Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 18:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 14 Dec 2012, 17:00 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Review Steinhart Triton 100 ATM Black

Doream de mult timp sa fac ceva constructiv pentru acest forum din respect pentru membrii lui, cei care m-au ajutat ori de cate ori am avut nevoie sau au polemizat intr-o maniera ce depaseste politetea obisnuita, insa am hotarat sa astept un an de la achizitionare astfel incat acest review sa fie facut in cunostiinta de cauza.
Nu voi insista asupra ambalajului, el a fost prezentat exhaustiv de catre colegul gigel113 in review-ul Steinhart Marine 38, doresc doar sa mentionez aspectul diferit al cutiei interioare fata de modelul sau, in sensul ca a mea pare ceva mai bine lucrata, capacul fiind acoperit cu o imitatie de piele(cred) si contine in plus o surubelnita speciala pentru telescoape.
Imagine
Aspectul general al ceasului este ceea ce m-a cucerit de la prima vedere : un aspect robust, sportiv, barbatesc care te duce imediat cu gandul la scopul pentru care a fost creeat : diving-ul. In plus, culoarea neagra a DLC-ului ce imbraca carcasa de otel inox se impaca foarte bine cu idea de negru din echipamentul clasic al frog-man-ilor, desi in zilele de azi moda la echipamentele de scuba este extrem de policroma ( eu, de exemplu, am labe roz electric si asta deoarece imi descopar astfel mai usor latura feminina( GLUMA!) si in acelasi timp ma disting deosebit de usor intr-un grup de diveri si asta este important( PE BUNE!) , dar sa nu divagam.
Carcasa are un diametru de 45mm, o inaltime de 14 mm si o greutate de …195 gr.. ceea ce unora poate sa li se para cam greutz, dar cum eu port ceasurile pe dreata (Putin stie de ce…), nu ma deranjeaza prea tare.
Geamul este cristal safir plat, grosime 5 mm (teoretic trebuie sa reziste la presiunea de 100 atm atestata DIN, deci -1000m), cu dublu strat antireflex.
Acele sunt tratate cu Superluminova, cu secundar central iar indecsii cu Luminova alba si portocalie.Particulara este plasarea de indecsi luminosi de culoare portocalie si albastruie direct pe bezel pe marker-ii numerici (ceea ce in intuneric ii ofera un aspect unic), este unidirectional cu 120 click-uri si imbracat deasemenea in DLC.
Despre rezistenta DLC-ului care protejeaza carcasa s-au discutat multe in contradictoriu, chiar si pe acest forum, insa ceea ce pot sa va spun eu este ca , dupa un an de purtat zi de zi in mediu ostil ( mai tot timpul in prezenta unor freze diamantate cu care a luat contact din cand in cand cu intensitati variabile), DLC-ul se prezinta intr-o stare aproape exceptionala, fara urme de uzura evidente.
Imagine
Data la ora 6, coroana prin infiletare la ora 4, valva de heliu la ora 2.
Cureaua de cauciuc cu sigla firmei pe interior, cu inchizatoare deployant tip fluture cu sigla firmei, foarte ingrijit lucrate si dupa o purtare asidua timp de un an, in stare foarte buna. Sincer, la inceput nu am inteles unde este utilitatea acestui tip de deployant la un diver, parca s-ar fi impus o extensie de bratara pentru wet-suit , imi era si frica sa nu se deschida accidental in timpul dive-ului dar pana la urma s-a dovedit a fi extrem de siguara ca si inchidere.Totusi, pacat ca-i lipseste extensia...
Imagine
Mecanismul este automatic, robustul ETA 2824-2 cu 25 de rubine si hacking. In primele 2 luni ramanea serios in urma (cca.50 sec/zi), actualmente este la un acceptabil 60-70 sec/ saptamana.
L-am folosit de fiecare data cand am facut scufundari ca si sistem redundant pentru computerul de scuba si inca un computer de free-dive si am coborat cu el pana la adancimea de 28,7 m fara probleme deosebite.Vizibilitatea acelor este ok la acea adancime, am putut citi fara probleme inclusiv indecsii de pe bezel, dar sincer nu se poate compara cu luminozitatea BM-ului meu cu care m-am scufundat pana sa vina Black Triton-ul.
Si aici o foto cu fratele mai mic, pentru comparatie :
Imagine
Per ansablu sunt incantat de achizitie, finisajele sunt de calitate iar raportul calitate-pret este chiar unul exceptional.
In speranta ca nu v-am plictisit, va raspund cu placere unor alte eventuale intrebari.


Ultima oară modificat de dbonddental pe 17 Dec 2012, 12:50, modificat de 7 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2012, 18:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru review! Excelent prezentat!

Am o intrebare: cifra 7 de la pozitia 6 banuiesc ca este pentru data, nu? Poti sa ne arati o imagine si cu o data din calendar cu 2 cifre? Putin derutanta amplasarea calendarului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 11:13 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Multumesc, sunt incantat ca este cineva caruia i-a placut, mai ales ca sunt la prima incercare.
Da, la ora 6 este data si trebuie sa recunosc ca nu este usor de citit, mai ales atunci cand este compusa din doua cifre. Dar fiind un diver consider ca nu lizibilitatea datei trebuie sa fie principalul sau atu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 14:57 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Felicitari si multumiri pentru review! Am fost si eu tentat de cateva ori sa-mi comand acest model dar intotdeauna a aparut altceva...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 15:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Vreau sa te mai intreb ceva. Eu nu am facut niciodata scufundari si tb sa recunosc ca reviewul tau mi-a starnit unele curiozitati.
Spuneai ca la ora 2 este valva de heliu. Poti sa-mi explici despre ce este vorba si cum functioneaza?
Mersi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 15:27 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
frumoasa prezentare,felicitari !

ps: m-a amuzat faza cu labele roz :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 15:35 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
CristiT scrie:
Spuneai ca la ora 2 este valva de heliu. Poti sa-mi explici despre ce este vorba si cum functioneaza?
Mersi

Explicatii aici:
viewtopic.php?f=16&t=18297


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 17:51 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
CristiT scrie:
Vreau sa te mai intreb ceva. Eu nu am facut niciodata scufundari si tb sa recunosc ca reviewul tau mi-a starnit unele curiozitati.
Spuneai ca la ora 2 este valva de heliu. Poti sa-mi explici despre ce este vorba si cum functioneaza?
Mersi

Sper ca ai aflat ce te intereaza din link-ul dat de Alex,
Tot ceea ce iti pot dori daca te apuci de scuba , din tot sufletul chiar, este sa nu ai nevoie NICIODATA de valva asta.
Atat.
In rest...ape limpezi, cum spunem noi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 18:03 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
impala2328 scrie:
frumoasa prezentare,felicitari !

ps: m-a amuzat faza cu labele roz :lol:

Am oripilat toti membrii clubului meu de scuba, s-au oferit chiar sa faca cheta sa-mi cumpere alte labe, le era frica ca o sa creada lumea ca au un h--- in randurile lor...bine, la misto, dar asta-i bancul gastii.
Totul a culminat asta vara in Grecia cand o dive-master( deci EA) care conducea scufundarea, mi-a oferit la schimb niste labe profi duble la pret ca ale mele...a fost haiul de pe lume pe barca, se rugau aia cu cerul si pamantul de ea sa-mi mai dea si bani in plus...
Ma rog, din spiritul de fronda pe care l-am mai mentionat pe acest forum, am refuzat si am in continuare labe roz si sunt inconfundabil in gasca de sub apa.
Stiu ca este off-topic dar nu ma pot abtine sa nu vorbesc de una din pasiunile mele. Scuze daca cineva considera ca am exagerat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 18:16 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
adl scrie:
Felicitari si multumiri pentru review! Am fost si eu tentat de cateva ori sa-mi comand acest model dar intotdeauna a aparut altceva...

Merita doar daca faci scuba sau adopti macar 50% din timp o tinuta sport.
In ceea ce ma priveste, pot sa merg la slujba si in pantaloni scurti, odata ajuns acolo ma schimb in tzoalele de lucru si sunt profi.
Bine, dar eu sunt tipul de tzaran care poarta Rolex Sub la costum ( ma defineste) si mi-am luat-o in ffff tare de la estetii forumului (ups!!!), asa ca nu te lua dupa mine daca nu vrei sa ajungi in gura lor.


Ultima oară modificat de dbonddental pe 15 Dec 2012, 18:28, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Felicitati pentru ceas si prezentare! Sa-l porti cu placere.Fiecare poarta ceasul dupa bunul lui plac. :wink:

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 18:36 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
calin gabi scrie:
Felicitati pentru ceas si prezentare! Sa-l porti cu placere.Fiecare poarta ceasul dupa bunul lui plac. :wink:

Multumesc si sunt fericit ca mai exista persoane pe acest forum care inteleg ca fiecare are dreptul la o opinie, corecta sau nu, mai documentata sau nu, mai simplista sau mai elaborata..,


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 18:56 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Frumos ceas , frumoasa prezentare . Tine-o tot asa , si la mai multe prezentari , dar si ceasuri de calitate !!!
Stima ,
Nic !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 19:34 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Foarte fain ceasul, pare un diver super zdravan. Daca nu te deranjeaza, te rog sa pui si un wrist shot cu el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 19:38 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
gherghin nicolae scrie:
Frumos ceas , frumoasa prezentare . Tine-o tot asa , si la mai multe prezentari , dar si ceasuri de calitate !!!
Stima ,
Nic !
@
Multumesc , cu atat mai mult ca vine din partea ta,Nic!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România