Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 00:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seiko Presage SRQ025J1 (cal. 8R48)
MesajScris: 16 Feb 2024, 23:13 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2011, 15:28
Mesaje: 61
Localitate: Iasi
În anul 2016, Seiko a dorit să marcheze un moment istoric lansând o ediție limitată (1.000 bucăți) de ceasuri Presage, SRQ019 și SRQ021, pentru a sărbători 50 de ani de la primul său cronograf - Seiko 5 Sports Speed-Timer (cal. 6139).
Imagine

Imagine
Anul următor, în spiritul tradiției japoneze a fost lansat modelul SRQ025J1, un ceas care îmbină eleganța clasică cu tehnologia modernă.
Designul Presage SRQ025J1 este inspirat după primul ceas Seiko mecanic din 1913, care purta marca "Laurel". Acestea erau recunoscute prin cadranul alb imaculat, cifre arabe și marcarea distinctivă a orei 12 cu roșu. Presage SRQ025J1 readuce acest design adăugând un cadran alb texturat, ce devine evident doar la o privire mai atentă.
Acest model modern aduce un omagiu prin cadranul său alb texturat, care devin evidente doar la o inspecție mai atentă, cifrele arabe și marcarea distinctivă a orei 12 în roșu.
Imagine
Ceasul se remarcă prin indicatoare sale care, în funcție de incidența luminii, afișează diverse nuanțe de albastru, conferind un aspect simetric și rafinat. Exclusiv cu curea din piele naturală și închidere deployant semnată, SRQ025J1 aduce un plus de eleganță oricărei ținute.
SRQ025J1 nu doar că aduce un omagiu designului tradițional, dar și culturii japoneze prin aranjarea inversă a curelei, o modalitate prin care se ascunde limba curelei, considerată inestetică.
Ceasul este construit din oțel inoxidabil, cu un diametru de 42 mm și o grosime de 15,2 mm. Acest "supraponderal" are cristal safir ușor bombat cu strat antireflex, iar marginea acestuia, care este mai sus de nivelul carcasei, este teșită pentru a evita ciobirea și, totodată, a evidenția calitatea construcției. Rezistența la apă a ceasului este de 10 bari.
Imagine
Mecanismul acestui cronograf cal. 8R48 are 34 de rubine și funcționează la 28.800 BPH (4 Hz). Integrează tehnologii revoluționare precum „Diashock”, „Magic Lever” și aliajul proprietar „Spron”, oferind o rezervă de putere de aproximativ 45 de ore și o precizie între -15 și +25 de secunde pe zi.
Seiko comercializează cal. 8R48/ 8R49 pe seriile Presage și Prospex, iar SII vinde către terți un mecanism identic sub numele de NE86.
Ca o concluzie, acest mecanism cronograf (cal. 8R48/ 8R49) cred că este ultimul dintr-o serie legendară care a început cu Seiko 5 Sports Speed-Timer și continuă tradiția celor de la Seiko, fiind un punct de referință până la introducerea tehnologiei Spring Drive ... care este o altă poveste.

Resurse web utilizate:
https://www.seikowatches.com/ph-en/prod ... e/srq025j1
https://watchcharts.com/watch_model/169 ... 5/overview
https://www.ablogtowatch.com/seiko-pres ... 1-watches/
https://yeomanseiko.com/2018/06/07/seik ... h-srq025j/
https://easternwatch.blogspot.com/2018/ ... 025j1.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2024, 20:20 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2011, 15:28
Mesaje: 61
Localitate: Iasi
Imagine

Principalele caracteristici care m-au atras la ceasul Seiko Presaje SRQ025J1 (cal. 8R48) sunt:
1. Folosirea cifrelor arabe;
2. Cadranul, cu textura sa deosebită și cifra 12 marcată în roșu, este bine echilibrat;
3. Prin designul cadranului se evită suprapunerea celor trei subcadrane peste cifrele ce indică orele;
4. Secundarul cronografului, care se termină cu o semilună, încadrează perfect axul subcadranului de la ora 6 si sporește echilibrul vizual;
5. Poziționarea discretă a datei între cifrele 4 și 5 denotă atenția Seiko pentru detalii, păstrând simetria cadranului fără a sacrifica funcționalitatea;
6. Precizia cal. 8R48 de doar + 6/7s pe zi.

Imagine

Rog utilizatorii care au acest mecanism sau alt cal. 8Rxx să posteze impresiile despre acestea. Mulțumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2024, 23:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3259
radupi scrie:
6. Precizia cal. 8R48 de doar + 6/7s pe zi.

Cum ai ajuns la aceasta concluzie? Efectiv zilnic citesc sau vad videouri cu/despre ceasuri unde unii coteaza astfel de precizii fara niciun fel de baza reala, nu inteleg daca este rautate intentionata sau alt scop ascuns. Ca o analogie facila, la autovehicule de exemplu nu am vazut pana acum sa anunte producatorul ca x model are viteza maxima de 210 km/h si cineva sa vina sa afirme ca de fapt merge sigur cu 300 km/h.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2024, 00:52 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2011, 15:28
Mesaje: 61
Localitate: Iasi
Am scris în prima postare marja de precizie a cal. 8R48 menționată de Seiko. În cazul meu, precizia am estimat-o făcând o medie după 3 zile de purtat ceasul. NU am ajuns să-l pun pe tester să îl verific, încă.
Dacă doriți alte detalii îmi puteți scrie în privat.
Am scris acest post tocmai în ideea de a afla mai multe despre acest mecanism. Eu îl am doar de câteva zile și nu "citesc zilnic sau văd videouri cu/ despre ceasuri".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România