumparam pre-owned din surse gen olx...si suntem descurajati complet de progresul replicilor si retragerea persoanelor certificate din procesul de autentificare.


Si cam ce am discuta pe un thread separat. Ce era de spus s-a spus aici....sfaturi s-au dat....ca exista o adevarata industrie care exploateaza setea omului de chilipiruri stim de ani de zile......deci?......despre ce sa vorbim, voinice? 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 21:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Pentru Marius, uite la ce nivel s-a ajuns cu fake-urile si la Panerai:

http://www.susanreviews.com/category/panerai/page/2/

Fac cadrane, carcase, mecanism, safir, curele, clasp, tags....tot ce vrei.

Si de 47mm, cal. P3000:
https://www.ukreplica.co.uk/product/pan ... blue-dial/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 21:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Am inteles, se face copie perfecta dupa carcasa, mecanism, tag si tot asa....incat este extrem de greu de deosebit fata de original, dar o intrebare imi suna in minte: daca s-au copiat toate perfect, mecanismul cum functioneaza, la fel de perfect si in aceeasi parametri cu originalul? Nu isi poate da seama proprietarul ca este ceva in neregula dupa cum ii merge ceasul...abateri etc?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 22:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Ba da, poate sa testeze. Dar cine vrea sa testeze asta pe banii lui? Si cine ii da garantia ca isi poate recupera banii? Si asa mai departe.
Timegraph-ul nu e o optiune. Poti cumpara ceas autentic dar neservisat de mult timp. Sau ceas fals in parametri foarte buni. S-a mai auzit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 22:18 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Păi dacă îți dai seama doar la lupă, cu diferențe minore de detalii (umbre, tăieturi, finisare) poate bine mersi să îl regleze un ceasornicar dibaci să funcționeze în parametri, zic și eu.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 19 Ian 2020, 22:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
bonheur scrie:
Ba da, poate sa testeze. Dar cine vrea sa testeze asta pe banii lui? Si cine ii da garantia ca isi poate recupera banii? Si asa mai departe.
Timegraph-ul nu e o optiune. Poti cumpara ceas autentic dar neservisat de mult timp. Sau ceas fals in parametri foarte buni. S-a mai auzit.

Am pus intrebarea doar in ideea ca ceasul este deja achizitionat sub semnul intrebarii si odata ce proprietarul actual nu are cum sa il autentifice undeva, macar sa isi dea seama dupa cum functioneaza. Pentru ca banuiesc ca o copie nu poate sa mearga la fel de bine precum originalul. OK, poate merge bine o scurta perioada de timp la inceput, dar in nici-un caz dupa standardele originalului si nu mult timp.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 20 Ian 2020, 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
La acest ceas cu mecanism P3000 probabil ar ajuta sa vezi si cum e finisat ceasul insa si cum functioneaza mecanismul: cum se comporta la armat, daca are limba orara ajustabila fara a opri masurarea timpului, hacking de secunde cu reset instantaneu la ora 0, lucruri care cred ca sunt mai greu de implementat de catre cei care fabrica falsuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare Panerai
MesajScris: 20 Ian 2020, 09:51 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Catareste-l! Vezi daca greutatea unuia original.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România