Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 15:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 22 Dec 2020, 19:33 
Neconectat

Membru din: 22 Dec 2020, 19:15
Mesaje: 2
Buna ziua,

Sunt incepator, asa ca sper sa nu supar pe nimeni cu o intrebare atat de simpla.

De unde se pot cumpara cristale pentru ceasuri?
Sunt interesat sa schimb, acasa, cristalele la cateva din ceasurile din colectia mea si nu prea am gasit nimic pe site-uri de la noi, asa ca m-am gandit sa intreb aici.
In principiu nu am nevoie de nimic sofisticat, am de inlocuit cristale minerale drepte, dar ar fi interesant de stiut daca se gasesc si cristale din safir, asta pentru viitor.

Presupun ca exista site-uri specializate in afara.
Dumneavoastra de unde comandati de obicei?

Multumesc frumos,
Nicolae


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2020, 19:39 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Comandam de la ceasornicar. El stie sa le monteze si in cazul in care nu se potrivesc are altele...:) E mult mai ieftin .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Dec 2020, 19:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
nicu86 scrie:
...
Dumneavoastra de unde comandati de obicei?

Multumesc frumos,
Nicolae

Am fost confuz citind ''cristale pentru ceasuri'', nu am facut conexiunea cu sticla/geamul - cuvantul cu care eram/sunt obisnuit...
La subiect, am bolduit ce mi se pare important, anume ca sticla asta nu se shimba/comanda/inlocuieste chiar una-doua ca o curea, deci nu cred ca cei care doar detin ceasuri au un obicei in asta.
Eu am comandat o sticla minerala de pe ebay. Daca ai presa si eventual si garnituri potrivite de inlocuit, cred ca poti duce operatia de unul singur. Dar eu cred ca raspunsul lui Nicolae Gherghin este cel mai potrivit, pentru ca este necesar si un test de etanseitate ca sa stii cat de bine s-a potrivit noul geam. Iar testul presupune si un aparat de control care banuiesc ca nu il are oricine.
Si apropo de acest tester, am o nedumerire: daca ceasornicarul schimba sticla la un diver de 20 atmosfere (200 metri), cine are aparatul care sa masoare ulterior etanseitatea pana la aceasta valoare? Ca din experienta avuta, n-am gasit la cineva aparat sa duca peste 5 atmosfere, maxim 10.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2020, 10:00 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Nici nu prea se duce peste 10,deoarece un ceas ,fizic,nu ajunge la mai mult de 30 de metri adancime,eventual 40.
Iar pentru scufundari la adancime mai mare,cu siguranta cel ce le va face,nu le va face cu un ceas cu care a fost la ceasornicarul din oras sa-i schimbe cristalul. :D

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2020, 12:07 
Neconectat

Membru din: 22 Dec 2020, 19:15
Mesaje: 2
Multumesc frumos pentru raspunsuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România