Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 07:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Review Steinhart Marine 38
MesajScris: 23 Sep 2012, 17:26 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Ziua buna tuturor,

Timp de aproape un an am privit cu jind la ceasurile Marine Chronometer II de la Steinhart, iar pozele de pe WUS nu mi-au facut viata mai usoara, din contra – imi adanceau pofta. Dar mereu ma loveam de aceeasi problema, si anume dimensiunea relativ mica a incheieturii mainii mele (16 cm). La un moment dat am cochetat cu ideea de a-mi lua un astfel de ceas Marine de la Kemmer (userul erkahund pe Ebay), dar nici 42 mm nu mi se parea o marime tocmai potrivita in cazul meu pentru un ceas elegant. Asa ca va puteti imagina incantarea mea cand am primit un newsletter de la ei cu noul model Marine 38. Asta s-a intamplat intr-o joi, vineri si luni dimineata m-am mai conversat un pic cu cei de la Steinhart, iar in joia urmatoare ceasul meu deja sosise la mine (multumesc Fedex).

Pachetul:
Ceasul a venit protejat intr-o cutie de carton (din pacate, usor rupta) care continea cutia ceasului, factura si o mica carticica cu prezentari succinte pentru diverse mecanisme care echipeaza ceasurile Steinhart plus garantia. Cutia ceasului este dintr-un material placut (vinilin cred) si are in interior pe capac o pernita din burete care vine deasupra ceasului la inchidere si astfel protejeaza bine ceasul la transport. Cutia nu este foarte atent lucrata, cred ca in una dintre poze se si vede ca nu se inchide foarte bine, dar overall este placuta (prietenei mele chiar i-a placut mult).

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Scurta prezentare generala a ceasului:
Design-ul este un tribut adus primului cronometru marin facut de John Harrison in sec. 18, si astfel are un aspect care merge in zona clasicului. Pe langa design, pe care il indragesc, am mai fost atras in mod deosebit si de dimensiunile lui: diametrul de 38 mm si inaltimea de 13 mm (cu 20 mm intre anse). Poate este o idee cam inalt pentru un ceas elegant, dar nu se arata acest lucru.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Cureaua:
Aici nu sunt prea multe de spus, vine cu o curea maroniu inchis (20 x 18 mm) din piele cu model de aligator si cu un deployment destul de placut, satinat si stantat cu numele firmei. Pe site spun despre curea “alligator leather brown”, dar la nivelul asta de pret cred ca e din piele de vitel si doar facut/ aplicat un model de aligator (probabil sa ma insel, nu ma prea pricep la curele). Ce va pot spune este ca vine foarte placut pe mana si este comfortabila la purtat. Inspre anse este mai groasa (circa 4.5 mm) si se subtiaza catre capete, astfel imbraca destul de bine ceasul si atenueaza faptul ca e destul de inalt.

Am intrebat daca vor avea si alte modele de curele pentru acest ceas si mi-au spus ca vor lansa si modelul cu cureaua neagra. Personal, mi-ar fi placut sa aiba disponibila si o curea pe maroniu mai deschis, in ton cu vremea de afara dar voi cauta pe aftermarket, sau poate chiar o bratara mesh draguta.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Carcasa:
Imi place carcasa pentru faptul ca merge pe o linie clasica, otel mat (brushed) si doar bezelul este polished, indeajuns cat sa puna in valoare cat mai bine cadranul. Un alt detaliu placut al carcasei este reprezentat de forma anselor. Ele nu se subtiaza spre capete, ci pastreaza aceeasi dimensiune a carcasei (partea brushed) spre capete, lasand impresia ca se termina oarecum brusc.
In ceea ce priveste coronita, i-au adaugat o piatra albastra ca sa fie in ton cu tema ceasului. Inca nu sunt sigur ca e cea mai buna decizie, poate din cauza faptului ca asociez acest detaliu cu ceasurile Cartier, sau unde imi plac si coronitele lor semnate (sau cele diamond de la ceasurile mecanice). Dar cu cat ma uit mai mult la ea, cu atat parca imi lasa impresia ca are un plus de distinctie prin acest detaliu (prietenei mele ii place destul de mult acest detaliu).
Un eventual minus ar fi faptul ca are o rezistenta la apa foarte scazuta. Pe site mentioneaza “limited water resistant, no swimming or shower”, deci cred ca vorbim de un 30 sau maxim 50 M. Eu nu ma vad facand dus sau inotand cu un astfel de ceas, dar poate eu am un stil de viata mai sedentar :).

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Cadranul:
Cadranul este destul de ingrijit lucrat, nu stiu din ce material este dar la lumina arata de parca ar fi din portelan. Imi pare ca fereastra de la data nu este decupata (sau poate pozitionata) tocmai la fix, dar nu pot fi inca sigur. O sa imi iau o lupa in zilele ce urmeaza sa verific, dar oricum nu este ceva pregnant si poate trece trept caracter :) . In schimb, imi plac limbile ceasului la nebunie. Din ce am inteles pe WUS, Steinhart foloseste albastrirea chimica si nu cea termica (precum Stowa sau altii), si nu stiu exact care sunt diferentele dintre ele (afara de pret), dar arata foarte bine si sunt puse foarte bine in valoare de cadranul alb. In functie de cum pica lumina, limbile isi schimba culoarea de la albastru foarte inchis (negru chiar) pana la un albastru marin usor lucios (si foarte placut). Poate mi-ar fi placut un pic mai mult ceasul daca si markerii orari erau in aceeasi nuanta de albastru, dar sunt ok si negri.
Geamul este de safir, cu dublu tratament anti-reflex pe partea interioara si este usor bombat (ochiometric, diferenta de intaltime de la centru pana la baza cercului ar fi de 1 – 1.5 mm). Faptul ca este usor bombat vine destul de bine in contextul unui ceas Marine, parca aduce cu un geam de ceas de buzunar.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Mecanismul:
Vorbim de un ETA 2824-2 Elabore cu rotorul albastrit, si tot pe acolo se mai observa si ceva suruburi albastrite. Aici nu ma pricep prea bine, insa nu finisajele imi par a fi punctul forte al ceasului. Totusi, faptul ca are un mecanism care si-a aratat valoare in timp, un veritabil cal de bataie, ma face sa nu imi pun in nicio forma problema lipsei de fiabilitate.
Mi-ar fi placut daca rotorul ar fi avut stantat numele marcii, dar cred ca a fost si o chestiune de costuri, asa ca sunt ok overall cu ce am primit.

Imagine

Imagine

Imagine


Cum se poarta / wrist shots:
Se poarta foarte bine :D. Vine bine pe mana, iar atunci cand e cazul intra ok sub camasa. Pentru mine este exact ceea ce asteptam de la un astfel de ceas: o prezenta discreta (in ciuda inaltimii sale), care complementeaza foarte bine o tinuta eleganta/ casual.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Iar in final cateva poze ”artistice”:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sumarizand, sunt incantat de ceas (nu stiu de ce mai spun, cred ca reiesea cu varf si indesat si din review), si consider ca are un raport pret – calitate foarte bun (ca mai toate ceasurile Steinhart).

Sper ca ati gasit interesat acest review si ca v-a placut.

Cele bune,
George

PS: pe parcursul scrierii acestui review am ascultat Riding With The King - Eric Clapton & B.B. King, nu stiu de ce dar mi s-a parut ca merge foarte bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Review Steinhart Marine 38
MesajScris: 23 Sep 2012, 18:52 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Foarte reusit review-ul,si ceasul deasemenea.Sa-l porti cu placere! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Review Steinhart Marine 38
MesajScris: 06 Oct 2012, 11:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Mesaje: 323
E frumos ceasul, dar mi se pare o neconcordanta intre denumire: STEINHART "MARINE 38" si specificatii: WaterRes: limited water resistant, no swimming or shower. Daca tot face parte din colectia Marine, puteau si ei sa ofere o rezistenta la apa macar 100m...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Review Steinhart Marine 38
MesajScris: 08 Oct 2012, 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Multumim pentru review!
Ceasul arata foarte bine, dar as schimba albastrul de pe coronita...
Sa te bucuri de el!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România