Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 23:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 19:34 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
timetwister scrie:
Ceasul are cadranul rescris (respectiv fosfor nou) si secundarul inlocuit (foarte probabil si orar si minutar). Luand in considerare balansul inlocuit nu ar trebui sa va surprinda.
Mi-ar placea sa vad si capacul spate (interior/exterior) ori sa ne spuneti daca prezinta urme de oxidare.

Cu respect

Va multumesc pentru feedback. Rugamintea mea ar fi sa imi spuneti si de ce credeti acest lucru. Ok, faptul ca secundarul, orarul si minutarul sunt dintr-o alta perioada mi-e clar, la fel ca balansul, insa ce va face sa credeti ca si cadranul este rescris? Reiau mentiunea ca am cumparat ceasul pentru cum arata, iar cum aspectul lui este acelasi indiferent ca este sau nu rescris cadranul, nu ma intereseaza atat de mult verdictul in cazul de fata, cat rationamentul din spatele verdictului.

Intre timp o sa revin in weekend cu poze atat pentru capacul spate, cat si cu unele cat mai clare si mai detaliate cu cadranul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 19:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Astept pozele cu cele din urma si o sa va detaliez si motivul pentru care ceasul dvs. nu are cadranul original.

Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 23:46 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Comparand cadranul cu cel al unor exemplare similare (vintage) de pe www rezulta ca:
1- inscriptionarea subcadranului secundarului nu ajunge pana la marginea zonei declive si
2- (datorita dificultatilor de rescriere) s-a renuntat la varianta originala in care pozitiile 15, 30, 45 si 60 erau marcate cu cifre, gradatiile secundelor fiind desemnate doar cu bare.

In concluzie timetwister are din nou dreptate; cadranul e rescris.

Chiar si asa, arata totusi frumos si merita purtat cu placere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 10 Aug 2014, 14:18 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Am revenit cu pozele pentru capac - fata si verso.

Imagine

Imagine

Am incercat sa fac o poza si ceva mai clara la cadran:

Imagine


Acum, cu bunavointa a 2 colegi, o sa reiau cateva metode prin care m-am edificat cu privire la starea cadranulul - daca este sau nu rescris. In mod cert aceste lucruri sunt stiute de catre unii, le trec aici pentru cei care nu le stiau:

1. "Ochiometric" comparand logo-ul meu cu alte logo-uri din aceeasi perioada. Culmea este ca fix logo-ul imi parea in regula, dar trebuie sa recunosc ca nu am facut comparatia ca mai jos (logo-ul de pe ceasul meu este cel din centru).

Imagine


2. Un rationament ceva mai elaborat, il prezint integral:
timetwister scrie:
O sa incerc sa fiu cat se poate de concis:

Un ceas vintage cu un capac dust proof si cu un cadran alb, se "degradeaza" din varii motive:

- transpiratia mainii
- provenienta dintr-o zona cu umiditate ridicata
- expunerea indelungata la lumina
- fosforul radioactiv

In oricare din conditiile de mai sus, pentru un ceas din anii 50, ar fi fost aproape imposibil se pastreze in aceste conditii.

Apoi, inspectarea unui ceas, chiar si ca un cumparator, impune anumite reguli. Printre ele este aspectul unitar al ceasului si elemente de identificare a originalitatii:

- fonturi
- tipuri cunoscute de carcasa
- inscrisuri in limba proprie tarii de manufacturare
- armonia ceasului dupa gradul de uzura: nu va puteti astepta sa aveti patina la mecanism, urme de oxidare la carcasa si un cadran nou.

Daca aveti un aparat 3M de masurat nivelul de radiatii ar face mai multa lumina in acest caz. Ati putea afla daca cadranul dvs. este de epoca sau nu. Chiar si in lipsa lui, faptul ca fosforul cadranului si minutarelor nu se potrivesc la culoare, ne spun ca sunt din alt film.


Alte elemente care ma fac sa fiu sigur ca ceasul dvs. este un franken (ori mai degraba fake):

- cadranul dvs. nu respecta fontul de epoca, fontul cadranului dvs. fiind mai gros, "S" are codita lunga si este mult prea lat, iar la prelungirea superioara se apropie prea mult de "T". La fontul original, in general, "O" este mai inalt decat "W".
- "underline-ul" de sub Stowa nu are ce cauta acolo
- inscrisul Stowa de pe "ratchet wheel"
- inlocuirea balansului
- capacul dvs. are inscrisuri in engleza pe cand ceasurile STOWA originale ar fi trebuit sa aiba marcaje in Germana. Pe langa referinta, ceasul dvs. ar trebui sa aiba marcaje la interior de genul: "ROSTFREI", "STAHL BODEN".

Cu toate acestea, puteti dvs. sa expuneti motivele pentru care ceasul dvs. este un "franken" si ma folosesc de ocazie de a va mai prezenta un "franken" identic cu al dvs., precum si un original:

Imagine

Imagine
FALS


Imagine

Imagine
ORIGINAL


Cam asta ar fi dezlegarea misterului. Sumarizand, am un ceas cu un Unitas 173 frumos (dar cu balansul inlocuit), cu un cadran rescris (bine, mai putin bine, depinde de gradul de multumire al fiecaruia), cu aratatoarele (poate tot Stowa) dar din alta perioada, iar carcasa nu pare a fi de la Stowa din acea perioada (lipsa marcajelor de pe capac). Dincolo de faptul ca mi-ar fi placut sa fie 100% original, sunt foarte incantat ca macar stiu ce am (si de-l voi vinde vreodata, macar il pot prezenta ca atare :wink: ).

Va multumesc, stimati colegi, pentru bunavointa cu care m-ati ajutat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 11 Aug 2014, 08:44 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
Mesaje: 352
Localitate: Piatra Neamt
La un moment dat cineva a produs acest lot de ceasuri Stowa, din care fac parte si ceasul tau, ceasul prezentat de mine si ceasul cu cadran negru de mai sus. Cam toate au aparut pe piata sub forma de ceasuri NOS, al meu chiar are si TAG-ul Stowa. Gradul de realizare al lor este unul foarte bun, toate au acelasi mecanism si carcasa, iar pe cadran au ales sa sublinieze logo-ul Stowa.

Argumentele prezentate de timetwister mai sus sunt ok, dar intrebarea mea este, daca sunt false, cine le-a produs si cum de i-au iesit atat de bine?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 11 Aug 2014, 09:52 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Intr-adevar, si eu am auzit ca au fost 4 astfel de ceasuri "lansate" pe piata in acelasi timp, toate fiind prezentate ca fiind NOS. Si da, si al meu meu a venit cu tag-ul Stowa (tot la fel, usor deteriorat, cat sa para vintage - sau poate chiar e :roll: ).
best_x_treme scrie:
dar intrebarea mea este, daca sunt false, cine le-a produs si cum de i-au iesit atat de bine?

O intrebare foarte buna, mai ales ca aceste ceasuri nu au avut un pret de vanzare exorbitant, iar piesele componente ma gandesc ca au presupus ceva costuri...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România