Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Epos Emotion Ref. 3352 - Review
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Da, mi-am luat ceas! Primele reactii din partea celor care l-au vazut au fost: "Epooss?!?!?! Nu puteai ma si tu sa-ti iei un Longines sau macar un Tissot? Alea ceasuri!"

Epos nu sunt foarte cunoscuti dar sunt ok. Mai multe a scris ate14 cand a avut si el Eposul lui:
viewtopic.php?f=14&t=20004&hilit=epos+emotion

Imagine
Imagine

Mi-am cumparat un Epos Emotion, numar de referinta 3352, echipat cu un Valjoux 7751. Diametrul e de 39 mm fara coroana, o grosime de 13 mm.
A venit fara cutie, fara acte, fara curea originala...a venit nud. Dar a venit frumos, aproape nou, fara niciun semn si, conform vanzatorului, nepurtat.

Imagine

Incepem punctual:

Carcasa:

Stainless Steel, finisata frumos, margini rotunjite. Nu incomodeaza deloc la purtare, probabil si gratie anselor care sunt destul de scurte. E masiva, initial ma gandeam ca va parea mult mai mare de 39 mm pe mana decat are. Dar n-a fost asa, bezelul e superb, unul din punctele forte - de tip coin edge bezel, aduce aminte de unele modele de la Chronoswiss si chiar de carcasele Borgel. Mie imi place foarte mult asta. Deasemenea este ingust, ceea ce da impresia ca ceasul e mai mare, dupa cum spuneam mai devreme. Striatiile sunt fine, asa ca nu arata ciudat sau kitsch.

Imagine

Capacul este vitrat, ceea ce imi place, este pe filet, are o finisare de tip brushed, nu e in ton cu restul ceasului dar nu deranjeaza vizual. Inscriptionat gasim: SS, 5 ATM, Nr. Ref., Swiss Made, VJ7751.

Imagine

Singurul mare minus al carcasei ar fi distanta intre anse: 19 mm - abia gasesti o curea pentru el si prinderea curelei. Are un sistem cu niste telescoape mai putin intalnite - sunt pe baza de surub in varfuri, ceea ce inseamna dificultate la schimbarea curelei acasa, dificultate la gasirea unor suruburi sau telescoape noi in caz ca le pierzi pe astea.

Geamul e safir, nu stiu daca si pe spate este la fel, nu am gasit nicio informatie in acest sens si nici testul cu apa nu i l-am facut.

Cadranul:

Cadranul e simpu, asa cum ii sta bine unui ceas care deja are ceva complicatii. E incarcat cu 3 subcadrane, 8 ace pentru diverse functii si cam atat. Data este afisata pe marginea cadranului, acul cu semicerc rosu in varf indicand data, in subcadranul de sus avem ziua si luna, in cel de la ora 9 avem secundarul ceasului si ora in format de 24 de ore iar jos....fazele lunii. Restul...functii de cronograf.

Indecsii sunt aplicati, acele sunt din otel albastrit, foarte frumos de altfel, iar forma lor e pe cat de simpla, pe atat de frumoasa.
Registrul cu fazele lunii este cel care creeaza cel mai mare impact la privirea cadranului, faze pe care nici pana acum nu le-am reglat.:)

Culoarea argintie e peste tot. E frumos distribuita. Un singur repros: in locul modelului actual, unde parca e o culoare spoita, as fi preferat un cadran guilloche ca la subcadrane dar ceva mai pregnant, Epos sunt buni la asa ceva.

Imagine
Imagine

Coronita si pusherele:

Coronita este gandita foarte bine, stilul se numeste antique (denumire gasita pe net scriind watch crown types). Nu deranjeaza incheietura, nu vine in mana la eventuale arcuiri iar forma carcasei din jurul coronitei da impresia ca e built in.
Pusherele au o forma teardrop, destul de ascutite la extremitati, o forma mai putin intalnita dar cu toate astea, nu face nota discordanta cu restul ceasului.

Imagine
Imagine

Pe partea opusa mai are un buton. E butonul de reglare al zilei, nu iese in decor, seamana cu o supapa de heliu. Se apasa cu o scobitoare si totul e ok.

Imagine

Mecanismul:

Cum spuneam, are un 7751 frumusel finisat dar era loc de mai bine. Fiind primul meu Valjoux am ramas placut surprins de faptul ca la o miscare mai brusca, simti rotorul cum da ture in ceas. Deasemenea se invarte mult mai usor decat la ceasul meu cu 2824-2.
Precizia la inceput se situa undeva la +10 sec/zi, dupa o saptamana de purtare a ajuns undeva la +5 sec/zi. Nefiind un fanatic al preciziei, ma multumesc cu asta.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Impresii finale:

Ceasul e usor de purtat desi are o greutate aparte si niste dimensiuni care il fac sa iasa in evidenta, mai ales pe incheietura mea de 16 cm.
Il am de aproape 3 saptamani si imi place mult. Singurele minusuri majore, dupa cum am spus, ar fi sistemul de prindere al telescoapelor si distanta de 19 mm la anse. O vizita prin oras in cautarea unei curele de 19 mm, de o calitate buna poate fi descurajanta. Eu am luat o curea Hirsh, cu greu gasita si cu multi nervi acumulati. Dar totul e bine cand se termina cu Epos la mana.

Imagine
Imagine


Ultima oară modificat de bonheur pe 06 Mar 2014, 23:06, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Nimic nu se compara cu senzatia primului ceas .. intai elvetian, apoi cronograf mecanic, apoi crono triple date...

Sa-l porti sanatos multi ani de-acum inainte!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Foarte frumos. Multumim si de review si de poze.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:24 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Un ceas foarte frumos - felicitari si multumiri pt review!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Norocosule,
Să fie într-un ceas bun ! :)

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Mesaje: 1810
Localitate: Timisoara
Frumos!
Eu personal situez Epos mai sus decat Tissot....la finisaje

_________________
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 00:29 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Intai de toate, felicitari pentru achizitie! Este un ceas foarte frumos, iar faptul ca este Epos nu ii stirbeste deloc din frumusete din punctul meu de vedere.

Totodata, multumim pentru review. Mi-am placut faptul ca ai surprins destul de multe detalii in nu foarte multe randuri si ca ai insotit aceste detalii de niste poze foarte potrivite, am avut sentimentul ca aveam fizic ceasul in fata ochilor si il roteam in mana pe toate partile si astfel mai descopeream cate ceva - o treaba foarte faina! Dintre detaliile amintite de tine, cel mai mult imi plac butoanele de la crono - forma aceea de lacrima mi se pare foarte inspirata. Bine, si faptul ca are ansele destul de scurte si curbate mi se pare iarasi o idee buna :D - dar asta e mai degraba un detaliu la care noi, cei cu incheietura subtire, suntem poate o idee mai atenti :lol: .

Apropo, unde ai gasit cureaua in cauza? Ca am dat ieri o fuga prin Unirea (Kultho, Splendor, B&B, service B&B etc) in cautarea unei curele de 20 de mm si nu am gasit nimic sa imi placa, si asta nu fiindca eram prea pretentios in acel moment :roll: ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 00:36 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Adi,
sa-l porti sanatos !
un ceas frumos, este exact ce-ai cautat !
review ul de asemenea, meserias :!:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 00:45 
Neconectat

Membru din: 15 Feb 2012, 11:36
Mesaje: 189
Localitate: Bucuresti
Salut!
Foarte frumos ceasul. Sa l stapanesti sanatos.
Era cat pe ce sa l iau eu de la fostul coleg de forum dar ti-l vanduse deja. Probabil cu banii obtinuti pe acest ceas si-a luat un Seiko de la mine....... :D
Poate il vinzi........candva.

_________________
Numai bine,
Marian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 02:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2012, 20:42
Mesaje: 384
Salut,

Felicitari pentru ceas, sa il porti cu placere! Intr-adevar un exemplar frumos, iar cadranul imi place in mod deosebit, textura este foarte interesanta.

Pentru curele pe 19, eu am apelat la Trendart (a fost sugerat undeva pe forum) - http://www.trendart-24.de/uhren/Uhrenarmbaender . Sunt din Germania, shipping-ul e 3 euro si ajunge coletul in 3-5 zile, calitate foarte buna a curelelor.
O alta optiune ar fi http://www.cousinsuk.com - sectiunea dedicata curelelor cuprinde o oferta extrem de variata... Pe 19 gasesti inclusiv piele de soparla, la un pret decent, gasesti in pozele mele un astfel de exemplar. Au curele si la 1-4 lire, zic ca ar fi de piele de vita dar la unele dintre ele am dubii; am luat cateva zeci cred din mai toate seriile si de unele sunt foarte multumit, de altele mai putin. Shipping-ul este destul de piperat daca se adauga mai multe produse (aprox. 12 lire registered airmail, 3-4 zile adus la usa de GLS curier).
Sunt bineinteles si colegii de forum care se ocupa cu fabricarea curelelor si la care poti apela de asemenea cu incredere.

Poate mai au si colegii sugestii...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 09:52 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Bravo, ma bucur pentru tine!
Chiar este un ceas intreresant iar finisarile sunt mai mult decat ok. Sa-l porti sanatos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 10:08 
Neconectat

Membru din: 04 Iul 2012, 18:12
Mesaje: 968
Localitate: Giurgiu
Felicitari este un ceas superb....imi place mult!!!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 11:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Va multumesc tuturor pentru apreciere!

Comparatia cu Tissot era mai mult ironica. In Romania totul e despre nume, cu cat mai cunoscut, cu atat mai bun. Mi s-a spus si ca ceasul meu pare chinezarie. :)

Cu siguranta Epos e superior la finisaje iar in comparatie cu Longines, cred ca sunt cam la fel. Exceptie face acest model, care fata de un Master Collection (acelasi diametru si mecanism), e inferior la finisajele mecanismului iar eu pun pret pe acest aspect. Dar in rest cred ca sunt pe aceeasi treapta. Vazusem pe wus comparatii intre Epos si Ebel iar posesori de ambele ceasuri ziceau ca sunt foarte aproape unul de altul.

George - cureaua am cumparat-o de la Splend'or Unirii. A fost un compromis dar aveam nevoie urgenta de ceva.
nihilx - multumesc pentru linkuri, o sa ma uit si eu pe acolo, poate chiar gasesc ceva care sa-mi placa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 11:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Felicitari, atat pentru ceas cat si pentru review!
Imi place foarte mult ceasul, in special acel coin bezel.
Cu prima ocazie putem compara live cu Longines, sunt foarte curios sa vad cadranul.
Epos e o marca frumoasa.
Sa te bucuri de el!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2014, 18:10 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Felcitari pentru achizitie! Foarte frumos!

Undeva in Belgia exista acest magazin unde puteti achizitiona Epos. Cam greu am gasit dealeri Epos in Europa...:(

http://www.le-passe-temps.be

http://www.thewatchfactory.be/epos/gall ... 20Hasselt/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România