Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 13 Sep 2011, 23:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
high accuracy quartz: seiko SLL109P1

-prezentare
ceasul a fost achizitionat ca de nou, se prezinta cu tot tacamul unui ceas scump: cutie, carti, card garantie dar cu specificatia ca in loc de piele cutia exterioara este din carton chiar daca acest carton este de buna calitate.
cutia propriu-zisa in care este tinut ceasul nu este nici ea din piele sau catifea ci din imitatie de piele, cel mai probabil vinilin.
inauntru, 'catifeaua' neagra este de slaba calitate.
dar toate astea nu conteaza, ca doar nu port cutia la mana, probabil aceste accesorii reprezinta o parte infima sau chiar nimic din costul ceasului ceea ce de fapt ar trebui sa bucure un pasionat pentru ca astfel este sigur ca ceea ce cumpara reprezinta ceasul ca valoare intrinseca ci nu bani dati in plus pentru accesorii scumpe dar sa recunoastem, cam inutile, poate insa pentru un ceas scump(1000+) unde cateva sute de dolari/euro adaugati pe accesorii nu mai conteaza si sunt chiar de dorit.
Imagine Imagine Imagine Imagine

-cristalul
plat cu lupa la ora 3 pentru a citi data.
lupa isi face bine treaba, data este marita indeajuns de mult si poate fi citita cu usurinta din mai toate unghiurile.
unica remarca nu neaparat negativa referitor la lupa este grosimea acesteia, este foarte proeminenta si sa vedem in timp cat de bine va rezista pe pozitie.
in orice caz pare ca este foarte bine amplasata pe pozitie si ca metoda de aplicare, lupa imi pare lipita.
Imagine Imagine Imagine

-coronita si rezistenta la apa
si aici se vede ca seiko a fost strans la punga sau la buzunar, ceasul merita macar daca nu cheita pe filet atunci ca aceasta sa fi fost semnata pentru ca si pana la seiko spirit(seria SARB) e semnata.
cat ar fi putut creste pretul ceasului cu cheita semnata?
ar fi dat o nota de prestanta in plus, totusi acest aspect nu afecteaza catusi de putin vreuna din calitatile sau performantele ceasului.
rezistenta la apa este de 100m, ok si mai mult decat necesar, ceasul rezista cu brio la orice dus sau baie in piscina.
coronita este nesemnata si fara infiletare dar este protejata de cei doi umeri(vezi pozele).
Imagine Imagine Imagine

-capac spate
capacul este infiletat, nimic special, marcajele obisnuite si daca la prima vedere ceasul poate trece neobservat, la o cercetare mai atenta studiind capacul se vede inscriptionat 8F32 reprezentand calibrul, primul indiciu ca ceasul este un lup in piele de oaie.
Imagine Imagine

-bratara
in otel, calitatea bratarii este una superioara, un pic futuristica as zice si aduce cu bratara seriei premier, la aceeasi paritate din punct de vedere al calitatii si pe langa faptul ca este dupa cum deja am spus de o calitate cert superioara datorita finisarilor de ansamblu si alternantei suprafetelor mate cu cele oglinda, gasesc din punctul meu de vedere o buba, la telescoape bratara nu este una obisnuita de aceea ceasul mai greu poate fi adaptat la o curea de piele.
inca un detaliu ce iese in evidenta ca sa arate ca seiko s-a calicit este ca piesele bratarii se prind in pinuri.
totusi ceasuri scumpe rau au pinuri asa ca sa nu dam cu pietre dar ne surprinde cu doua half-linkuri tocmai pentru ca nu avem microadjustments.
joc exista intre piesele bratarii dar nimic anormal, totul este intre parametrii, se simte foarte bine la mana bratara.
gasesc ca pe curea de piele ceasul devine un veritabil dress, catarama este si ea de calitate superioara, vezi pozele, in rest jos palaria de aceea un punct forte al ceasului este bratara.
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

-fosforul
este discret dar te poti baza pe el. nu este vreun diver si chiar nu stiu daca tine toata noaptea sau cat de persistent este in intuneric.
Imagine

-detalii de ansamblu, cadran, aratatori
finisarile carcasei si bratarii sunt fenomenale, totul aminteste de sau te duce cu gandul la clasa de lux grand seiko cu toate ca un pasionat vede diferenta de calitate la nivelul detaliilor.
cadranul este de un albastru marin spre negru, depinde de luminozitate, culoarea acestuia este ferma, intensa.
araratoarele nu au vreo forma mai neconventionala de tipul: rolex sau seiko monster de aceea urmaresc linia generala a ceasului aceea de clasic, dress, cuminte, fara nimic tipator.
markerii orari sunt aplicati si totul este simetric, perfect si bine gandit ca design.
secundarul cade bine pe markerii sai ceea pentru un quartz este un detaliu important dar nu neaparat necesar.
are bezel dar nu in sensul ului ceas diver, bezelul face parte integranta din carcasa, este gros(adica lat) si lucios si de aceea contribuie la imaginea de ceas dressy si totodata face ca sa para mai mic cadranul.
este atat de lucrat pe carcasa si bratara de aceea intra in categoria casual/dress si cere atentie la purtare pentru a-l feri de zgarieturi.
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine

-cum vine pe mana
este bine balansat, marimea este de dress 39mm. grosime 10mm.
Imagine Imagine Imagine Imagine

-calibrul, functii
aici seiko a dat lovitura.
SLL109P1 reprezinta lupul in piele de oaie, calibrul 8f32 este si trebuie recunoscut ca un precizionist, nu-l putem compara nici pe departe cu calibrele 9fXX utilizate pentru grand seiko dar este acolo, in zona, in carti, joaca poate intr-o liga mai mica, in putine cuvinte, el impresioneaza si nu poate fi trecut cu vederea intr-un 'hall of fame' ale ceasurilor HAQ.
strict din punctul de vedere al preciziei( +/-20sec pe an) este cu un pas in urma grand seiko 9fXX cu si cu jumatate de pas in spate fata de calibrul 8jXX utilizat tot in gs-uri.
ca functii: data si perpetual calendar, mai mult decat necesar si combinat cu 10 ani rezerva de putere va imaginati ca ceasul ca intreg livreaza mult, mult peste orice asteptare.

-variante:
SLL109P1 este varianta dress dar iata si fratele scufundac SBCM023 - calibru 8F35:
Imagine

o alta varianta a ceasului, inca doua modele de-a dreptul superbe, dress pur si usor de confundat cu grand seiko(poze luate de pe net):
Imagine Imagine

-concluzie
seiko SLL109P1 quartz ar putea livra lovitura fatala ceasurilor elvetiene daca era inventat acum 20-30 de ani insa timpurile s-au schimbat, poate ca reusea sa puna capac de tot nu numai dominatiei elvetiene ci si industriei de ceasuri mecanice in special mai ales prin pret si la ce ofera calitativ si practic, nu numai el, toata seria echipta cu acest calibru(diverul, cele doua aratate mai sus, toata seria in general)...ce bine totusi ca nu s-a inventat acest ceas mai devreme...acum cand vremurile s-au schimbat, acest ceas este oarecum uitat, el este apreciat numai de cunoscatori, omul de 'rand' nu stie sau nu este interesat de el si mai mult, eu vad o tendinta de a desconsidera quartzurile, o prejudecata as spune...si nu inteleg de ce...doar cand ma gandesc la calitatile de necontestat ale calibrului 9fXX folosit la grand seiko..waw, impresionant, cu adevarat o revolutie in tehnologie intrecuta doar de calibrul lui seiko quartz astron care reprezinta absolutul.

ceasul ar fi echivalentul lui seiko spirit, in particular seria SARBXXX din lumea mecanicelor adica tot un fel de 'poors man grand seiko' si impreuna cu linia seiko spirit reprezinta o colectie de ceasuri care sa dea emotia detinerii unui gs dar la un pret accesbil.
deci doua serii: una quartz si cealalta mecanica pentru a satisface pe deplin cerintele pietii si totusi multumita calibrului 9F nu pastreaza echivalenta cu seiko spirit de aceea se situeaza deasupra spiritului si poate doar daca seiko spirit ar fi utilizat calibrul 8rxx al seriei premier ar fi pe un nivel de egalitate in concluzie paritatea o pastreaza doar la nivelul detaliilor si finisarilor.

ceasul ofera de toate pentru toti: fosfor, detalii de top, calibru beton, look casual si totodata dress si este pe nedrept desconsiderat sau dat uitarii, din cate vad si pe alte forumuri pasionatii nu prea il iau in calcul pentru ca este quartz si putini il apreciaza, cred ca isi va pastra valoarea si raritarea, ma rog, doar timpul o va spune.

vad acest ceas, SLL109P1, ca o masina cam...mmmmm...ieftina, fara pretentii de lux dar tunata la maxim pentru a putea tine piept numelor grele in domeniu motiv pentru care ceasul poseda culmea, un calibru de +/-20sec pe an ceea cel face sa sufle in spatele high end quartzurilor dar neavand totusi vreuna dintre calitatile mult ravnitului calibru 9f83 utilizat la gs(de ex: perioada intre servisari de 50 de ani, schimbarea datei practic instantaneu, termocompensare, high torque motor etc etc).

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 14 Sep 2011, 10:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Este imbatabil pt. ce ofera la pretul lui. De retinut ca alte ceasuri quartz cu mecanisme inferioare se vand (mult) mai scump, in special cele elvetiene. Clasa de calibre 8FXX a fost lansata in 1997. In prezent nu se mai fabrica fiind inlocuita de mecanisme superioare si implicit mai scumpe. Dar inca se mai gasesc la vanzare de ocazie, inclusiv ceasuri noi/nepurtate - dar probabil nu pt. mult timp. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 14 Sep 2011, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Mai adaug cateva date tehnice :

PC pana in anul 2100.
Dimensiuni : 48x39x10 mm.
Baterie Li (3V) - 10 ani, tip CR2412.
Functie EOL - 2s.
Conf. serial (080097) este fabricat in Aug.-2000.
Imagini informative :

Imagine

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 14 Sep 2011, 17:10 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
mususk266 scrie:
...
vad acest ceas, SLL109P1, ca o masina cam...mmmmm...ieftina, fara pretentii de lux dar tunata la maxim pentru a putea tine piept numelor grele in domeniu motiv pentru care ceasul poseda culmea, un calibru de +/-20sec pe an ceea cel face sa sufle in spatele high end quartzurilor dar neavand totusi vreuna dintre calitatile mult ravnitului calibru 9f83 utilizat la gs(de ex: perioada intre servisari de 50 de ani, schimbarea datei practic instantaneu, termocompensare, high torque motor etc etc).


O prezentare buna cu o concluzie corecta - eu personal nu as spune ca este o 'masina ieftina', mai degraba o 'masina accesibila'. Si sigur ca mi se pare normal ca un ceas te 200-300-400 EUR sa fie totusi in urma unui ceas de 2000-3000-4000 EUR!

Insa de observat ca schimbarea instantanee a datei la 9F nu este chiar asa ceva deosebit - am observat ca nici la 9F schimbarea nu este mereu la 00:00:00 (pe acel video pus de tine la WUS HEQ :P ) - iar la 8F schimbarea datei este BIDIRECTIONALA (care este 100% interesanta in modelele 8F56/8F58 ce au si corectie in pasi de 1 ora). Si desigur 9F nu are perpetual calendar :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 14 Sep 2011, 22:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Se stie ca 9F nu are PC, este practic ce ii lipseste lui GS ca sa fie un ceas complet. Din punctul meu de vedere 8F este superior tehnic lui 9F tocmai pt. ca are PC chiar daca sta putin mai slab la precizie. Eu zic ca Seiko a facut un compromis (ca sa nu zic greseala) cu 9F : i-a marit precizia dar a renunt la PC. Pt. mine functia PC este mai importanta decat precizia inalta. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 15 Sep 2011, 08:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Link-uri utile :

http://www.seikowatches.com/support/ib/ ... 2_8F33.pdf :arrow:

http://www.pmwf.com/Watches/Seiko/TiPerpCalBackOpen.htm :arrow:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 15 Sep 2011, 09:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Scuze, primul link de mai sus e gresit :

http://www.seikowatches.com/support/ib/ ... 2_8F33.pdf :arrow:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 25 Iul 2016, 22:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
Zar scrie:
Se stie ca 9F nu are PC, este practic ce ii lipseste lui GS ca sa fie un ceas complet. Din punctul meu de vedere 8F este superior tehnic lui 9F tocmai pt. ca are PC chiar daca sta putin mai slab la precizie. Eu zic ca Seiko a facut un compromis (ca sa nu zic greseala) cu 9F : i-a marit precizia dar a renunt la PC. Pt. mine functia PC este mai importanta decat precizia inalta. :wink:




Țin să te corectez în legătură cu GS Quartz pentru că ce bănuiam la momentul achiziției s-a adeverit, lovit fiind de experiență, de practică.
GS-ul meu quartz a schimbat deja a doua baterie, ceasul este produs în 2009 și deci în 2012 și 2015 am schimbat bateria, la interval de 3 ani, dar la Chronomaster se schimbă la 5 ani.
Ei bine la GS bateria a putut fi schimbată la 'local watchmaker' și până la revizie, ultima deschidere a ceasului fiind 2015, mai sunt 46 ani.
În 2012 dl. Claudiu a schimbat bateria, în 2015 la ceasornicarul din Constanța și când acesta a deschis ceasul l-a recunoscut ca fiind ceva deosebit.

Acum zic, dacă avea PC ca și la Chronomaster și trebuia trimis în Japonia pentru schimbat bateria( chiar dacă ținea 5 ani)... dar anii trec și uite că la un moment dat te lovești de chestia asta, acum întreb trăind în România, cum naiba aș fi trimis eu ceasul în Japonia la schimbat bateria (la chronomaster nu e voie să umbli, trebuie trimis la ei, la 'maker') când dealerul autorizat e praf?...

Concluzie: GS la vremea când a fost achiziționat chiar dacă părea că e sub Chronomaster, după un număr de ani se dovedește muuult mai accesibil, mai versatil, mai gândit pe un termen lung de folosire decât Chronomaster -ul.
Că Chronomaster -ul bate GS-ul la momentul cumpărării? Poate că da, însă vorbim când va trebui să schimbăm bateria, atenție, nu trai traim US, Canada, UK, trăim în România și dealerul Seiko / Citizen e de toată jena când vin vorba de GS sau Chronomaster.

De ce dealerul autorizat e praf? Uite de ce:
Am fost cu Citizen Signature GC la polishat carcasa, la dealerul autorizat, nu-i dau numele ca se știe, fiind un ceas purtat zi de zi, mecanism G910 folosit în Campanola, mi-a zis ceasornicarul de serviciu (după ce am așteptat vreo 25 minute că avea e schimbat niște baterii la câteva ceasuri Fosil) că e doar un Citizen și că de ce vreau chestia asta. Pur și simplu nu înțelegea despre ce e vorba.
Și voi vreți să îmi iau Chronomaster și să îl las pe mâna imbecililor când vine vorba de schimbat bateria?
Vorba lui Șorik: Case closed.

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 26 Iul 2016, 00:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Si la Chronomaster se poate schimba bateria la noi, nu trebuie trimis special in Japonia. Merge cu o banala SR920, care se gaseste de vanzare. Din fabrica vine echipat cu Maxell, Citizen avand contract cu ei. Iar in caz ca pierde functia PC, resetarea calendarului se face manual din coroana si buton, procedeul e silimar ca la E510, E710, E764 etc. Mai recent au aparut si variante solare la The Citizen. Eu imi schimb singur bateriile/acumulatorii la ceasuri, evident am scule necesare si experienta.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 26 Iul 2016, 09:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Cu parere de rau scriu, dar postul lui mususk266 e atat de pe langa subiect, incat nici nu stiu cu ce as putea incepe mai intai.

Chronomaster in primul rand nici nu stiu sa fie vandut de catre un dealer autorizat pe teritoriul Romaniei, deci din start ai aici o problema cu achizitia ceasului. Daca gasesti in Europa un dealer autorizat, in perioada garantiei oricum ar fi nevoie sa trimiti acolo ceasul, pentru schimbarea bateriei. De cumparat din Japonia in mod oficial iarasi nu ai cum, in cel mai bun caz ai cumpara de la un vanzator de ceasuri din Japonia, de la o firma, insa tu ca om ai fi in postura unui cumparator care a intrat in posesia ceasului inafara lanturilor oficiale de distributie, deci garantia ar fi solutionata tot de catre vanzatorul din Japonia, deci ceasul sa fie trimis in Japonia.

La producator faci schimb de baterie daca vrei sa iti mentii garantia (insa daca esti din Romania, oricum cu o ai) sau daca ai nevoie de service al ceasului, de o recalibrare, altfel la o schimbare de baterie si test de etanseitate s-ar putea "baga" mai multi mesteri de pe la noi, nu trebuie sa fie ei extaziati si sa ramana cu vise umede, ca ai venit la ei ca sa schimbi bateria la Grand Seiko sau la Chronomaster :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: HAQ: Seiko SLL109P1
MesajScris: 26 Iul 2016, 10:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Un ghid (video) detaliat foarte util pt. schimbare baterie si resetare PC la 8F - https://www.youtube.com/watch?v=F3hVre1yf_k

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România