Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 15 Mai 2024, 04:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: service sau cârpeală ?
MesajScris: 02 Noi 2020, 11:51 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2019, 23:19
Mesaje: 6
Am un ceas DOXA achiziţionat în 2009 cu mecanism Eta 2824-2. Ceasul a fost servisat la timp. A fost de asemenea şi de 2 ori la Claudiu.
Ultima dată i-am făcut revizie în Iaşi anul trecut prin mai. Merge super, cu o precizie de plus minus 1-2 secunde la 24h.
În urmă cu o săptămână îl încărcam manual. Eu am job de birou şi nu mă mişc prea mult. Din acest motiv trebuie să îl mai încarc şi la mână. Am simţit că cedează ceva şi a ieşit coroniţa. Locuiesc într-un oraş mic din judeţul Iaşi. Singurul ceasornicar din localitate are un chioşc mic lângă piaţă.
Am zis să risc şi să îl duc acolo, chiar dacă e ceas elveţian. Mi-a zis că axul de la coroniţă e rupt. L-am lăsat la el şi m-am întors după aprozimativ 4 ore, i-am plătit şi am luat ceasul. Am observat că dacă coroniţa este închisă, aceasta este depărtată de ceas cam cu un sfert de milimetru. Înainte era lipită de ceas. Am crezut că i-a pus un ax mai lung. Duminică am vrut să reglez ora. Când învârteam acele ceasului, efectiv coroniţa s-a desfiletat. Avea pe ea axul şi în capăt ceva care arăta similar cu un tub foarte mic.
Merg azi înapoi la ceasornicar. Îi explic problema. Îmi zice că îl face în 10 minute şi că îi pune puţin adeziv pe filet. Am fost tentat să iau ceasul înapoi. M-am gândit că nu e normal să repari un ceas elveţian modern cu adeziv. Ceva m-a făcut să îl las să îl repare aşa, cu adeziv. Coroniţa nu mai este depărtată de ceas.
Am o senzaţie că omul a făcut o cârpeală, dar nu vreau să îl acuz direct pentru că nu mă pricep.
Am 2 întrebări. Prima este : „E o practică obişnuită ceea ce a făcut omul?” A doua întrebare este: „Recomandaţi să trimit ceasul într-un service, să fie rezolvat mai profesionist sau e ok să îl folosesc aşa dacă nu mai iesă coroniţa?”. De revizie nu are nevoie pentru că, repet, a fost făcută profesionist cu un an şi jumătate în urmă şi ceasul merge impecabil.
Mulţumesc frumos pentru răspunsuri!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: service sau cârpeală ?
MesajScris: 02 Noi 2020, 14:40 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
:lol: :lol: cred ca a vrut omul sa-l faca diver.
Nu ma pricep, o sa va raspunda colegii ceasornicari, dar sper macar sa fi folosit adeziv Bisson :lol:

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: service sau cârpeală ?
MesajScris: 02 Noi 2020, 15:07 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Exista mai multe variante de a repara un astfel de defect . Prima varianta este desigur inlocuirea in totalitate a acelui ax. Desigur in cazul in care ceasornicarul are acel ax sau stanga denumita cu alti termeni.
In cazul in care nu are axul, il poate confectiona daca are strung.
Daca nu are nici ax nici strung, din nou o alta varianta este sa puna o prelungire a bucatii cu filet care a fost rupta (situatie prezentata in cazul de fata ) Acea bucata de tub cu filet mama intr-un capat si tata in alt capat asigura prelungirea bucatii rupte din ax. Asta se practica in situatia in care exista filet pe capatul axului rupt , filet care insa nu este asa lung incat sa fie infiletata coronita. Desigur ca pentru a asigura fixarea definitiva a folosit un adeziv. Coronita ramane cea originala , insa s-a desfiletat pentru ca fie adezivul nu s-a intarit fie era de slaba calitate. Coronita posibil sa fi fost intoarsa in sens invers filetului si de asta s-a intamplat ulterioara defectiune.
In fine, o ultima reparatie a unui defect gen ax rupt este folosirea unei alte coronite, cu capat mai lung filetat decat cea cu care ceasul a venit la reparat. Desigur , daca ceasornicarul are asa ceva si daca este marcata la fel precum cea originala.
Sper ca intelegeti explicatia mea, daca nu , poate incearca o alta explicatie Claudiu sau altcineva care stie .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: service sau cârpeală ?
MesajScris: 02 Noi 2020, 19:37 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Adeziv se foloseste ocazional si la ceasuri, de la sellac la epoxidic sau de alta natura.
In esenta daca reparatia tine inseamna ca e bine facuta. Daca nu, ...nu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: service sau cârpeală ?
MesajScris: 02 Noi 2020, 19:53 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2019, 23:19
Mesaje: 6
Mulțumesc pentru răspunsuri !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: service sau cârpeală ?
MesajScris: 08 Noi 2020, 10:43 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2019, 23:19
Mesaje: 6
Tocmai a cedat încărcarea :(.
Cheiţa se învârte în gol, nu mai încarcă :(.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: service sau cârpeală ?
MesajScris: 08 Noi 2020, 18:13 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Cel mai probabil s-a folosit un prelungitor,cum a spus Nic,ceasornicarul nu a avut ax original,iar acum a cedat si acel prelungitor.
Se impune un ax nou.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România