Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Mar 2012, 13:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
seiko prospex haq quartz perpetual calendar
(click poza pentru zoom)

va prezint un ceas rar deja, nume de cod: seiko sbcm023
ceasul a fost achizitionat ca de nou, este second hand dar nepurtat, conditie: ca nou.
prezentarea este una clasica si in standardele ceasurilor ieftine, mult carton, de calitate in schimb, se vede ca ceasul este deosebit inca din inspectia cutieisi accesoriilor chiar daca calitatea acestota nu este nici pe departe una inalta, inauntru pernutza de 'catifea' neagra este de slaba calitate.
dar astea nu conteaza, ceasul puncteaza decisiv la alte capitole cu ar fi performanta de aceea accesoriile reprezinta o mica parte din costul ceasului.
Imagine Imagine Imagine

detaliile ceasului sunt fenomenale pentru pretul cerut, calitatea consructiei este la acelasi nivel ca seiko monster cel putin ca sa va faceti o idee si totusi monstrul se simte ca este un ceas de duzina acut pentru a nu fi menajat, acest seiko totusi da un feeleng ca poate mai mult decat aratain realitate.
este relativ usor fiind 100% sstainless steel totusi si este mic ca dimensiuni(marime: 39mm si grosime:12mm) pentru un diver de aceea ceasul se poarta discret si da o tenta eleganta la mana el nefiind totusi un ceas elegant.
carcasa este polishata tip oglinda cu alternante mate ceea ce ofera un look deosebit:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

ceasul are cateva minusuri, as spune minore, unul dintre ele aste ca nu are geam safir, ce pacat, merita din plin si nu stiu de ce seiko se incapataneaza sa nu creeze ceasul perfect.
geamul este hardlex, plat, distorsioneaza privit sub unghi si este protejat impotriva loviturilor pentru ca se afla sub bezel privind razant.
Imagine

cadranul este de un neru cerneala, negru plat si intens peste care limbile si marcherii orari au vizibilitate maxima. limbile orar si minutar au o forma anume, sunt superbe si ies din rutina cu care suntem obisnuiti insa secundarul este deosebit in acest sens avand bulina fosforescanta pe partea opusa, totodata secudarul este in doua culori, alb si negru, ceeac ce face ca aceasta bulina fosforescenta sa para ca plurteste peste cadran tocmai ca partea din spate a secundarului, partea cu negru, se camufleaza peste cadranul negru, un amanunt important pentru un ceas quartz este ca secundarul cade perfect pe markeri.
Imagine Imagine Imagine

bezelul este in ton cu ceasul, are acei zimti dubli care ofera o prindere buna, bulina fosforescenta nu este proeminenta si astfel este protejata. se invarte usor dar un pic mai greu decat la seiko monster insa spre deosebire de acesta, se aliniaza perfecte cu markerul orai 12.
Imagine Imagine

fosforul este de foarte buna calitate, comparabil cu monstrul, marcherii sunt bombati indicand ca au bucatzele de fosfor aplicati pe ei.
Imagine Imagine Imagine

bratara este simpla dar de o calitate inalta datorita finisarilor de ansamblu si alternantei suprafetelor mate cu cele oglinda, se da jos rapid deoarece carcasa are gauri in dreptul telescoapelor, piesele bratarii se prind in pinuri si sunt usor de scos, ca la orice diver care se respecta bratara se inchide prin intermediul inchiztoarei duble si evident are extnsie pentru costum diver.
joc exista intre piesele bratarii dar nimic anormal, totul este intre parametrii, se simte foarte bine la mana si pentru ca are 4 microadjustments.
celalalt minus pe langa lipsa geamului safir, as spune deranjant mai degraba, este ca bratara nu se prinde de carcasa prin solid link.
ImagineImagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

poate ultimul minus al ceasului ar fi ca nu are coronitza semnata. ca orice diver coronitza este pe filet, situata la ora 4, bine protejata de doi umeri bine lucrati si slefuiti.
Imagine Imagine

capacul spate este infilatat cu simbolurie si marcajele standard seiko, logo tsunami:
Imagine

calibrul ceasului este 8f35, tot un lup in piele de oaie, cu o eroare maxima data de seiko de +/-20sec pe an. inutil alte comentarii iar ca functii: data si perpetual calendar, mai mult decat necesar si combinat cu 8 ani rezerva de putere va imaginati ca ceasul ca intreg livreaza mult, peste orice asteptare.
pe capacul spate este o scala a anilor care reprezinta intervalul de schimbare a bateriei, cum ceasul a fost produs in 2009, urmatoarea schimbare a bateriei este in 2017 si se vde in acest sens un cerculetz deasupra numarului 17 si tot asa avand anul 2017 marcat se poate calcula in continuare urmatoarea data a schimbarii bateriei.
Imagine

pe mana vine bine, este usor cum am mai spus si foarte confortabil, ajustarea bratarii se poate face cam pentru orice mana indiferent cat e de groasa sau slaba:
Imagine Imagine Imagine

o poza de familie:
Imagine

concluzie:
ceasul este o prezenta rara, pretul lui creste continuu insa inca este unul superaccesibil pentru mai toti dintre noi fiind unul mic spre foarte mic raportat la calitate si performanta.

minusuri:
-fara safir
-fara coronita semnata
-fara solid link
-diametru relativ 39mm(insa mie imi place asa)

plusuri:
-calibru 8f35 de exceptie
-perpetual calendar
-8 ani baterie
-finisari de top, design inspirat
-100% in house
-pret imbatabil

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2012, 16:19 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2010, 19:10
Mesaje: 410
un pret?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Sa pun si eu o poza :)
MesajScris: 23 Mar 2012, 17:49 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
Sa pun si eu o poza si ceva impresii:

Imagine

Cele 3 de mai sus eu le "poreclesc" Yellow Kinetzilla (lumea-i mai zice BFK de la Big Freaking Kinetic, cand a aparut era mare comparativ cu un diver standard dar acum nu mai e nimic deosebit la dimensiune), Orange Monster si Black Ninja.

Toate sunt DIVERE ISO 6425 (care e o treapta peste ISO 2281 care e doar cu WR), toate au bezel unidirectional cu 120 de click-uri, extensie de diver samd. - primul este quartz kinetic, al 2-lea automatic si al 3-lea quartz de mare precizie si perpetual calendar.

Dintre ele de departe Black Ninja e cel mai usor de purtat - pentru ca e un pic - un pic mai mic si ceva mai usor - diferenta e mai mare la "total" (mai ales la Yellow Kinetzilla, unde coronita nu sta in "unghiul bun"), insa in mod surprinzator cristalele si cadranele sunt extrem-extrem de aproape, sub 1mm intre cel mai mare si cel mai mic (in jur de 29mm) - ceva mai multe dimensiuni pot fi vazute si in articolul meu despre High End Quartz accesibil.

Mie personal mi se pare ca la Black Ninja sunt cele mai bune finisari dintre cele 3 (si am si cea mai buna aliniere la bezel) - el era din gama Prospex de divere (oarecum entry-level acolo) in care se mai gaseau si Seiko MarineMaster dar si alte modele mai scumpe. Ce are MarineMaster clar peste este bratara si mai ales incuietoarea - care se poate cumpara si separat si monta si la SBCM023, problema e ca doar bratara si incuietoarea de MarineMaster costau mai mult decat tot Black Ninja. Pentru cei care vor obligatoriu "solid endlinks" se gasesc si acelea, precum si o serie de bratari de schimb foarte solide - pe ebay, dar deocamdata nu am simtit nevoia :P

Cristalul este mineral ca si la Kinetzilla dar nu stiu de ce mi se pare ca e o diferenta intre ele - oricum ambele se vad foarte-foarte bine sub apa. Din cate stiu eu nici la MarineMaster nu e safir (care trebuie tratat destul de special ca sa fie cu adevarat foarte eficient sub apa) - dar am mai auzit de safir de schimb - din nou personal nu am simtit nevoia, nici la Kinetzilla (unde e cel mai sus plasat cristalul, si pe care-l port de 3 ori pe saptamana ca sa-l mentin la full charge) nu l-am zgariat 8)

Lumina e cea mai buna zic eu la Monster - unde este cea mai multa si ca suprafata si cred si ca grosime - insa substanta nu pare sa fie chiar la fel (cea de la Black Ninja parca e o idee mai alba). Toate 3 au indicii de la ore solizi (cel putin Black Ninja si Kinetzilla sunt sigur din metal, nu stiu 100% sigur la Monster) acoperit cu substanta luminescenta (spre deosebire de alte divere Seiko mai vechi/ieftine unde vopeaua se punea direct pe cadran).

La cureaua de la Black Ninja parca e un "pin cu guleras", la celelalte parca e "split-pin".

Sub apa eu zic ca cel mai bine se vede Orange Monster, afara Black Ninja - care oricum este preferatul meu pentru ca e mai micut si mai usor de purtat (si desigur pentru ca e perpetual calendar si precizie inalta).

Un minus prezent la toate 3 este absenta de corectie rapida de 1 ora - a se vedea in noaptea schimbarii la ora de vara sau la calatorii pe alte fusuri orare.

De produs SBCM023 nu se mai produce - deci doar NOS (care acum atinge preturi de te doare capul) sau pre-owned. A existat un SBCM025 "pepsi" si un SBCM027 portocaliu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2014, 15:30 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2014, 13:53
Mesaje: 80
se mai gaseste pe piata nou seiko modelul sbcm023, daca da, unde? stiu ca seiya vindea prin 2011..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România