Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Oct 2007, 12:09 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2007, 12:01
Mesaje: 28
Buna ziua,

Ma numesc Mihai si sunt nou pe acest forum. Am o problema pe care daca cineva ma poate ajuta i-as fi recunoscator.
Am un ceas CASIO ILLUMINATOR,electronic,la care baterie este aproape terminata.I-am desfacut capacul de pe spate,dar bateria este ff bine prinsa si nu stiu cum trebuie scoasa ca sa nu il stric.....am acasa diferite surubelnite fine si alte ustensile,insa nu vreau sa ii fac rau,deoarece tin la el si este intr-o forma fff buna.L-am primit cadou din USA.
Merge cu baterie de tipul CR 2025,este mare si subtire,plata.
Am vazut ca se gasesc la panasonic si GP.
Si sub nicio forma nu l-as duce la ceasornicarie deoarece nu stiu cum ar umbla pe acolo,si nu vreau sa il zgarie sau mai stiu eu ce.
Astept sfaturile DVS.

MULTUMESC FRUMOS!

WEEKEND PLACUT!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Oct 2007, 12:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Daca s-ar putea o fotografie in care sa se poata observa cum este prinsa bateria ar fi ideal. :?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Oct 2007, 13:23 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Bateria are deasupra o lamele care e indoita la capete si e prinsa de rama de plastic a ceasului,La unul din capetele acestea exista o mica fanta pe unde bagi virful surubelnitei si indepartezi pina cind sare lamela.Asta e un model,cel mai comun .Daca e altfel anunta-ne!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Oct 2007, 13:42 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2007, 12:01
Mesaje: 28
SAlut Claudiu,

Este exact cum ai spus tu.

Prin urmare,am ramas "socat" sa vad ditamai bateria care ocupa tot mecanismul ceasului,efectiv nu il vad :)
Si este prins cu un mecanism facut in totalitate din metal,care se prinde cum ai spus si tu de margini.Si deaupra are asa ca un fel de mic cauciuc....banuiesc ca este pentru al tine fixat bine sa nu se miste cand pun capacul..Oricum eu eram invatat sa scimb bateriile la ceasuri normale,si cand am vazut magaoaia asta de baterie,este cat ceaul :).
Scrie pe baterie ca este cu litiu si este facuta in Singapore,nu conteaza ,se gasesc(dar banuiesc ca nu asa de bune).
Acum imi este teama,nu se strica suruburile de la capac daca tot le desurubez si insurubez? Scuza-ma ca te tot bat la cap,dar este un ceas bun nu are nicio problema si nu am de ce sa il schimb......pana si cureaoa din rasina este ca noua...recunosc nu il port decat cand sunt pe afara,nu ma imbaiez cu el....desi scrie ca tine 5 bari.
Am mai observat ca pe spatele capacului este un abtipild pe care scrie ca la inlocuirea bateriei sa se foloseasca apoi nu stiu ce care sa faca legatura cu mecanismul,asa am tradus eu...deci o sa se rupa ceva daca incerc sa scot bateri cum ai spus tu?
Oricum,macar sa moara de mana mea...Doamne Fereste!

Numai bine si astept raspuns


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Oct 2007, 19:16 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Daca ai inteles bine ce am spus eu,poti incerca sa scoti bateria,Dar atentie!!!Nu scoate toata placa metalica cea mare!Numai banda ingusta de deasupra bateriei.
Daca nu esti atent cu suruburile ,se pot strica!Nu trebuie sa le stringi cu cheia dinamometrica :lol: Fa-o cu simt!
Dupa ce pui bateria corect,scrie-mi din nou sa-ti spun ce sa faci.Plasticul-cauciucul ala mic-sa ramana pe lamela! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Oct 2007, 17:39 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2007, 12:01
Mesaje: 28
Salut Claudiu,

Iti multumesc frumos pt ajutor,am urmat pasii definiti de tine si am reusit.
Intradevar,la un capat lamela era prinsa de un mot de plastic,a trebuit doar sa apas pe lamela si cu varful unui ac am reusit sa o scot si am schimbat bateria.Pe capacul ceasului,defapt cred ca este un fel de difuzor sa ii spun asa,pe acolo se aude alarma si ora exacta,si trebuia pus numai intr-o pozitie exacta ca sa pice pe un arculet micut de pe ceas.
Acum ca stiu cum arata pe dinauntru parca tin si mai mult la el(pacat ca numai este virgin :)))).
In ultimul tau mesaj mi-ai transmis ca mai ai ceva de spus dupa ce termin de schimbat bateria.Sunt numai urechi!
ITI MULTUMESC MULT PT AJUTOR,SI ASTEPT NOILE INDICATII!!!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Oct 2007, 18:49 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Cu placere!Daca ceasul functioneaza si ai descoperit ca capacul se pune cu "difuzorul" pe arculet totul e ok! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Oct 2007, 07:14 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2007, 12:01
Mesaje: 28
Salut!

Claudiu,am lasat ceva fara sa iti spun crezand ca este ceva temporar.
Sa iti spun: Ceasul meu intotdeauna o lua cam 5 secunde pe luna inainte.Cam de o saptamana insa,brusc,fara sa ma ating de el sau sa il lovesc,o ia cu 5-7 secunde pe zi inainte.Si dupa ce i-am schimbat bateria vad ca face la fel.
De la ce sa fie oare aceasta schimbare brusca de "atitudine" din partea lui?

CU RESPECT,


MIHAI


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Oct 2007, 18:16 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Asta e greu de spus.Unele ceasuri Casio au reglaj,altele nu.Daca nu are,diferenta poate fi de la asa numitul proces de "imbatrinire" a Quartzului.Dar asta NU SE MAI REZOLVA PE NET! :cry:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Mar 2015, 16:05 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2015, 22:53
Mesaje: 20
Buna ziua! Am o mică problema.am schimbat bateriile la un casio Illuminator aq-130bw.ceasul il primisem mai demult si am zis sa il readuc la viata cu baterii noi.dar nu am mai gasit acel mic arculet care face legatura cu capacul ceasului.ceasul functioneaza foarte bine-partea analogica si partea digitala+lumina, dar nu scoate nici un sunet.
intrebatea este:acel arculet il pot gasibla orice ceasornicar sau trebuie da ajung cu el intr-un service specializat casio?
e cineva pe forum care ma poate ajuta cu schimbatea arcului in bucurești?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Mar 2015, 16:12 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Iei una bucata telescop mai subtire.il strici scoti arcul din el,tai arcul la dimensiune si dupa il fixezi la locul lui.Spor


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Mar 2015, 21:33 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2015, 22:53
Mesaje: 20
Multumesc de informatii. Am reusit


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România