Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Feb 2019, 13:20 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Schimbul de ulei-revizia-se face nu pentru UN motiv anume,ci pentru un cumul de motive.
Perioada de service ,deci,depinde si de o combinetie intre varsta ceasului si perioada de functionare,cumulata cu pierderea calitatilor uleiului in timp si etanseitatea /respiratia ceasului,cu nivelurile de uzura ale acestuia si frecarile de diferita tipuri din interior.

Deci,revizia se recomanda nu dintr-un singur motiv ci asa cum am spus pentru un cumul de motive.
Da,poti intinde perioada de service,intrebarea este...doresti asta?? :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Feb 2019, 20:52 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Pentru unele ceasuri pe care le am, intr-adevăr nu îmi doresc acest lucru, sa lungesc perioada de service si in fapt agonia mecanismului, drept urmare le-as cam duce la revizie.
Dar, ce ma pune pe ganduri, este gasirea unui ceasornicar in Bucuresti, care sa faca o curatare si o uleiere ca la carte. Si.. sper ca nu cer prea mult aici, aveti o recomandare ?
La câți "meseriasi" sunt in ziua de azi in multe domenii e greu sa ai deplina încredere in cineva, iar in ceasornicarie chiar nu am cu cine sa ma sfătuiesc in gasirea unuia bun. Rar găsesti alte sfaturi pe la colegi si prieteni în afara de domeniul auto sau cu ce ne confruntăm cu toții zi de zi acasă sau la munca.
Pe scurt, stiti un ceasornicar bun in Bucuresti ??
(din pacate...pentru mine e cam lung drumul pana la Arad)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Feb 2019, 21:50 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Puteti apela la Claudiu sau puteti apela la orice alt ceasornicar pe care-l alegeti d-vs. NU facem recomandari de ceasornicari pe forum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 10 Feb 2019, 22:22 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Ok


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 20 Iun 2019, 17:33 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Daca Claudiu este de acord (este un document BHI ) o sa pun aici link-ul catre un PDF care detaliaza ungerea diverselor componente ale unui ceas, cat si tipurile de ulei folosite:

http://www.nawcc-index.net/Articles/BTI ... atches.pdf

Mie - ca si profan, mi-a parut foarte interesant si bine explicat

Spor


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 25 Noi 2020, 10:20 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2017, 21:08
Mesaje: 19
Diagramă de lubrifiere Moebius:
http://www.moebius-lubricants.ch/sites/default/themes/moebius/extras/pdf/tableEN.pdf


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 22 Dec 2020, 13:43 
Neconectat

Membru din: 22 Dec 2020, 13:31
Mesaje: 1
Buna ziua!
Am un ceas de birou de lemn (probabil facut la Victoria Arad in anii '80) si as vrea sa ii fac o curatare si ungere la un ceasornicar din Bucuresti. Ceasul este functional dar se opreste dupa un timp, cel mai probabil din cauza faptului ca nu a mai functionat de vreo 20 de ani si uleiul este ingrosat. Stiu ca nu e nicio valoare, dar e ceasul copilariei mele si parca nu imi vine sa il arunc la gunoi. Aveti o recomandare pe unde as mai gasi un ceasornicar care sa efectueze asta? La o adica, mecanismul pot sa il trimit si prin curieri, daca il ambalez bine.
Va multumesc.
Alexandru


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 22 Dec 2020, 14:49 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Prima postare de pe pagina asta apartine lui Claudiu Burlan, CEO-ul acestui forum. Datele de contact le gasesti aici: https://www.ceasornicar.ro/contact/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România