Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 10:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Sep 2023, 12:44 
Neconectat

Membru din: 05 Sep 2023, 16:26
Mesaje: 5
Salutare. Scuze pentru lungimea mesajului, dar merita sa povestesc un pic din background.
Am cumparat un ceas de pe OLX Longines Conquest Automatic de dama - il vedeti atasat.
Evident ca s-a stricat la scurt timp. L-am dus la un ceasornicar in Mall Afi Cotroceni (aparent unul dintre cei mai vechi din Bucuresti ) si cand l-a desfacut mi-a zis ca in interior este un mecanism chinezesc ieftin.
Nu a vrut sa se bage la reparat. A zis ca se poate cumpara mecanismul original nou, dar costa aproape 3000 de lei.
Am sunat inapoi la cel de la care am cumparat ceasul, si el ceasornicar, dar nu din Bucuresti, si mi-a zis citez : "ceasornicarul e un bou si ca este original"
Long story short, cum eu nu ma pricep si nici nu vreau sa intru in care e bou si care nu, am incercat sa-mi rezolv singur problema.
Am cautat pe net un mecanism cu acelasi numar L.633.1 automat si am gasit pe ebay.
L-am cumparat si pare ok. Cheita sta bine, mecanismul pare in regula.

Acum, intrebarile mele:

1. Se poate schimba mecanismul de pe un cadran pe altul, nu? Mecanismul luat de pe ebay are un cadran mai mic, nu se potriveste cu totul in carcasa ceasului. Trebuie mutat pe cadranul initial. Cred ca si mecanismul in sine e mai mic cu un milimetru. Desi am cautat sa fie acelasi numar L.633.1, sper sa nu fi luat tzeapa.

2. Cat m-ar consta operatiunea asta + un service cat sa stiu ca nu mai am probleme cu el. E un ceas luat pentru sotia mea la care tin foarte mult.

3. Imi puteti recomanda un ceasornicar bun in BUcuresti care sa poata face operatiunea aceasta in siguranta?

4. OAre din poze se vede ca mecanismul initial nu este original? Nu stiu daca se vede din poze, dar pare sa fie mici diferente. Dar nu ma pricep.

Multumesc tare mult pentru raspunsuri. Ma bucur mult ca am gasit comunitatea aceasta. O zi frumoasa.

P.s. NU pare ca pot atasa pozele, exista alta metoda prin care sa le pot pune in forum?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2023, 13:08 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1990
Din ratiuni de spatiu/hosting pentru a posta poze pe forum, trebuie sa le incarci pe un site de gazduire extern. Orice site de tip "image hosting".

Aici ai descrisa metoda: viewtopic.php?f=5&t=36796

Pe scurt: Dupa incarcarea imaginii pe un site de gazduire, se va genera un link, care trebuie sa aiba terminatia .jpg, iar apoi acel link va fi postat pe forum cu ajutorul butonului "Img". Linkul trebuie sa fie intre parantetezele [Img]. Multe siteuri ofera linkul gata facut cu tot cu parantezele patrate. Trebuie doar copiat si postat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2023, 13:22 
Neconectat

Membru din: 05 Sep 2023, 16:26
Mesaje: 5
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2023, 17:31 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Asta de mai sus e mecanismul ceasului cumpărat? Daca da, mecanismul este original. Defapt e un eta modificat de Longines.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2023, 17:39 
Neconectat

Membru din: 05 Sep 2023, 16:26
Mesaje: 5
pozele 2 si 3 contin ambele mecanisme si cadrane. In stanga e cel initial si in dreapta cel cumparat.
Doar ca sunt pozele prea mari si trebuie sa dati scroll sa vedeti si partea din dreapta. Multumesc pentru raspuns.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Sep 2023, 08:16 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Ambele sunt originale


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Sep 2023, 18:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Stau si ma intreb daca exista vreun ceasornicar in Afi Cotroceni. Eu trec periodic pe acolo si nu am vazut...ceasornicari. Sunt schimbatori de baterii si curele..
Ma rog. Exista o explicatie la ce a zis el. La mecanismul din dreapta, cu care ai luat ceasul, puntea balans nu e cea originala finisata ca restul mecanismului. Probabil a fost luata de pe alt mecanism eta nefinisat.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Sep 2023, 18:43 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Acum vorbesc de ultima poza...
Cel din dreapta,flagship-ul are podul balans cu reglaj micrometric-pod original
Cel din stanga,in poza,Conquestul,trebuie vazut cu atentie....nu ma exprim din poza...

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Sep 2023, 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
Acum vorbesc de ultima poza...
Cel din dreapta,flagship-ul are podul balans cu reglaj micrometric-pod original
Cel din stanga,in poza,Conquestul,trebuie vazut cu atentie....nu ma exprim din poza...


Exact! Asa e. Am incurcat eu stanga cu dreapta. In stanga e Conquest si acolo puntea e nefinisata si neoriginala pentru acel mecanism.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România