Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
Alex nu e doar decorat, are regulator de care zici tu. Si stowa tot editie limitata am avut, 80 bucati anume, preturile de noi si SH sunt la fel. Ia compara si vezi, care pe care?
Maipun ca mecanismule si modificat pt. sec. central si are functie hack din aia frumoasa care opreste secundarul automat la ora 12 dupa ce tragi coronita? Pretul de nou a fost 1290E.


Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 15:16 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2012, 13:13
Mesaje: 113
Localitate: Alexandria
Parerile sunt impartite.
Important este sa-ti placa ceea ce cumperi. Dar in acelasi timp sa cantaresti daca merita: calitate/pret.

Va multumesc.

_________________
Tel: 0727 707 715


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 15:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Fabulos! Lucrat impecabil.Felicitari Bogdan!

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Ultima oară modificat de calin gabi pe 28 Ian 2013, 00:13, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 15:47 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
zaytsuca,felicitari(este un ceas foarte reusit) d-ul doctor Bogdan F.a avut unul identic....totusi,cei 47mm nu deranjeaza?(intreb asta deoarece ma bate gandul sa cumpar acest ceas
http://www.steinhartwatches.de/en/Nav-B ... ng,13.html dar ma gandesc ca este cam mult 47mmm....)
Exista si o versiune de 44mm,dar nu are coronita in forma de diamant......


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 16:01 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2012, 13:13
Mesaje: 113
Localitate: Alexandria
Atentie, seba ! Zaytsuca are varianta Unitas 6498 Top line. Ce ai atasat este 6498 standard !!

Adica asa ceva ....

http://www.steinhartwatches.de/en/Nav-B ... E,179.html

_________________
Tel: 0727 707 715


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 16:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Da Bogdan, sunt de acord cu tine, la 1290 de euro a iesit un ceas frumos si bine finisat.
Eu ziceam de modelul standard ca nu are "swan neck" si ca este destul de departe de un Stowa.
Un Stowa este 700 de euro pana la 1290 de euro e ceva diferenta! Nu era normal ca acest Steihart sa se prezinte mai bine?
Mecanismul este superb si este greu de procurat astfel modificat.

Ai dreptate, acel Stowa Museum nu prea impresioneaza.
Dar, un Antea KS, un B-uhr, un 1938 crede-ma sunt impecabil lucrate.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 17:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
seba scrie:
zaytsuca,felicitari(este un ceas foarte reusit) d-ul doctor Bogdan F.a avut unul identic....totusi,cei 47mm nu deranjeaza?(intreb asta deoarece ma bate gandul sa cumpar acest ceas
http://www.steinhartwatches.de/en/Nav-B ... ng,13.html dar ma gandesc ca este cam mult 47mmm....)
Exista si o versiune de 44mm,dar nu are coronita in forma de diamant......


Seba prietene, intreaba-l pe ate14 care sunt parerile lui obiective referitor la Steinhart, el a avut unul, coronita era in forma de diamant si nu, nu cred ca avea peste 45mm.
Ate14, mi-as dori sa spui acum, cand stiu ca nu mai ai acest ceas care sunt lucruruile care tie ti-au placut dar si care sunt cele de care nu ai fost multumit. De ce insist cu partile mai neplacute? pentru ca in viziunea mea o coronita in forma de diamant este mai predispusa a fi agatat de diferite obiecte, inclusiv cele vestimentare, mi-ar fi teama sa nu fie "hiita" - :roll: - de la locul ei. Faptul ca are rezistenta la apa foarte mica (adica aproape spre "nica-la-nica"), nici macar un 30m. iar mi se pare rau.
In schimb are si multe parti frumoase, ca de asta mi-a placut foarte mult punandu-ma in situatia de-a-mi dori unul (mai, ce slalom printre cratime am facut, data viitoare voi cauta trei "liniute").


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 19:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
Cătălin, hiita se scrie cu î din a, hâită. Ha, că te-am prins. ↲47mm e imens ciudat însă că nu m-a deranjat coroniţa şi am purtat ceasul o zi întreaga la diferite activităţi. Alex, eu am văzut în primul post că e 960 euro acel stowa, poate m-am uitat greşit. Comparaţia însă am făcut-o între 2 ceasuri ediţii limitate cu preţ asemănător la cumpărare, bine, am greşit că sh steinhart-ul e mai scump cu vreo 200 euro. Strict din aceste considerente steinhart e peste stowa. Coroniţa în formă de diamant cred că e tare incomodă la un ceas mare, o să atingă mâna la orice flexare a acesteia, asta doar dacă nu porţi ceasul cum a arătat mai demult colegul iosiP, sper să nu încurc personajele. O să pun poze cu el la mâna şi poate fac un reviw, mă mai gândesc.

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 20:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
zaytsuca scrie:
Cătălin, hiita se scrie cu î din a, hâită. Ha, că te-am prins. O să pun poze cu el la mâna şi poate fac un reviw, mă mai gândesc.

Eu nu ma mai complic sa scriu cu diacritice, am scris "haita" si in ochi mi-a ramas haita (de lupi, ce suntem :lol: ).
Bogdan, cum adica te mai gandesti daca sa faci un review?!
Ceasul tau imi place enorm, cand ai spus ca are hack adevarat muream de curiozitate sa vad mecanismul da' ai zis tu ca ai sa pui poze; am vrut sa spun sa ai grija ce poze faci, ca trebuie sa iti pui osu' la munca si sa faci ceva cum stii tu pentru asa ceas, dar n-am vrut sa umplu topicul cu, cuvinte fara rost si adaugiri de neam prost :evil: .
Auzi la el, se mai gandeste!
Pune poze ca pe forum n-a mai fost prezentat nici-un ceas cu hac (asta n-are legatura cu secunda, ci cu... cana :mrgreen: ) si lasa vrajeala!
Superb ceas, poate nu-l dai pana la intalnire, sa-i dai palpitatii lui ate14 :wink: - nu ma pot abtine sa nu folosesc icon-ul asta mai ales la tine :D .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 27 Ian 2013, 22:25 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
seba scrie:
Exista si o versiune de 44mm,dar nu are coronita in forma de diamant......

Vedeti ca in momentul in care faceti comanda pt.cel de 44 mm, aveti posibilitatea sa alegeti coronita in forma de diamant (asa am facut si eu cand am comandat ceasul).
p.s. daca avea diametrul de 40 - 41 mm il aveam si astazi...
Oricum, modelul lui Bogdan este superb, iar mecanismul si mai si!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 28 Ian 2013, 10:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Bogdan, strict intre cele 2, sunt de acord ca Steinhart este peste.
Catalin, stiu modelul, la intalnirea de acum 2 ani l-a adus Bogdan Fondrea si i-a facut si o prezentare. Mecanismul este de vis, dar dimeniunea este de cosmar :mrgreen: Puteti revedea pozele puse de mine de la intalnirea 2011, pana se indura Zaytsuca sa ne bucure cu inca ceva poze.

Al meu avea 44 mm, dar cand l-am vazut prima oara pe cel de 47 era sa cad din scaun! Mie unul mi s-a parut imens.
Atunci am vazut si diferentele la finisaje si cred ca de atunci am inceput sa nu-l mai indragesc pe al meu atat de tare.
Revenind la al meu, plusurile constau in design, mecanism foarte frumos finisat, cureaua foarte faina!
In timp insa, am descoperit ca finisajele nu sunt chiar cum mi-as dori eu sa fie :(
Cadranul privit la lumina naturala, afisa o oarecare neglijenta la scrierea cifrelor si a marcajelor minutelor. Ansele pe interior erau cam prea taioase si cam nefinisate. Limbile erau vopsite albastru...pai pana la cele albastrite termic e cale lunga, lunga de tot!
Coronita in forma de diamant nu m-a deranjat niciodata si desi parea mare nu m-a incomodat niciodata. Se poate ca la cel de 47 sa fie mai incomoda cand flexezi incheietura.
Daca regret faptul ca l-am dat? Nu, regret doar mecanismul. Si regret ca nu am reusit pana acum sa-mi iau Stowa B-uhr B dial! Dar, cu putin noroc, e timp pentru toate :)
Dar am invatat si eu ceva din asta, un ceas il cunosti cu adevarat dupa ceva timp, trebuie sa-l porti o perioada ca sa iti dai seama daca iti place cu adevarat. De aceea prefer acum sa astept ceva timp pana sa fac un review, pentru ca e bine sa treaca euforia achizitiei.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 28 Ian 2013, 17:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Mesaje: 1810
Localitate: Timisoara
Buna ziua...
Am primit astazi o carte postala de la Stowa despre concurs.
As vrea sa stiu daca mi-a trimis-o cineva de pe forum sau cei de la Stowa.
A mai primit cineva?
Ma tot intreb de unde au adresa mea,eu nu am comandat nimic de la ei sau nu am completat nimic la ei pe site.
La adresa scrie "Rumanien"
Imi cer scuze de off-topic.

_________________
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 28 Ian 2013, 19:07 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Si eu am primit una zilele trecure, dar pe numele si adresa mea. Eu am comandat de la ei un ceas, de acolo au datele mele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Stowa Flieger
MesajScris: 01 Mar 2019, 10:27 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Întru si eu in discutii.
Stowa se bazeaza mult pe tradiția firmei.
Stowa Steinhart Archimede "gemene" cu toate sunt ff frumoase pe nisa lor de pilot watches.
Îmi fac cu ochiul de ceva ani.
Diferențele sunt la mecanisme (si la mecanisme), oricum toate sunt de la eta cu modificari sau nu, in gama de top, premium sau elabore. Probabil mai mult ca sigur si acuratetea lor e diferită.
intrebare: le-ati achiziționat de pe site-urilor lor ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România