Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seiko Premier Kinetic PC snp005
MesajScris: 10 Apr 2012, 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
Seiko Premier Kinetic PC snp005
cod: snp005p1

Prezentare
doar seiko high-end(grand seiko, credor, ananta) vine acompaniat de accesorii la egal cu greii elvetieni, celalte linii seiko vin impachetate mai degraba simplist dar cu minimul necesar, premier kinetic vine astfel cu tot ce ii trebuie: cutie, carte, gatantie insa calitatea acestora, mai ales a cutiei, este ieftina.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Ceasul face parte din seria 'premier' care nu este o serie comuna, standard sau ieftina. seria premier cuprinde ceasuri kinetice, automatice si quartz.
toate aceste ceasuri premier asa cum spune si numele sunt cu cativa pasi deasupra ceea ce nepasionatii de orologerie stiu de seiko, este o serie de top, exclus high end.
Ceasul are diametrul de 40mm ceea ce il face pretabil pntru a fi purtat dress, grosima este de 12mm la limita ca sa nu fie prea gros ca ceas de costum, in cateva cuvinte ceasul este numai bun atat ca dress cat si ca casual.
Imagine Imagine

Detalii
Atentia depusa ce cei de la seiko se vede de la o posta, detaliile si finisarile sunt de top, cadranul negru intens, frumos lucrat cu acea insertie rotuna centrala cu linii verticale si orizontale da o nota de complexitate. tot o nota de complxitate o da si data mare pozitionata atipic sau mai bine spus pozitionata intr-un loc unde o regasim numai la ceasurile cu nume greu elvetiene.
Markerii orari sunt aplicati si sunt facuri in forma tridimensionala, aduc si ei aport la complexitatea cadranului, marimea lor este generoasa ca si cea a secundraului foarte lung iar minutarul si orarul au di ei o forma frumosa.
Cadranele ceasului sunt 24h adica functie am/pm si functia de perpetual calendar: an bisect, luna, data.
Minicadranele de 24h si luna sunt foarte lizibile, evident detaliile sunt executate la o calitate sunt foarte inalta, fereastra de an bisect este foarte bine pozitionata si contrabalanseaza frumos cheita si dispunerea cadranelor, in ansamblu cadranul nu este nici incarcat dar nici cu spatii mari goale cu toate ca anumite componente cum ar fi data si secundarul sunt de dimensiuni generoase totul se imbina bine, la un prim ochi aruncat asupta ceasului ai impresia ca ai un fata un elvetian de mii de euro.
Ceasul il am de doi ani si a rezistat bine la zgarituri in conditiile in care ceasul nu a fost menajat de loc de sotie caci este ceasul ei.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Cheita este mare dar nu masiva, se apuca usor, nu este pe filet, este in schimb nesemnata si poate ca este singurul minus al ceasului daca poate fi considare un minus cu adevarat:
Imagine

Capacul spate este infiletat, executat intr-o maniera simpla avand inscriptiile standard: calibrul, cristal safir, wr100 care de altfel este de ajuns de altfel, ceasul tinand bine la apa.
Imagine

Ansele elescoapelelor parca ar fi puse asa este facuta carcasa si prezinta acele teshiri la telescoape, in general aceste detalii dau o nota de complexitate si pe placut ochiului:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Calibrul
seiko da lovitura aici, din nou, acum cu mecanismele solare lansate pentru a concura eco driveul celor de la citizen, seiko este singurul producator 100% in house care ofara cea mai mare, stufoasa, completa de calibre pentru toate buzunarele: quartz, kinetic, mecanice si automatice, solare, spring drive.
seiko inventeaza in orologerie noi calibre, seiko este unul dintre grei nu intre japonezi ci intre greii greilor mondiali.
initial mcanismul ags care a evoluat apoi in kinetic oferea pentru prima data acea intrepatrundere intre mecanic si quartz, aceasta combinatie a fost dusa si mai departe prin crearea mecanismului direct drive cu posibilitatea armarii manuale dar totusi nici acar calibrul direct drive nu era sau nu avea cel mai bun dintre cele doua(mecanic si quartz) ei bine seiko pana la urma a reusit prin crearea calibrului spring drive care este cu adevara 100% hibrid intre mecanic si quartz.
calibru 7d48 - 0aa0 este unul de exceptie avand undeva la 240 de componente si cel mai mic rotor ultrasonic 0,4mm (101 componente) pantru partea rotativa de la mecanismul kinetic, in mare functiile fiind:

-perpetual calendar
-auto relay, daca ceasul nu este purtat 24 de ore se opreste dar ceasul intern continua sa functioneze inca 4 ani si la simpla miscare a ceasului sau a punerii la mana, acesta parca invie si revine la ora la care ne aflam in acel moment
-rezerva de putere de de 4 ani
-data se schimba intr-un mod particular, nu se schimba ambele cifre cum suntem obisnuiti ci de exemplu, de la data de 23 la 24 a unei luni se schimba doar 3 si 4, 2-ul ramanand pe pozitie.
-secundarul se misca cate doua pozitii in caz de 'low power reserve'
-functie de prevenire a incarcarii peste capacitate maxima
-precizie de +/- 15 sec pe luna
-senzor intern ce controleaza calendarul perpetuu

Cureaua este din piele de o buna calitate, chiar si dupa 2 ani de purtat se prezinta intr-o conditie foarte buna si este special taiata caci se imbina perfect ca turnata de carcasa, inchizatoarea este marcata 'seiko' cu inchidere de siguranta.
Imagine Imagine Imagine
(ultima poza este luata de pe net)

o poza alaturi de ceasul meu de suflet:
Imagine

plusuri:
-100% in house
-pret foarte bun
-tehnologie impresionanta
-PC plus 4ani PR
-geam safir
-dimensiune dress as spune unisex

minusuri:
-cheita nesemnata

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2012, 18:42 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2012, 17:13
Mesaje: 352
Localitate: Alba Iulia-Sibiu
foarte frumos lucrat ceasul...totusi,era mai bun cu ceva daca avea coronita semnata? :lol: :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2012, 18:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Mesaje: 1810
Localitate: Timisoara
Frumos...
Imi spune cineva ce e "spring drive"?

_________________
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2012, 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Nu era mai bun, era doar un detaliu de apreciat!

Foarte frumos acest Seiko! Excelent lucrat! Imi plac foarte mult data mare si calendraul perpetuu. Un model pe care nu as ezita sa il cumpar.
Felicitari si multumesc pentru review!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2012, 19:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
otvos-bruno scrie:
Imi spune cineva ce e "spring drive"?

http://www.seikospringdrive.com/ :arrow:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2012, 19:59 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
mususk266 scrie:
Seiko Premier Kinetic PC snp005
cod: snp005p1
...
plusuri:
-100% in house
-pret foarte bun
-tehnologie impresionanta
-PC plus 4ani PR
-geam safir
-dimensiune dress as spune unisex

minusuri:
-cheita nesemnata


Felicitari, un alt ceas deosebit (practic cred ca singurul calibru kinetic perpetual calendar) , foarte cool 8) Sunt curios daca acum o sa fie nevoie de un incarcator de kinetice :lol:

Si SBGT019 (impreuna cu SBGT039) sunt de departe favoritele mele GS :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2012, 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
pai...nu o sa fie nevoie, ceasul se poarta, rezerva de puterer este extraordinara si nu cred ca exista cineva sa fi testat cu adevarat rezerva de putere de 4 ani, apoi il poarta sotia iar eu invart velatura direct drive pe care il mai am.

off topic: sbgt019 si sbgt039 sunt piese de arta orologera in opinia mea iar sbgt039( acuratete: 5spy) este varianta de editie limitata, superb cu secundar si gs scris pe albastru dar are si textura la cadran.

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România