Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 15:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 18 Iul 2014, 08:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Am intrat aseara in posesia unui ceas care era in wishlist de ceva timp. A fost achizitionat de la creationwatches.com la un pret foarte bun: 125 USD transport inclus la care s-a adaugat vama 50 lei, deci un total de 460 lei, sub jumatate din cel mai bun pret gasit in tara.
Este vorba de primul meu Stiletto, Citizen Eco-Drive AR1110-11H.

Imagine

Ce m-a atras la acest ceas:
- simplitatea cadranului
- lipsa secundarului si a datei
- eleganta carcasei
- grosimea de numai 4.7 mm care l-a facut sa obtina recordul de cel mai subtire ceas solar din lume
- geamul safir
- made in Japan

Lucruri care imi plac mai putin:
- Eco-drive nu ma incanta prea tare, as fi preferat un mecanism mecanic insa are totusi avantaje practice de necontestat.
- textul " Eco-drive" de pe cadran il socotesc ca fiind un minus, putea sa ramana doar imprimat pe spatele ceasului.
- tipla de pe spatele ceasului am dat-o jos mai greu si a ramas o mare parte din lipiciul acela nenorocit pe care l-am dat jos cu greu
- cureaua desi se potriveste bine, nu da senzatia unei curele care va rezista mai mult de 6-9 luni la folosinta normala; in acest sens urmatoarea investitie va fi un mesh de 20, sper sa gasesc unul potrivit.

Ceasul a ajuns repede, in 4-5 zile cu DHL, impachetat exceptional, cutie, tiple, manual si garantie semnata:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Detalii tehnice despre ceas aici:
http://www.citizen.com.hk/?content=895& ... uct_id=957
Asa arata la mana mea:
Imagine

Cei 39 de mm cu rama subtire il fac sa arate ca un 42mm. Se simte excelent la mana si da satisfactia si senzatia unui lucru bine inchegat desi este foarte subtire; nu stiu de ce dar ma duce mereu cu gandul la o katana de fiecare data cand ma uit la el, totul este facut cu un scop precis, toate liniile sunt trasate functional si elegant fara complicatii artistice inutile.
Per total sunt foarte multumit de acest ceas, il recomand tuturor care cauta un ceas elegant pentru costum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 09:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Informativ : fara ''Eco-Drive'' pe cadran (doar pe capac) exista varianta ''0.45'' - http://045.citizen.it/modelli.html

Lipiciul de pe capac se indeparteaza foarte usor cu un betisor pt. urechi + acetona.
Chiar are finetea si perfectiunea unei lame de katana. :wink:

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 18 Iul 2014, 21:14, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 13:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Zar scrie:
Informativ : fara ''Eco-Drive'' pe cadran (doar pe capac) exista varianta ''0.45'' - http://045.citizen.it/modelli.html

Lipiciul de pe capac de indeparteaza foarte usor cu un betisor pt. urechi + acetona.


Mersi pentru link si sfatul cu acetona, eu am procedat cu spirt medicinal insa a durat cam mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 13:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Apr 2011, 14:36
Mesaje: 181
Localitate: 55°40′N 12°34′E
Arata foarte bine si acesta pe negru. Probabil ai vazut topicul meu privind dilema dintre cele 2 cu ecran alb.

125 Euro ( vad ca ai scris dolari dar cred ca e un typo?)este intr-adevar un pret bun, mai ales ca are si ecran safir un plus extrem de important, in special pentru mine.

Sa-l porti sanatos! 8)

_________________
JDM Freak
ImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 13:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Apr 2011, 14:36
Mesaje: 181
Localitate: 55°40′N 12°34′E
emilmaga scrie:
- cureaua desi se potriveste bine, nu da senzatia unei curele care va rezista mai mult de 6-9 luni la folosinta normala; in acest sens urmatoarea investitie va fi un mesh de 20, sper sa gasesc unul potrivit.




http://www.ebay.com/itm/Unisex-Mesh-Ste ... 1035672594

Ieftin ca braga dar am cumparat unul acum cateva luni, initial pentru un Rodina "homage" dar l-am pus si pe Citizen, fratele cu ecran alb al acestuia si se potriveste perfect, atat ca "look" cat si dpdv "tehnic". La 4$ nu ma asteptam la cine stie ce dar am fost placut surprins.

N-am un shot cu Citizen-ul pe mesh ca sunt la munci :mrgreen: dar am unele postate mai demult, pe Rodina.

Imagine
Imagine

_________________
JDM Freak
ImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 14:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
lawrence38 scrie:
Arata foarte bine si acesta pe negru. Probabil ai vazut topicul meu privind dilema dintre cele 2 cu ecran alb.

125 Euro ( vad ca ai scris dolari dar cred ca e un typo?)este intr-adevar un pret bun, mai ales ca are si ecran safir un plus extrem de important, in special pentru mine.

Sa-l porti sanatos! 8)

Mersi, linkul direct cu pretul:
http://www.creationwatches.com/products ... -3077.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 14:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
lawrence38 scrie:
emilmaga scrie:
- cureaua desi se potriveste bine, nu da senzatia unei curele care va rezista mai mult de 6-9 luni la folosinta normala; in acest sens urmatoarea investitie va fi un mesh de 20, sper sa gasesc unul potrivit.




http://www.ebay.com/itm/Unisex-Mesh-Ste ... 1035672594

Ieftin ca braga dar am cumparat unul acum cateva luni, initial pentru un Rodina "homage" dar l-am pus si pe Citizen, fratele cu ecran alb al acestuia si se potriveste perfect, atat ca "look" cat si dpdv "tehnic". La 4$ nu ma asteptam la cine stie ce dar am fost placut surprins.

N-am un shot cu Citizen-ul pe mesh ca sunt la munci :mrgreen: dar am unele postate mai demult, pe Rodina.

Imagine
Imagine


Mersi pentru link, imi comand si eu una.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 18:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Frumos Rodina ,cadranul ,carcasa la anse este o clona ,nici nu zici ca nu e Nomos.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2014, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Apr 2011, 14:36
Mesaje: 181
Localitate: 55°40′N 12°34′E
calin gabi scrie:
Frumos Rodina ,cadranul ,carcasa la anse este o clona ,nici nu zici ca nu e Nomos.


Da, as fi preferat un ecran cu ceva originalitate dar...asta e. Ce nu inteleg eu e de ce s-au complicat cu ruta Rodina (cica au cumparat drepturile de folosire a numelui de la rusi :roll: Mai bine puneau ceva in chineza pe ecran iar jos unde scrie "China Made" sa fi pus un font mai mare. Mi-am luat inima in dinti si l-am purtat la birou de vreo doua ori, sunt cativa colectionari, unul l-a observat si normal ca la prima vedere a crezut ca-i Nomos, apoi i-am aratat ce scrie mai jos :mrgreen:

BTW, stau si ma intreb cati stiu ca Nomos Tangente, la randul lui, nu e decat o "replica", copie, cum vreti sa-i spuneti al unui alt model nemtesc din anii 20-30, adica acest Lange din poza de mai jos. Si nu, Nomos nu a platit nimic catre Glashutte pentru a folosi acel design, pentru ca nu era copyright pe design-ul respectiv. Scuzati de off-topic.

Ca sa revenim on-topic, acest Stiletto dupa mine e tot o interpretare a stilului minimalist, asa cum erau si acest Bauhaus-uri la vremea lor. Ceea ce m-a atras la el in primul rand. Faptul ca e atat de subtire il face de asemenea extrem de comfortabil si de asemenea mai putin susceptibil la julituri. Desi eu unul, purtandu-l la servici vreo doua zile, am avut cateva moment cand m-am uitat sa vad daca il mai am la mana, e atat de usor ca "dispare" pur si simplu. Cum am aproape exclusiv mecanice si multe sunt destul de grele, parca lipseste ceva daca nu simt macar 100 grame atarnand pe incheietura.

Imagine

_________________
JDM Freak
ImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Aug 2014, 21:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Astazi , cu ajutorul colegului Gringo caruia ii multumesc din nou, am intrat in posesia unei bratari mesh:
Imagine
Imagine
Este foarte comoda, fina si eleganta, sunt foarte multumit de alegerea facuta, noua curea completeaza foarte bine ceasul in ansamblu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Aug 2014, 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Frumos domnule Emil, si la cat mai multe!

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Aug 2014, 00:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Apr 2011, 14:36
Mesaje: 181
Localitate: 55°40′N 12°34′E
emilmaga scrie:
Astazi , cu ajutorul colegului Gringo caruia ii multumesc din nou, am intrat in posesia unei bratari mesh:
Imagine
Imagine
Este foarte comoda, fina si eleganta, sunt foarte multumit de alegerea facuta, noua curea completeaza foarte bine ceasul in ansamblu.


Foarte aratos! Cel negru arata si mai bine pe mesh, il pusesem si eu pe-al meu pe o astfel de curea (cel cu ecran alb) dar parca nu mi-a placut, am revenit la cureaua neagra de piele + una maro aftermarket pe care am cumparat-o intre timp. Urmeaza un Hirsch Croco albastru inchis, e pe drum, :roll: ala cred ca o sa arate bine cu ecranul alb...sper

_________________
JDM Freak
ImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Aug 2014, 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
G820 - http://www.thewatchsite.com/files/Citiz ... s/G820.pdf

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Aug 2014, 09:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Aug 2014, 10:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1259
Scuze ca scriu aici, dar am comandat si eu bratara asta mesh si sunt dezamagit e un pic stramba,inchizatoarea am desfacut-o ca sa o reglez si acu nu pot sa o mai inchid;a ta cum e?

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România