Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 06:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitie ceas Tudor
MesajScris: 30 Sep 2020, 19:47 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2020, 18:16
Mesaje: 26
Buna seara,
Planuiesc sa achizitionez un ceas Tudor Black Bay Fifty-Eight sau un Tudor Black Bay GMT. Sunt modele care imi plac si din cate am reusit sa ma documentez nu isi pierd semnificativ din valoare cu trecerea timpului. Ca sa economisesc putin planuiesc sa cumpar preowned si nu nou din reprezentata.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi despre cum si unde in Bucuresti se poate verifica autenticitatea ceasului ? Este modelul acesta de Tudor o alegere buna din punct de vedere al pastrarii valorii ?

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie ceas Tudor
MesajScris: 01 Oct 2020, 07:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu isi pierd semnificativ valoarea in masura in care nu sunt niste ceasuri pe care sa le gasesti de noi in mod uzual cu discount mare fata de pretul de lista, dar altfel preowned sunt si ele afectate, ceasuri care nu s-ar devaloriza (mult) sunt putine: modele sport de la Rolex, Audemars Piguet, Patek. Daca il cumperi preowned nu mi-as pune prea mare problema devalorizarii, adica cine l-a cumparat de prima data probabil cel mai afectat.

Despre verificare nu stiu care este procedeul. O situatie ajutatoare este ca pana acum nu au aparut "super replici" cum ar fi numite in popor, in ideea ca nu sunt de talia celor care se fac dupa Rolex, Omega, Audemars Piguet, insa nu imi dau seama cat de usor ar fi sa poti evalua corect un exemplar fara a fi bine familiarizat cu modelul si fara a sti la ce sa te uiti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie ceas Tudor
MesajScris: 01 Oct 2020, 17:52 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2020, 18:16
Mesaje: 26
Multumesc pentru raspuns. Incerc sa aflu daca cei de la magazinul Rolex din Bucuresti ofera si serviciul de autentificare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România