Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 17:47 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
vasiledincu scrie:
In ceea ce priveste "pluralis majestatis" de care v-au invatat "dascalii" dvs:
http://moshemordechai.wordpress.com/201 ... ai-plural/
Dati-mi voie sa-l consider, mai curand decat un semn de omagiu la adresa cititorului, o contorsiune a limbii spre locurile intunecate ale propriului corp, moment in care autorul unei astfel de exprimari se poate simti cu adevarat bine.

Va invit sa cautati un astfel de plural in scrierile domnilor Liiceanu, Cartarescu sau Plesu.

Si, in continuare, remarcati ca eu nu va cataloghez, asa cum cu amabilitate o faceti dvs, ci imi exprim parerile asupra celor scrise de dvs.pe acest forum. Daca nu va convin, moment in care reactia dvs este de a ma "cataloga", poate ar cam fi cazul sa va reganditi optiunile dvs de exprimare intr-un spatiu public.


Pluralul academic (pluralis majestatis - apropo, acesta este în limba latină) nu a fost inventat de către subsemnatul, și nu este folosit doar de către subsemnatul. Sincer, ce pretenții să mai am de la dvs. când contestați (după ce subsemnatul v-am făcut conștient de el) un veritabil ”concept”, un ”dat” incontestabil, universal, via unor perorații posatate pe blogul ”Moshe & Mordechai”. Chiar nu aveți simțul ridicolului ? Nu-mi voi mai pierde timpul cu dvs. răspunzându-vă, este complet inutil. Dar nu uitați domnule Dincu, nu sunteți nimic mai mult decât un miștocar (miștocăreală ieftină care este apanajul oricui), nu ați făcut nimic important în viață, nu v-ați remarcat cu absolut nimic valoros, și nimeni nu-și va mai aminti de dvs. atunci când nu veți mai fi.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 18:17 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Mesaje: 498
Bogdan_Ionescu scrie:
Dar nu uitați domnule Dincu, nu sunteți nimic mai mult decât un miștocar (miștocăreală ieftină care este apanajul oricui), nu ați făcut nimic important în viață, nu v-ați remarcat cu absolut nimic valoros, și nimeni nu-și va mai aminti de dvs. atunci când nu veți mai fi.


Opinia me aa fost ca dascalii dvs au fost niste basinosi comunisti care isi ascundeau, in spatele pluralului de majestate, incompetenta. De asemeni remarc faptul ca v-au invatat, cu succes, cum sa atacati pe cel care are o opinie contrara. Pe cand si referiri la faptul ca, eventual, nu am copii si deci n usunt un bun forumist? :)

Va multumesc pentru urarile de bine si pentru psihanaliza fina (si uite, comedie, a fost si gratis!)

E inutil, cred, sa apelez la judecata moderatorilor in ceea ce priveste atacul la persoana, nu-i asa?
Cand unei critici la obiect a cuvintelor postate i se raspunde cu atacuri la persoana, moderatorii dorm, eticheta pe vasiledincu a fost deja pusa, dormiti linistiti, altii vegheaza.

Just my 0.02

_________________
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 18:52 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Domnului "vasiledincu" am sa-i ofer o pauza,poate reuseste sa scrie si dansul o prezentare indiferent daca foloseste persoana intai sau pluralul,academic sau nu.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 22 Oct 2014, 19:11 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Claudiu scrie:
Domnului "vasiledincu" am sa-i ofer o pauza,..

....dar neaparat una luuuunga ca deh are nevoie de mult timp pentru refacere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 23 Oct 2014, 10:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Bogdan, nu merita sa raspunzi provocarilor.

Mare pacat ca nu stim sa apreciem si sa multumim atunci cand cineva depune atata efort pentru un astfel de review.

Sper sa nu te afecteze aceste derapaje si sa ne incanti in continuare cu prezentari, mai ales ca sunt piese care merita cu prisosinta atentia noastra.

Din colectia Heritage am si eu un LLD non-date.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 25 Oct 2014, 18:25 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Iti multumesc foarte mult CristiT pentru cuvintele frumoase, încurajări, şi pentru imaginea postata. Sincer, uneori rămân perplex la unele "critici" ale anumitor persoane, bunăoară că modelul Heritage 1935 nu are nici o legătură cu acest an 1935, ci cu momentul Munchen 1938. Chiar de nu am şti nimic despre acest model (aşa cum se sugerează) ne putem întreba, într-o logică elementară, de ce LONGINES l-a denumit totuşi Heritage 1935, dacă anul 1935 nu are vreo legătura cu piesa ? Voi reveni in cel mai scurt timp posibil cu noi review-uri. Chiar dacă aş fi fost afectat, mesajul tău este un imbold suficient să continui. Atâta timp ce există oameni de calitate şi adevăraţi pasionati de orologerie pe acest forum voi continua sa scriu...

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 28 Oct 2014, 16:12 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Blowup scrie:
Nu am timp sa analizez activitatea dumneavoastra atat de temeinic cum faceti .
Un exemplu din "pseudo-prezentarea" pe care o aparati :

"(stil perniţă – să recunoaştem, o formă făcută celebră de PANERAI)"

Daca doriti explicatia pentru "Czech Air Force" puteti sa rasfoiti cateva pagini de istorie (apropiate timpului in care ceasul a fost utilizat ). Mult noroc in viitor, va sfatuiesc sa va documentati daca nu doriti ceva "plat".
Povestea acestui ceas /numele sau este legat de "momentul" Munchen 1938 si urmarile sale.


Unde ati citit dumneavoastra ca am negat legatura cu anul 1935 ori ca Longines nu ar fi numit modelul asa pe drept ? Am incercat sa va explic de ce modelul sursa de inspiratie este numit "Czech Air Force" si nu "Czechoslovak Air Force".
Multumesc si in acelasi timp regret faptul ca ati confirmat lipsa cunostiintelor in aceasta materie.Cuvintele mari si multe nu acopera necunoasterea. Gasiti informatiile pe wikipedia, "puristii" au avut cateva motive intemeiate sa numeasca ceasul asa.
1938 Munchen a fost momentul care a dus la separarea Cehoslovaciei. Cehia a "disparut" iar noul stat Slovac a urmat calea tarii noastre. Este o chestiune de onoare, pilotii cehi au luptat pentru tara lor iar cei slovaci au luptat, fortati de imprejurari, alaturi de cei care au dizolvat Cehoslovacia (cu concursul "aliatilor"). Povestea libera de prejudecati si resentimente o gasiti bine scrisa aici:
http://milspectime.com/?p=722
Lectura placuta.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 28 Oct 2014, 20:58 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Critica avuta, pe langa faptul că este nefondata/netemeinica, este complet inutila si sterila. Este ultimul meu raspuns catre dvs., într-adevăr superfluu, deoarece în faţa cuiva care nu este animat de bună-credinţă, orice argument, chiar infailibil, este de prisos.

Haideţi să facem un mic exerciţiu de logică elementară:

Subsemnatul am scris: (...) sub denumirea de „Czech Air Force” (destul de impropriu din punct de vedere istoric, la acel moment existând ca stat Cehoslovacia).

Dacă aţi fi dat dovada de bună-credinţă, aţi fi observat că esenţa tezei mele se regăseşte în sintagma "din punct de vedere istoric". Astfel, eu m-am referit strict din punct de vedere istoric la improprietatea denumirii în cauză. Iar din punct de vedere istoric (şi pur istoric - deoarece nu m-am lansat în alte digresiuni) denumirea de "Czech" este indubitabil eronată.

Aşadar, statul Cehoslovacia a existat din 1918 până în 31 decembrie 1992 (cu discuţii dacă în mod neîntrerupt, sau cu o "pauză" în perioada 1938-1945).
Longines a furnizat ceasul în discuţie începând din anul 1935 către forţele aeriene cehoslovace (Republică la acel moment).
Dacă, pretins, la data de 30 septembrie 1938 Cehoslovacia a încetat să existe (fiind dezmembrată) atunci din punct de vedere istoric este totalmente greşit şi ilogic deopotrivă să denumeşti "ceva" din perioada 1938-1945 cu o titulatură a unei ţări, respectiv "Cehia", care a apărut pe harta lumii doar la data de 1 ianuarie 1993.

Sincer, nu mai bine v-aţi apuca să scrieţi nişte review-uri despre ceasuri, aducând astfel o valoare prezenţei dvs. pe acest forum, sau dacă nu, să-i lăsaţi pe alţii să o facă ?

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 28 Oct 2014, 21:54 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Draga Bogdan,
Blowup face parte din categoria celor care noaptea, se viseaza urmarit de Adolf Hitler iar ziua cauta noduri in papura ca sa vada daca numarul lor final e par sau impar. Concluzia o poti trage singur. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 29 Oct 2014, 14:42 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Comentariu sters... mai usor cu Hitler
Citand din cele spuse de autorul prezentarii " Aşadar, statul Cehoslovacia a existat din 1918 până în 31 decembrie 1992 (cu discuţii dacă în mod neîntrerupt, sau cu o "pauză" în perioada 1938-1945)."

Cehoslovacia si dizolvarea ei ca stat nu poate fi supusa unei discutii. Republica a disparut impartita intre Reich-ul German, Polonia si Regatul Ungaria. Partea "neasumata" a fost statul Slovac. Sunt partial de acord cu aceasta dizolvare, consecintele si disparitia Cehoslovaciei "moderne" nefiind deloc intamplatoare. Hitler a facut si lucruri admirabile in Europa si cu ideea de Europa unita. Sincer , consider plagiatul (Hodinkee ori alta sursa) mult mai putin decat o prezentare in adevaratul sens al cuvantului. Cel mult poate fi traducere si "relativa" adaptare. Engleza mea nu imi permite asta, ca sa pun cireasa pe tort. Multa putere de munca va urez.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 29 Oct 2014, 14:55 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Nu il numesc eu „Czech Air Force”, este numit asa de cei care doresc sa onoreze asa pilotii cehi care au luptat in Batalia pentru Anglia si ulterior impotriva pilotilor germani ,unguri si chiar slovaci. Toti cei amintiti au luptat onorabil indiferent de "tabara" si au merite in aceeasi masura. Daca cineva a decis sa supranumeasca modelul Longines asa ...asta este. Daca pilotii ceho-slovaci luptau impreuna probabil numele ar fi fost altul. Este doar o poveste frumoasa si greu de verificat/probat . La final ramane doar Longines „Czech Air Force”. Cu toate bunele si relele va felicit pentru initiativa. Va rog sa permiteti si celor care au opinii contrare ori vin sa completeze (dupa caz) sa se exprime. De acum nu mai ridic manusa, ati invins :wink: .

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 29 Oct 2014, 15:03 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Mirare este tot ce simt in fata acestor randuri. In fata domnului Claudiu ma inclin cu respect pentru initiativa sa si eforturile depuse, imi cer scuze daca am daunat atmosferei de aici . Fara dansul nu am avea astazi acest forum, probabil singurul dedicat ceasurilor la noi. Salut si ceilalti membrii ai comunitatii si chiar si pe dumneavoastra . Nu va inteleg inversunarea, am gresit cu ceva? Nu am cumparat ceasuri de la dumneavoastra ? Daca in viitor o sa aveti ceva interesant va asigur ca am sa va fac o oferta. Am fost interesat de Longines cronograf dar intre timp am achizitionat altceva. Va rog sa nu ma mai injurati prin mesaje private ori sa ma amenintati. Faceti asta aproape zilinic si ma hartuiti fara motiv. Ma injurati de mama , adresati cuvinte obscene . Nu imi cunoasteti sotia si nici fiicele. Nu aveti nici un dram de rusine domnule valentin1234. Refuz sa va raspund prin mesaj privat, va pierdeti timpul trimitand acele mesaje ! Rusine.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 29 Oct 2014, 15:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Va rog sa nu ma mai injurati prin mesaje private ori sa ma amenintati. Faceti asta aproape zilinic si ma hartuiti fara motiv. Ma injurati de mama , adresati cuvinte obscene . Nu imi cunoasteti sotia si nici fiicele. Nu aveti nici un dram de rusine domnule valentin1234. Refuz sa va raspund prin mesaj privat, va pierdeti timpul trimitand acele mesaje ! Rusine.


Din fericire colegii mai vechi ma cunosc suficient de bine pentru a sti ca nu injur/insult/hartuiesc in mesaje private pe nimeni! 8)
Va invit sa faceti public un asemenea exemplu de mesaj ca sa-l vedem si noi!!!!!!!!!!!!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 29 Oct 2014, 15:47 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Domnule in randurile dumneavoastra pe forum ma acuzati de nebunie. Sunt jenat de cuvintele scrise de dumneavoastra , nu imi permit sa le fac publice. Eu sterg acest gen de mesaje. Nu doresc sa dovedesc nimic. Va rog doar sa incetati sa imi trimiteti mesaje care contin insulte. Am cea mai inalta stima pentru activitatea dumneavoastra pe forum. Inchei aici aceasta polemica. Multe salutari si multa sanatate va doresc.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: LONGINES - Heritage 1935
MesajScris: 29 Oct 2014, 21:28 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Si un alt exemplu de reeditare - Les Grandes Classiques Presence, Eta 2895!
De remarcat simplitatea cadranului, diametrul de 35mm si limbile albastrite
termic - desi nu se vad in poza iar...in realitate....doar sub anumite unghiuri.
Din nou, din considerente de marketing nu s-a renuntat la data....din pacate :(

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România