Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 07:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Mai 2012, 10:29 
Neconectat

Membru din: 20 Mai 2012, 07:56
Mesaje: 273
Localitate: Brasov
clar nu merita!

dar ptr un gresaj, trebuie si demontat tot mecanismul??

_________________
Timpul este prietenul sau dusmanul nostru.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Mai 2012, 10:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Pana la gresaj trebuie mai intai curatat deci clar implica demontat ''piece-by-piece''. Doar asa se face o revizie profesionala. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Mai 2012, 10:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Nu are rost gresarea daca in prealabil nu a fost demontat si curatat ,ce rost are sa gresezi peste praful acumulat in timp ? !(combinatia praf+ulei=pasta abraziva!!)

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Sep 2012, 17:43 
Neconectat

Membru din: 02 Mai 2012, 15:58
Mesaje: 21
Pentru ca am nimerit bine locul dupa o cautare temeinica:

Acum 3 ani mi`a parvenit un Junghans probabil 1915-1920 pe cheie, bataie la fix si la 1/2. Cutia destul de chinuita, mancata de cari, mecanismul complet, nefunctional si plin de praf lipicios probabil de la o ungere excesiva undeva in trecut.Am procedat ca un amator si am sters tot cea ce se putea sterge fara sa desfac mecanismul.L-am dat jos doar din cutie de pe sistemul de glisare, l-am intors cu partea de acces catre mine si la lumina cu ajutorul multor betigase de urechi l-am mesterit timp de cateva zile. Apoi am apelat la uleiul de de bucatarie am pus sferturi de picaturi minuscule am lasat sa se patrunda, am sters si am repetat operatia pe tot ce a insemnat orificiu (lagar?) si capat de ax de rotita in acele orificii precum si la toate locurile unde exista cinetism si frictiune . De fiecare data am sters uleiul in exces dupa cateva zeci de secunde. Am repetat operatia de 3 ori. Pendula functioneaza fara intrerupe de atunci de cca 3 ani cu o o precizie de sub 1 minut pe saptamana. Se trage evident saptamanal !

Intrebare catre mesterul ceasornicar : cat de mult credeti ca i-ar dauna uleiul de bucatarie si care sunt sansele ca o asemnea operatiune care la mine a necesitat vreo 10 zile sa dea randament de durata ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Sep 2012, 18:14 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Uleiul de bucatarie.......ma mir ca functioneaza ceasul.
Uleiul de bucatarie nu are proprietati de lubrifiere.Se va inverzi,va deveni cleios si intr-un final va opri ceasul si va mari uzurile mecanismului.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Sep 2012, 19:05 
Neconectat

Membru din: 02 Mai 2012, 15:58
Mesaje: 21
Eppur si muove !

Nu am nici un interes sa va mint ! In octombrie face 3 ani decand tacane cu regularitate si bate pe arc melcat de otel fix-urile si jumataile. Prin ianuarie l-am dat jos sa vad cum se prezinta . Nici o urma de verzeala, albastreala, totul pare curat si in regula . Poate is eu mai norocos. Cel mai apropiat ceasornicar caruia as putea sa-i duc pendula sau numai mecanismul se afla la o distanta de vreo 40km iar stilul sau de lucru e cam 1% dintr-un profesionist. E o realitate cruda . La ca am dat eu pe pendula asta si daca o tin nefunctionala si de ornament tot face banii. Doar 100 lei.

Sfatuiti-ne d-le ceasornicar cum am putea sa facem o ungere rudimentara acasa, modalitati de lucru si de unde am putea sa cumparam niste uleiuri pentru pendule. Ar ajuta sa adaugam ulei asa pe ici pe colo (cam cum am facut eu) ? Ar strica mai tare ? Orice sfat intelept ar aduce cu sine salvarea unui ceas.
Multumim.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Sep 2012, 19:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Pentru a unge mecanismul,in primul rand trebuie curatat foooooarte bine,si indepartat tot uleiul vechi,Pentru asta trebuie desfacut complet mecanismul,curatat si reuns cu ulei dedicat.Adaugarea de ulei peste cel vechi mai rau face decat bine,pentru ca acesta combinatie-ulei vechi cu nou-creeaza o pasta echivalenta cu smirglul.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 12 Sep 2012, 19:09 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
RecycleBin scrie:
Eppur si muove !

Nu am nici un interes sa va mint ! In octombrie face 3 ani decand tacane cu regularitate si bate pe arc melcat de otel fix-urile si jumataile. Prin ianuarie l-am dat jos sa vad cum se prezinta . Nici o urma de verzeala, albastreala, totul pare curat si in regula . Poate is eu mai norocos. Cel mai apropiat ceasornicar caruia as putea sa-i duc pendula sau numai mecanismul se afla la o distanta de vreo 40km iar stilul sau de lucru e cam 1% dintr-un profesionist. E o realitate cruda . La ca am dat eu pe pendula asta si daca o tin nefunctionala si de ornament tot face banii. Doar 100 lei.

Sfatuiti-ne d-le ceasornicar cum am putea sa facem o ungere rudimentara acasa, modalitati de lucru si de unde am putea sa cumparam niste uleiuri pentru pendule. Ar ajuta sa adaugam ulei asa pe ici pe colo (cam cum am facut eu) ? Ar strica mai tare ? Orice sfat intelept ar aduce cu sine salvarea unui ceas.
Multumim.


Mecanismul se spala.
Daca este insa prea murdar (eu am avut cazuri), se desface complet intreg mecanismul si se spala rotita cu rotita - evident nu recomand sa faci asta acasa pt ca nu il mai pui la loc !
De abia apoi dupa ce e spalat mecanismul, se unge. Daca faci operatia asta, cu siguranta dupa aceea ani de zile (poate zeci) nu ii mai faci nimic pendulei atata timp cat o tii in o camera in conditii optime (nu umezeala, nu aburi, etc)
In niciun caz nu mai folosi ulei de bucatarie - pt ca acesta produce depuneri inca de cand il dai.
Foloseste de ex ulei de mecanisme fine, dar in niciun caz ulei de bucatarie....
Pune o poza cu pendula ca sunt curios cum arata. Merci.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 12 Sep 2012, 23:37 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Tinand cont de vechimea acestui ceas, este posibil sa aibe si unele uzuri. Faptul ca inca functioneaza este un caz fericit, dar nu de durata, Daca tineti la el, sa aveti in vedere o revizie completa la un profesionist pentru a-i asigura inca vreo cateva zeci de ani de functionare...
Va rugam sa prezentati cateva fotografii ale ceasului si mecanismului. De curiozitate ....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Oct 2012, 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Oct 2012, 14:39
Mesaje: 56
Localitate: Ferma SOLARIS - Retezat
Recent, am avut o discutie cu un mare pasionat si colectionar de ceasuri.
Are multe ceasuri cu pendul si cateva panouri pline cu ceasuri de buzunar, de mana.
Superbe, unele foarte rare si scumpe.
El singur le intretine si le repara.

L-am intrebat, ce uleiuri folositi ?
Raspuns: ulei de peste, este cel mai bun, rezista si la temperaturi joase...

La toate ceasurile si mecanismele ?
Raspuns: Da, la toate ceasurile folosesc numai ulei de peste...

Eu ce sa mai zic... :o

_________________
Cu prietenie,
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro
http://www.yo2btw.ro ( un alt hobby al meu )


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Oct 2012, 16:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Probabil ca aceasta metoda era singura optiune la 1700. :wink:
PS. Am auzit de curand pe cineva recomandand uleiul de papadie.

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Oct 2012, 18:19 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Sincer,nu cunosc proprietatile acestui ulei,asa ca nu am ce sa comentez. :roll:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Oct 2012, 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
@aportase:De untura de peste... am mai auzit de intrebuintari de uz medical. In scopuri tribologice... n-am citit inca.

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Oct 2012, 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Oct 2012, 14:39
Mesaje: 56
Localitate: Ferma SOLARIS - Retezat
Claudiu scrie:
Sincer,nu cunosc proprietatile acestui ulei,asa ca nu am ce sa comentez. :roll:



Sincer, am ramas si eu masca...
Colectia lui este mare, numai pendule cred ca are peste 25, iar ceasuri de buzunar, cateva panouri pline,
nu pot sa estimez, dar poate pe un panou intra cam 50-70 buc...

Multumesc Claudiu de PM, am citit cu atentie si prezentarea uleiurilor, este ajutatoare.
Am printat ca sa am la citit, mai tot timpul.

_________________
Cu prietenie,
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro
http://www.yo2btw.ro ( un alt hobby al meu )


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 24 Oct 2012, 21:31 
Neconectat

Membru din: 24 Oct 2012, 20:26
Mesaje: 2
Buna ziua,

De 3 saptamani am reusit sa achizitionez un Seiko Military Automatic SNK803K2.Un ceas superb,sunt foarte multumit de el ,pentru cerintele mele foarte precis, intarzie pe timpul noptii 1-2 secunde,si am observat ca pe timpul zilei recupereaza cam 1 secunda.Puteti sa-mi spuneti va rog la ce interval se curata si se greseaza un astfel de mecanism (7S26 ,21 Jewels) ?Este adevarat ca daca lasi ceasul cu fata in jos pe timpul noptii nu ar trebui sa intarzie?Se folosesc mai multe tipuri de uleiuri pentru a gresa un astfel de mecanism?Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România