Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 16 Oct 2014, 18:53 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
LONGINES HERITAGE 1935

LONGINES, nume legendar al industriei orologere, şi-a creat o veritabilă specialitate în relansarea pieselor sale emblematice, etalate în colecţia denumită, cum altfel, decât „Heritage”.
Astăzi, vom poposi asupra modelului „Heritage 1935”, un remake al piesei de referinţă din deceniul trei al secolului trecut, identificată/cunoscută aproape unanim sub denumirea de „Czech Air Force” (destul de impropriu din punct de vedere istoric, la acel moment existând ca stat Cehoslovacia).

Imagine
© Compagnie des montres Longines Francillon SA

Într-o strategie corectă opinăm noi, modelul contemporan a rămas fidel într-o proporţie covârşitoare (sub aspect estetic) piesei originale.
LONGINES a furnizat astfel de ceasuri Forţelor Aeriene Cehoslovace începând din 1935 şi până în anul 1947. Pe parcursul acestui interval, manufactura din Saint-Imier a adus câteva modificări modelului primar, atât sub aspectul echipării (mecanismului), cadranului, cât şi al indicatoarelor.

Într-o primă fază LONGINES a folosit calibrul 15.94, proiectat iniţial a servi ceasurilor de buzunar de dimensiuni mai mici. Vorbim aici despre un mecanism tip savonette, cu armare manuală, un diametru de 15 linii (34mm), o grosime de 5,65 mm, 15 rubine şi 18.000 vibratii pe oră. Într-o a doua fază, modelul a fost echipat cu calibrul L. 15.26, pentru ca în final să se apeleze la calibrul L. 15.68Z (17 rubine), mecanism deosebit, câştigător al competiţiilor de precizie, având o acurateţe zilnică de 0,09 secunde.

Ceasul (potrivit unei reclame de epocă), era antimagnetic (purtând pe cadranul din porţelan menţiunea, „Anti Magnetique” – într-adevăr, menţiune neregăsită la toate exemplarele), rezistent la praf, la şocuri, şi dotat cu un cristal indestructibil.
Un look minunat îl oferă modelului carcasa „cushion-shaped” (stil perniţă – să recunoaştem, o formă făcută celebră de PANERAI) precum şi bezelul canelat. Subliniem aspectul că la modelul original (spre deosebire de actualul „Heritage 1935”) acest bezel era rotativ, iar via unui indicator triunghiular intern, se putea „obţine” chiar şi o funcţie GMT mai rudimentară.

Ca elemente comune între modelul din trecut şi cel actual, pe lână forma carcasei, bezelul nervurat, coroană, mai remarcăm pe cadranul piesei şi „arabicele” albe de mari dimensiuni, railroad minutes track-ul, cadranul micilor secunde în dreptul orei şase (pur clasic, via moştenirii lăsate de ceasurile de buzunar), inscripţia „Longines” într-o caligrafie „old-style”, precum şi indicatoarele în stil „poire-squelette”. În nici un caz aceste indicatoare nu sunt în stil „cathedral”, aşa cum sunt ele prezentate aproape pe toate siteurile de profil. Mai menţionăm că am văzut modelul original „dotat” şi cu indicatoare în stil „pencil”.

Imagine
Nu pretind nici un drept asupra acestei imagini, uzitarea sa fiind făcută în scop pur informaţional/cultural.

Imagine
Nu pretind nici un drept asupra acestei imagini, uzitarea sa fiind făcută în scop pur informaţional/cultural.

Un mic/mare reproş modelului actual a fost adus ca urmare a inserării funcţiei de dată, dată care să recunoaştem, „strică” rotunda perfecţiune a small seconds. Ne ne apare ca un impediment, însă, uşoara mărire a dimensiunilor carcasei, de la cei 40 mm iniţiali (o mărime uriaşă pentru un ceas de mână din anii 30’, catalogată ca supradimensionată/oversized) la 42 mm actualmente.
Ca echipare, pentru „Heritage 1935”, s-a apelat la calibrul L615, având la bază un ETA 2895/2, care în esenţă, şi cât mai condensat exprimat, este un ETA 2892 modificat pentru a încorpora un small seconds în dreptul orei „6”. Calibrul L615 este un mecanism automatic cu un diametru de 25,60 mm, o înălţime de 4,35 mm, 27 de rubine, 28.800 vibraţii pe oră şi o rezervă de putere de 42 de ore.

Imagine
© Compagnie des montres Longines Francillon SA

Considerăm că mecaniamul L615 este puţin mic în raport cu carcasa, pe acest considerent small second-ul are o circumferinţă mică (nu doar prin comparaţie cu modelul original) fiind aşezat şi imediat sub indicatoare. Mai adaugăm că, indecşi orelor (11 numere arabe) sunt iniţiali pictaţi iar apoi „umpluţi” cu Super-LumiNova, acelaşi material luminescent fiind folosit şi pentru indicatoare, indicatoare aidoma şlefuite şi placate cu rodiu.

Imagine
© Compagnie des montres Longines Francillon SA

Per ansamblu, apreciem modelul „Heritage 1935” ca unul deosebit, iar combinat cu raportul preţ-calitate oferit de LONGINES, de notorietate unul cu totul excepţional (în speţă fiind recomandat un preţ de 1.500 EURO), credem că piesa îşi va găsi foarte mulţi purtători, pe lângă simpli admiratori ai clasicului în orologerie, al cărui portdrapel LONGINES este în mod incontestabil.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 16 Oct 2014, 19:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Multumim pentru frumoasa prezentare ! Ceasul este o legenda, multi vor cumpara noua editie.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 16 Oct 2014, 19:09 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim pentru prezentare, Bogdan!
Foarte reusita! La mai multe! Cand voi avea timp, voi posta si eu cateva Longines
din colectia personala, reeditate in acelasi spirit.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 16 Oct 2014, 20:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Multumim pentru review!
Un ceas foarte frumos care merita o prezentare pe masura!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 17 Oct 2014, 11:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Multumim pentru prezentare, si felicitari pentru modul in care ati facut prezentarea. Foarte frumos.

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 17 Oct 2014, 12:56 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Si alte cateva reeditari - cu observatia ca si eu le-as fi preferat fara data, iar "Expeditions" cu
mecanismul manual 2801.....pentru pastrarea spiritului epocii. Pana la urma asta este...piata decide!

2892 - A2, si o prezentare cu poze frumoase: http://teeritz.blogspot.ro/2011/10/long ... aires.html

Imagine

Primul mecanism exclusiv Longines dupa....cat sa fie, 40 de ani? Eu spun ca a meritat asteptarea!
Si o prezentare cu poze frumoase: http://monochrome-watches.com/longines- ... -reviewed/

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 17 Oct 2014, 18:50 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Mulţumim Valentin pentru postare ! Să le stăpâneşti sănătos şi să te bucuri de ele. Sunt minunate. Cred cu tărie că Longines Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph (modelul deţinut de tine) reprezintă nava amiral din colecţia "Heritage". O veritabilă "chef-d'oeuvre".

Multumesc şi celorlalţi colegi pentru cuvintele frumoase. Sunt onorat.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 09:42 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Plat , limbaj de lemn. Multe cuvinte care spun foarte putin, multe cuvinte nepotrivite contextului in care au fost utilizate. Foarte departe de ce merita acest model.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 13:58 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Blowup scrie:
Plat , limbaj de lemn. Multe cuvinte care spun foarte putin, multe cuvinte nepotrivite contextului in care au fost utilizate. Foarte departe de ce merita acest model.


Accept orice critică atâta timp cât este argumentată printr-un limbaj decent (sine qua non pentru unii). Dvs. nu oferiți absolut nici o argumentație/motivare/justificare, perorând doar un șir de concluzii. Exempli gratia: ”limbaj de lemn” este o concluzie, premisele (dacă ele există) nefiind declinate. Ca sa înțelegeți mai bine ce vreau să zic: sunteți reclamant într-un proces iar acțiunea dvs. este respinsă printr-o pretinsă ”MOTIVARE” a instanței care statuează atât: RESPINS (v-ar plăcea, ar fi just, echitabil, natural ?). Nu am ce idei să vă combat (odată ce nu declinați atare idei), dar vă încurajez (abandonând temporar rubrica de ”Cafenea” unde v-ați manifestat până acum în toată deplinătatea) să scrieți dvs. un review mai bun. Dacă va fi așa, să nu aveți nici o urmă de îndoială că eu voi fi primul care o va recunoaște. Facem și altceva, îmi spuneți un ceas al unei manufacturi cunoscute, și fiecare dintre noi , în paralel (într-un interval de timp limită) va scrie o prezentare a acestuia urmând a o posta apoi pe forum.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 14:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Eu sunt curios de ce folositi, ca si in alte prezentari, astfel de fraze: "Nu pretind nici un drept asupra acestei imagini, uzitarea sa fiind făcută în scop pur informaţional/cultural."

Astfel de mentionari nu au absolut niciun fel de valoare, daca in mod explicit nu ati primit acordul proprietarului pozelor de a le afisa in aceste prezentari sau in orice alta forma. In acest context, scopul nu scuza mijloacele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 14:56 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Mesaje: 498
Bogdan_Ionescu scrie:
Într-o strategie corectă opinăm noi....
Mai menţionăm că am văzut modelul original .....
Considerăm că mecaniamul L615 este ............
Mai adaugăm că.......
Per ansamblu, apreciem modelul „Heritage 1935” .....
Credem că piesa îşi va găsi foarte mulţi purtători....


Reprezentati un colectiv, domnule?

_________________
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 15:03 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Plat , limbaj de lemn. Multe cuvinte care spun foarte putin, multe cuvinte nepotrivite contextului in care au fost utilizate. Foarte departe de ce merita acest model.


Scuze pentru off topic, dar:

Cam de cata trolluiala - ia ca am inventat un nou cuvant, la nervi - mai e nevoie din partea acestora doi, vasiledancu (bine ca postarea lui a fost stearsa!) si blouap pentru a observa cat de toxica e prezenta celor doi si.....a face putina curatenie pe forum?

Ca e nustiucine....ca e lucianmarcu....ca trage cu arcu'.....nu e treaba nimanui, DAR....ca trollul murdareste o initiativa frumoasa, laudabila, obiectiva si eminamente pozitiva - na ca fac si versuri - starnind iritare, confuzie, cearta si frustrare....cred ca ar trebui sa fie treaba noastra.....a tuturora! Voi nu? 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 15:07 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Nu am timp sa analizez activitatea dumneavoastra atat de temeinic cum faceti .
Un exemplu din "pseudo-prezentarea" pe care o aparati :

"(stil perniţă – să recunoaştem, o formă făcută celebră de PANERAI)"
Eu cred ca nu trebuie sa recunoastem cele afirmate de dumneavoastra. Daca timpul imi va permite si considerati necesare mai multe exemple in sensul celor scrise de mine in "replica" initiala, am sa revin.
Daca doriti explicatia pentru "Czech Air Force" puteti sa rasfoiti cateva pagini de istorie (apropiate timpului in care ceasul a fost utilizat ). Mult noroc in viitor, va sfatuiesc sa va documentati daca nu doriti ceva "plat".
Povestea acestui ceas /numele sau este legat de "momentul" Munchen 1938 si urmarile sale.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 15:44 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
vasiledincu scrie:
Bogdan_Ionescu scrie:
Într-o strategie corectă opinăm noi....
Mai menţionăm că am văzut modelul original .....
Considerăm că mecaniamul L615 este ............
Mai adaugăm că.......
Per ansamblu, apreciem modelul „Heritage 1935” .....
Credem că piesa îşi va găsi foarte mulţi purtători....


Reprezentati un colectiv, domnule?


Nu cred că este cazul să vă mai cataloghez și eu (știm cine sunteți și ce puteți), totuși, poate prin următoarea informație vă pot scoate puțin din ignoranța crasă în care vă complaceți. Primul lucru care mi s-a spus (de către profesori veritabili), când am început să scriu (articole, lucrări) în cadrul și în domeniul profesiei pe care o exercit a fost să folosesc pluralul academic , sau dacă vreți pluralis majestatis. Faptul că nu scriu ”eu” ci ”noi”, ”consider” ci ”considerăm” s.a.m.d., este un gest de respect și prețuire față de cititor, și nu are absolut nici o legătură cu aspectul că subsemnatul ”reprezint un colectiv”. Cred că v-ați făcut suficient de rușine prin remarcile dvs. Mai vreți ?

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 16:16 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Mesaje: 498
In ceea ce priveste "pluralis majestatis" de care v-au invatat "dascalii" dvs:
http://moshemordechai.wordpress.com/201 ... ai-plural/
Dati-mi voie sa-l consider, mai curand decat un semn de omagiu la adresa cititorului, o contorsiune a limbii spre locurile intunecate ale propriului corp, moment in care autorul unei astfel de exprimari se poate simti cu adevarat bine.

Va invit sa cautati un astfel de plural in scrierile domnilor Liiceanu, Cartarescu sau Plesu.

Si, in continuare, remarcati ca eu nu va cataloghez, asa cum cu amabilitate o faceti dvs, ci imi exprim parerile asupra celor scrise de dvs.pe acest forum. Daca nu va convin, moment in care reactia dvs este de a ma "cataloga", poate ar cam fi cazul sa va reganditi optiunile dvs de exprimare intr-un spatiu public.

_________________
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România