Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 15 Aug 2011, 12:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
Seiko Black Monster
model: SKX779K1

-prezentare
nu se prea pot spune multe, simplu si la obiect, cutie si carte.
Imagine Imagine Imagine
carcasa este de circa 42mm in diametru cheitza si de 12.5mm in grosime.

-calibru
despre calibrul 7s26 se pot spune multe si sunt sigur ca mai toti stiti insa voi vorbi din experienta proprie fara prea multe date tehnice.
calibrul este realizat simplist cu gandul la robustete si durabilitate, frecventa joasa de 21600bph ii confera intervale mari intre revizii, as spune eu ca in conditii corecte de utilizare ceasul poate 'suporta' si 10ani de functionare fara servisare, probabil la al meu perioada de servisare va fi de undeva la 5 ani minim pentru ca tousi nu vreau sa exagerez sau sa testez durabilitatea calibrului.
cateva poze cu calibrul luate mai demult de pe internet, pacat ca nu-mi amintesc sursa ca sa o pot cita aici:
Imagine Imagine Imagine
e clar, fara decoratiuni, fara nimic deosebit, ieftin, chiar asta vrea seiko deoarece calibrul 7s26 reprezinta calul de bataie de la seiko, un real succes nu atat prin pretul redus de achizitie cat pentru faptul ca si-a dovedit fiabilitatea.
am auzit multe pareri despre mecanism, tot felul de adjective pana la, ca ar fi rudimentar dar hei...''does the job'' si da, treaba si-o face foarte bine.
cred ca marea majoritate dintre noi are de spus numai lucruri bune despre seiko monster si mecanismul 7s26.
schimbarea zilei si a datei: ziua este cel putin la ceasul meu in engleza si spaniola si impreuna cu data se schimba cam intre orele 23-03.

-cristalul
cristal hardlex, patent seiko, mai flexibil decat safirul dar mult mai usor zgariabil deci fara duritatea safirului. pentru a tine pretul jos seiko a ales sticla hardlex. parerea mea este ca merita safir(safir pe seiko monster este dar pe editiile limitate dar asta e alta discutie).
este bombat si privit sub unghi deformeaza.

-fosforul
ei bine fosforul este printre cele mai bune din cate am vazut, deja este folosit ca termen de comparatie in prezentarea altor ceasuri.
nu numai ca seiko a utilizat vopsea fosforescenta dar monstrul are chiar bucatzele de fosfor si evident luminozitatea tine toata noaptea, de asemenea fosforul de pe araratoare nu este cu nimic mai prejos decat fosforul de pe markerii orari. substanta folosita de seiko se cheama 'lumibrite' efectul vizual este garantat.
Imagine

-bratara si coronita
bratara este foarte reusita, are diver extension, solid link, safety clasp(cum naiba se numesc astea in romaneste?) adica are tot tacamul unui ceas diver.
bratara este semnata doar pe clasp(adica inchizatoarea de siguranta?)
coronita nu este semnata dar este evident pe filet. este protejata la partea superioara de un 'zid' sa zicem, o proeminenta care nu arata rau deloc, la partea inferioara este protejata de extensia protectiei pentru bezel.
aici as remarca ca se murdareste si prinde tot felul de impuritati chiar foarte des adica intre bezel si protectia bezelului jos si sus de aceea in spal regulat.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

-detalii
atentia la detalii este indeajuns de buna dat fiind faptul ca ceasul este produs pe banda rulanta ca painea calda, multumim tehnologiei japoneze, multumim robotilor, liniilor de productie ca au reusit performanta sa reduca pretul intr-atat pentru ca monstrul sa fie accesibil tuturor.
monstrul straluceste, suprafetele oglinga exceleaza dar si suprafetele mate sunt destul de intinse, este relativ greu dar nu deranjaza, asa si trebuie sa fie, este balansat si poate cuprinde orice mana, zalele sunt indeajuns de multe si fi ajustat cu usurinta mai ales ca prezinta pe inchizatoare posibilitatea de microajustare.
aratatoarele sunt de-a dreptul fenomenale atat ca forma cat si ca luminozitate. forma lor se integreaza perfect in imaginea de ansamblu si reprezinta unul din punctele forte ale ceasului.
de fapt, totul la ceas este punct forte cu mentiunea ca nu trebuie sa uitam nici o clipa cand afirmam acest lucru ca seiko a creat un ceas pentru mase la un pret mai mult decat decent iar tehnologia si solutiile folosite n-or fi ele de top insa ceasul ca un tot unitar concureaza cu brio pe piata diverelor devenind sau va deveni cu timpul un ceas iconic.
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

-bezelul este executat foarte ok, rotirea este usoara, 120 clicuri care se aud clar dar bulina pe pe bezel nu se poate pozitiona perfect deasupra orei 12 cel putin la ceasul meu dar banuiesc ca la toate este asa. pe mine nu ma deranjaza deloc acest lucru in fond poate este singurul lucru cu adevarat 'deranjant' pentru cei obsedati de detalii.
markerii negrii de pe bezel suspectez ca sunt vopsiti si in timp ori se vor sterge ori se vor exfolia.
este rezistant la zgarieturi, nu ca al meu n-ar fi zgariat, a fost chiar nemenajat si sunt surprins ca nu am zgariat pana acum cristalul sau ca bratara si carcasa sunt atat de putin zgariate.
Imagine Imagine

-cadranul
acesta este de un negru intens, sobru, curat fara alte inflexiuni de alte culori in soare sau in alte conditii de luminozitate.
o poza luata de pe internet de la aceeasi sursa ca cele cu mecanismul:
Imagine

personal nu imi place scrisul de sub markerii orari acei: 05, 10, 15...55, cred ca era mai bine fara ei, era mai curat cadranul.
dupa cum se vede din inspectia vizuala a ceasului imediat ne deam seama ca ceasul este cu adevarat un diver iar scrisul pe cadran "DIVER'S 200m" ne indeparteaza orice dubiu.
Imagine

-precizia
ceasul a fos achizitionat de nou la sfarsitul lui martie deci are cateva luni de 'exploatare' cred eu s-a asezat pana acum mecanismul. abaterea zilnica nu e punctul lui forte dar cu rabdare si urmarit zi de zi incepi sa-ti cunosti ceasul si sa stii ca purtat de exemplu de la 8 dimineata pana la 20 seara si apoi lasat cu ora 6 in sus peste noapte ceasul merge la +5sec/zi.
si ca sa evit sa-i deschid cheitza sa-l reglez eu stiu ca purtat nonstop 24h ceasul ramane in urma cu 8-11sec/zi deci alternez purtarile 24h cu cele in care il las noaptea cu ora 6 in sus si uite ca asa aduc monstrul meu la abatere de cosc
cel putin asta face al meu si sunt sigur ca si al vostru se comporta similar.

-capac spate
nici aici nimic deosebit, logo cu simbolul tsunami si informatiile obisnuite.
capacul este infiletat dupe cum se vede:
Imagine Imagine

-cateva poze in plus
Imagine Imagine Imagine Imagine

-concluzie
este un diver si este masiv dar parca nu-i chiar asa de masiv si cred ca poate fi purtat casual adica cam in toate situatiile, exclus dress, costum.
recomand ceasul tuturor, imi place atat de mult incat il port zi de zi ca ceas 'de lucru' ca sa zic asa in detrimentul altor ceasuri mai titrate.
din cate am mai citit am vazut ca ceasul a fost catalogat ca fiind indestructibil, nu intelegeti gresit, este vorba de conditii normale de exploatare ca doar nu ne apucam sa dam cu ciocanul sau sa-l aruncam de la etaj.
monstrul reprezinta un ceas pe care te poti baza in orice situatie: iarna,vara, ziua, noaptea, sub apa sau in aer, stii ca orice s-ar intampla el va continua sa ticaie si asta iti va da incredere.
este cu adevarat un ceas care nu ar trebui sa lipseasca din colectia unui pasionat si impreuna cu orient mako nu cred ca exista alte ceasuri cu un raport mai bun la capitolul pret/calitate.

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 15 Aug 2011, 16:41 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
frumos review


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 27 Aug 2011, 08:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2010, 21:01
Mesaje: 117
Localitate: Brasov
Un review frumos,un ceas bun cu a carui precizie inca ma lupt....e drept inca e nou....
ce ma nedumereste este modul in care a venit ambalat Cutia cu care a fost cumparat al meu seamana insa pernita si carticica lipseau....oare ...de ce?Cumparat de pe ceasuridemana.ro(sper ca nu am facut reclama nepermisa) de la userul gataca care zice lumea nu se ocupa de falsuri.....Apropos ati vazut falsuri la Seiko monster? In segmentul asta de pret nu cred ca si-au batut capul sa-l falsifice.


Si ca o intrebare la care chiar astept raspunsuri de la posesori...ale voastre cum au venit ambalate?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 27 Aug 2011, 10:41 
Neconectat

Membru din: 09 Mai 2011, 19:39
Mesaje: 25
Localitate: Buzau
thunder rock scrie:
Un review frumos,un ceas bun cu a carui precizie inca ma lupt....e drept inca e nou....
ce ma nedumereste este modul in care a venit ambalat Cutia cu care a fost cumparat al meu seamana insa pernita si carticica lipseau....oare ...de ce?Cumparat de pe ceasuridemana.ro(sper ca nu am facut reclama nepermisa) de la userul gataca care zice lumea nu se ocupa de falsuri.....Apropos ati vazut falsuri la Seiko monster? In segmentul asta de pret nu cred ca si-au batut capul sa-l falsifice.


Si ca o intrebare la care chiar astept raspunsuri de la posesori...ale voastre cum au venit ambalate?


frumos review......monstrul meu achizitionat de curind merge cu +4-5sec/24h...(tot in martie 2011 a fost luat de cineva de pe forum).....dar complet: cutie, pernita, carticica, card-garantie internationala 1 an, (rezerva de zale).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 27 Aug 2011, 15:56 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
pentru thunder rock/depinde unde este facut ceasul(Seiko are fabrici in 3-4 tari asiatice,asa ca la acest model poate sa difere ambalajul)....apropos despre acest topic,ma simt ,,vinovat,,pt.el asa ca multumesc autorului....(apropos,sper sa adaug si eu cateva cuvinte ca proaspat posesor...dar BM meu nu a sosit-probabil coletul s-a ratacit pe drum... :evil: )


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 28 Aug 2011, 13:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2010, 21:01
Mesaje: 117
Localitate: Brasov
gabidiesel scrie:
thunder rock scrie:
Un review frumos,un ceas bun cu a carui precizie inca ma lupt....e drept inca e nou....
ce ma nedumereste este modul in care a venit ambalat Cutia cu care a fost cumparat al meu seamana insa pernita si carticica lipseau....oare ...de ce?Cumparat de pe ceasuridemana.ro(sper ca nu am facut reclama nepermisa) de la userul gataca care zice lumea nu se ocupa de falsuri.....Apropos ati vazut falsuri la Seiko monster? In segmentul asta de pret nu cred ca si-au batut capul sa-l falsifice.


Si ca o intrebare la care chiar astept raspunsuri de la posesori...ale voastre cum au venit ambalate?


frumos review......monstrul meu achizitionat de curind merge cu +4-5sec/24h...(tot in martie 2011 a fost luat de cineva de pe forum).....dar complet: cutie, pernita, carticica, card-garantie internationala 1 an, (rezerva de zale).

rezerva de zale indica ca a fost umblat la bratara nu include acest lucru in pachetul original.

garantia nu e semnata asa ca e cam zero...aia o am si eu.Nu am in schimb pernita insa am ambalajul de alta natura Cu buretele acela panzat in care se incastreaza ceasul.Cum am vazut si pe alte situri de vanzari de afara .Ce nu am primit este cartulia care tind sa cred ca nu a existat in pachet.....

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 28 Aug 2011, 15:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2010, 21:01
Mesaje: 117
Localitate: Brasov
Arata cam asa in momentul achizitiei(pozele nu sunt ale mele sunt luate de pe net)

Imagine
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 28 Aug 2011, 15:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2010, 21:01
Mesaje: 117
Localitate: Brasov
scuze dar nu exista edit



Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 28 Aug 2011, 20:43 
Neconectat

Membru din: 09 Mai 2011, 19:39
Mesaje: 25
Localitate: Buzau
rezerva de zale indica ca a fost umblat la bratara nu include acest lucru in pachetul original.

scuze...dar nu ai inteles ......eu am luat ceasul de la cineva de pe forum............deci sunt al doilea proprietar, l-am luat pe 21.08.2011....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 29 Aug 2011, 14:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2010, 21:01
Mesaje: 117
Localitate: Brasov
gabidiesel scrie:

scuze...dar nu ai inteles .....


Am inteles foarte bine....poate iti aduci aminte ca intrebai pe privat de unde il am....

Singura mea rezerva e vis-a -vis de precizie...dar credem si nu cercetam :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 29 Aug 2011, 23:43 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2009, 00:18
Mesaje: 66
Localitate: italia
thunder rock scrie:
Un review frumos,un ceas bun cu a carui precizie inca ma lupt....e drept inca e nou....
ce ma nedumereste este modul in care a venit ambalat Cutia cu care a fost cumparat al meu seamana insa pernita si carticica lipseau....oare ...de ce?Cumparat de pe ceasuridemana.ro(sper ca nu am facut reclama nepermisa) de la userul gataca care zice lumea nu se ocupa de falsuri.....Apropos ati vazut falsuri la Seiko monster? In segmentul asta de pret nu cred ca si-au batut capul sa-l falsifice.


Si ca o intrebare la care chiar astept raspunsuri de la posesori...ale voastre cum au venit ambalate?

A!propo de falsuri-desigur si Monstruletul e un ceas care sa falsificat mai bine sau mai putin bine.Chiar am vazut cateva link-uri dar nu stiu daca le-am salvat sau nu.Al tau pare ok dar cea mai buna proba o poti face privind mecanismul.Uite si aici ceva legat de un fake.
http://www.thewatchforum.co.uk/index.ph ... opic=35217
http://quartzimodo.com/how-to-spot-fake ... s-on-ebay/ priveste si aici si minuneaza-te.
cu respect razvan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 02 Sep 2011, 16:35 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
:lol: in sfarsit proaspat posesor de BM(sper sa nu se supere cineva ca scriu aici):prima impresie :1.finisare dusa la extrem(in categoria de pret),carcasa si bratara sunt absolut superbe2.bezel-ul:bine finisat(cu mult peste cel de Mako)se roteste usor....si se aliniaza perfect la ora 12;3:cadranul bine finisat(avand in vedere ca bezel-ul este masiv poate parea mic,dar nu este cazul-chiar am citit parerile unor posesori :,, se asteptau,,la un ceas mai mare-poate fi un motiv,oricum,cadranul pare mic fata de dimensiunea totala a ceasului,cam 46mm cu tot cu cheita)4:geamul nu este safir cristal(sincer....este destul de ok-nu reflecta lumina si pare destul de rezistent-in comparatie cu Mako....cu mult peste)5:luminozitate,pot compara cu Junchers cronograf(super luminova-sper ca am scris bine) Seiko este cu mult peste.......6:precizie-port ceasul cam de 3 ore,asa ca nu pot spune nimic(sincer,-+15s/zi ar fi ok pt.un 7s26)....un singur lucru nu-mi place:limbile sunt din plastic(desi se incadreaza perfect cu restul......parca ar fi meritat sa fie facute din alt material)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 06 Sep 2011, 16:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
De unde concluzia ca sunt din plastic?
Sunt doar vopsite, dar nicidecum din plastic.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 06 Sep 2011, 22:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Garantat - acele indicatoare sunt metalice. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko SKX779K1 Black Monster
MesajScris: 10 Sep 2011, 16:45 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
ok....dupa o saptamana de purtat BM rectific(intradevar-limbile par vopsite-prima impresie a fost ca sunt din plastic).....insa surpriza cea mare este precizia(cam 3s/zi...sincer nu ma asteptam,purtat are tendinta de a ramane in urma-lasat cu coronita in sus 8-9 ore avanseaza cateva secunde in plus-dupa 8 zile abaterea este de aprox. 23s.)....sincer, sunt mai mult decat multumit de noua achizitie....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România