Acum este 21 Sep 2019, 06:59

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Reguli forum

In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 20 Ian 2019, 12:52 
Neconectat

Dincolo de hlizeala si ironiile voastre, credeam ca aici pot gasi cateva pareri/sfaturi pertinente care sa-mi usureze decizia de a cumpara un ceas vechi, cu mecanism automatic. Prefer sa reconditionez un ceas automatic vechi (nu neaparat cele carora le-am pus mai sus link-urile), in loc sa cumpar unul nou. Uitati-va la un Edox automatic pe un site, veti vedea ca e cam 1000 de euro, dar nu se deosebeste aproape deloc de un Tissot, Doxa, Hamilton si alte branduri considerate o treapta mai jos. De ce sa dau 1500 lei pe un Tissot sau Doxa, cand pot reconditiona un Edox vechi, iar cu o curea de calitate (in jur de 250-300 lei) si un deployant elegant, i se schimba radical aspectul, ba chiar e mult mai frumos si distins, raportat la un automatic contemporan. In plus, ceasurile moderne, au diametrul de min. 40mm, iar eu am incheietura mainii prea subtire pt ceasuri atat de mari. Un ceas mare arata inestetic si ostentativ pe mana mea. Pt mine era important sa stiu daca se justifica sa cheltuiesc cam 1500 lei reconditionand un ceas vechi(cu tot cu achizitie, servisare, inlocuire diverse componente, achizitie curea etc), sau mai bine ma lipsesc si cumpar unul nou si banal, cum sunt toate in ziua de azi. Despre asta era vorba, nu despre egolatria fiecaruia dintre noi, cei care cauta sa impresionaeze prin valoarea ceasului de la mana.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2019, 13:14 
Neconectat
Moderator

Un punct de vedere cat se poate de just.
Din pacate cumpararea unui ceas vintage este o adevarata loterie. Pe langa imbatranirea cadranului si uzura carcasei nu se stie in ce masura ceasul a fost cat de cat servisat sau a fost purtat pana la epuizare.
De aici si imposibilitatea de a estima costurile. In plus, fiind o piata libera, fiecare profesionist va avea propriile tarife.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2019, 17:46 
Neconectat
Forum Owner

Corect Alex.
Abia acum bluenote a e primat un punct de vedere just,la care poate primi si raspunsuri juste.
De aceea in comp,etarea raspunsului lui Alex,vin si eu si intaresc spusele lui,anume ca nu stii ce se ascunde in spatele pozelor u ui deas. Poate sa arate excelent pe exterior,iar inauntru nu. De aceea e bine sa fie verificate inainte de cumparare cu atentie,pentru ca costurile ulterioare sa nu fie f.ridicate.

Before you judge me, make sure you're perfect.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2019, 18:02 
Neconectat

Claudiu scrie:
....pentru ca costurile ulterioare sa nu fie f.ridicate.

Desigur foarte corect....sau daca-ti place obiectul foarte mult,il iei asa cum se afla si-ti asumi costurile ulterioare foarte ridicate pt a-l aduce la calitatea si functionalitatea pe care ti le poti permite.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2019, 19:37 
Neconectat

Bluenote, concret, daca doresti informatii in privinta costurilor restaurarii ceasurilor alese, intri pe mesageria privata cu Claudiu si afli informatiile de care ai nevoie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2019, 21:12 
Neconectat
Moderator

Emil68 scrie:
....intri pe mesageria privata cu Claudiu si afli informatiile de care ai nevoie.

Iar vorbim discutii! De unde sa stie Claudiu, fara sa vada ceasul, cam ce ar fi de facut?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2019, 21:57 
Neconectat

Daca ai vreo idee mai buna decat comunicarea, foarte bine, incearca sa-l ajuti.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 1 [ DST ]