Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 22:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Mar 2011, 13:49 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
O initiativa interesanta ... dar care va starni polemici (asta nu-i chiar asa de rau!)
Omega este ... cam pe unde? Dupa mine nu este high-end, desi Omega pe care tu l-ai purtat la Rasnov este un ceas deosebit. De ce spun lucrul acesta? Pentru ca are la baza FP 1185, utilizat acum aproape exclusiv de catre Blancpain (si putin de catre Alain Silberstein).
Dar 7750 care este folosit de catre fff multe firme?

De la ce valoare in sus vorbim de high-end?

De asemenea, cred ca eticheta "high end" se potriveste unor marci actuale si nu unor ceasuri vintage. Sa ma explic: nu cred ca Blancpain-ul si Girard Perregaux-ul anilor 50-60 intrau in aceasta categorie, dar cele noi - cred ca da. Poate ca acelasi lucru este cu JLC sau Zenith?

Cred ca in afara de PP, VC si AP nu prea putem vorbi de ceasuri HE in acceptiune vintage & moderne.

Deci despre ce vrei sa vorbim?

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 15:09 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Ne avintam tare domn' Bogdan, dar daca o luam un pic pe aratura in 2, 3 ani s-ar putea sa nu mai avem nevoie nici de JLC,nici de PP, VC sau altele !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 15:22 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Initiativa mi se pare interesata si inspirata, Bogdan. Chiar m-as bucura sa vorbim despre ceasuri high end, sa vedem fotografii ale celor aflate in posesia colegilor, sau macar sa visam cu ochii deschisi la varful artei orologiere.

Subiectele care vizeaza ceasuri relativ comune sau, mai rau, replici, sunt foarte numeroase, astfel incat mi se pare si mie ca se simte nevoia unei echilibrari cat de cat a balantei. Se simte nevoia unui contrapunct, si nu vad de ce ar supara pe cineva asta, dimpotriva, cred ca pentru orice pasionat va fi o bucurie sa vada fotografii sau sa discute despre ceasuri pe care le are sau pe care nu i le ingaduie ..... (completati pe linia punctata, la alegere, cu: soarta, leafa, guvernul, sotia :? ).

E intr-adevar o discutie interesanta – ce reprezinta high end? Mecanisme de manufactura? Au si Nomos sau Frederique Constant, dar nu pot fi considerati producatori high-end. Pret de la trei, patru, cinci mii de euro in sus pentru un ceas nou? Da, dar sunt atatea branduri care la banii astia sau chiar mai multi ofera numai ETA, Valjoux...

Ce face asadar un ceas sa fie high-end? Eu as zice ca e vorba de o combinatie:
– sa fie nou (argumentele lui Achraf de mai sus sunt foarte bune)
– brand (cu istorie sau macar cu perspective frumoase),
– inovatie,
– materiale de cea mai buna calitate si o maxima atentie la detalii de finisare,
– mecanisme in-house sau daca nu in-house macar deosebite, exclusiviste,
– plus, indraznesc sa adaug, un pret care in lei sa se scrie cu cel putin 5 cifre.

On-topic – momentan eu nu am decat un sigur ceas care s-ar incadra oarecum la aceste cerinte (desi eu totusi nu-l consider high end) – un Zenith Class T El Primero, produs prin 2007. Dar cu mai multe detalii despre acest ceas voi reveni in saptamanile viitoare, pentru ca momentan este pe maini bune, in revizie la Claudiu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 15:59 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Ei aici s-ar restringe foarte mult aria celor care ar posta ,motivele fiind enumerate mai sus ,si cred eu unul major ar fi lipsa banilor . Acest forum nu este numai al elitelor care-si permit numai ceasuri de multe mii de euro...Probabil din intimplare sau nu este posibil sa mai existe cite un virf de gama si pe la unii mult mai slab dotati financiar sau nu neaparat , al celor dispusi sa aloce sume importante pentru doar un ceas. Mi-ar placea sa fie cit de multe branduri ,,grele " in posesia forumistilor , cu siguranta ne entuziastmam la vederea unui ceas scump si astept si eu cit mai multe postari in aceasta arie. Eu din pacate nu cred sa am asa ceva , mai mult sint cu vechiturile ,care la vremea aparitiei lor au fost probabil virf de gama dar anii au trecut si aceste ceasuri vechi stirnesc admiratia unora care-si permit doar sa viseze cum este sa ai la mina un ,,El Primero" sau ,,Coaxial".
Astept sa vad ce veti posta .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 16:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Razvee - sunt aproape in totalitate de acord cu tine, doar ca sunt unele ceasuri vintage care se pot inscrie la high-end (adica nu cred ca forumul nostru a ajuns atat de bogat in ceasuri de cateva mii de euro, incat sa nu putem prezenta un PP sau VC vintage).
In fine, eu as cobori un pic stacheta spre ceasuri ale nor branduri cu traditie sau ceasuri noi ale unor independenti, sau manufacturi mai noi, cu mecanisme deosebite.
Spun asta pentru ca altfel topicul acesta va inregistra doar cateva postari insotite de imagini & prezentari si-n rest vor fi ... vorbe si vorbulitze.
De ex. Zenith cu El Primero poate fi gasit in ceasuri de la 2000 Euro pina la 25000 euro, in functie de materialul carcasei si complicatii precum tourbillon, dar cred ca putem vorbi de ZEP-urile noi in acest topic.

Poate chiar ajustam titlul putin ... nu stiu ...
Cred ca niste JLC-uri, IWC-uri, Omega PC, chiar si Rolex-uri :roll: mai osebite n-ar strica pe-aici ...
Zic si eu ...

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Razvee scrie:
Ce face asadar un ceas sa fie high-end? Eu as zice ca e vorba de o combinatie:
– sa fie nou (argumentele lui Achraf de mai sus sunt foarte bune)

Nu ai cum sa faci exceptii de acet gen. Daca este aplicata si aceata regula... nu cred ca o sa vedem postari de la mai mult de 3 persoane, si maxim 6-7 ceasuri in discutie.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 19:10 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
De exemplu ceasul postat la pg. 90 la ultima achizitie se inscrie sau nu?
Intreb si eu ... dar mai sunt, parca, cateva asemenea postari pe-aici ...

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 20:35 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Bogdan,

eu zic ca daca postam ceasuri in stare cometica / estetica si functionala foarte ok, branduri de renume cu mecanisme deosebite, si care au valoare de piata de cel putin 1000 Euro, ar fi un inceput bun. Evident - fara quartzuri, poate chiar fara 7750 (doar daca este o chestie modificata, frumos realizat cum ar fi ceasurile Schauer). Sigur ca nu vom vorbi despre high-end (decat foarte rar) dar asa cum ai spus si tu, sarim putin din gama ceasurilor ceva mai comune, mai raspandite.
Ideea este ca desi in Romania sunt ceasuri scumpe (si asta ne-au confirmat-o si Claudiu, Adrian sau Mihai Ceciu, care primesc la reparatie ceasuri de mii de euro), acestia nu le vor posta la noi pe forum - nu intrebati de ce :mrgreen: !

Si avem si moderatori care pot interveni, nu?

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 20:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Daca nu trece.. nu-i cu suparare. Eu cu asta pot sa contribui la dezvoltarea topicului. Alt ceas cu valoare mai mare de 1000 E nu a fost prezent de cel putin 3 generatii incoace pe mana unui membru al familiei. Si asta nu a poposit prea mult prin gospodarie, imi dadea emotii prezenta lui.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
La cate High- end-uri posedam cred ca o sa avem mult de comentat sau o sa postam de pe net adevaratele h-e si apoi sa ne dam cu parerea,ca este mai curat si mai usor de realizat scenariul.Sa fim realisti suntem departe de adevaratul nivel al Europei din care facem parte,mai bine postam mecanisme inhouse deosebite .

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 21:09 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2010, 19:10
Mesaje: 410
no comment


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2011, 22:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
adrian stiu ca poti mai mult de omega :lol: . felicitari razvy pentru iwc. din pacate sau din fericire pentru mine eu nu ma pot lauda cu niciun ceas high-end. in momentul asta cred ca sunt putini cei care au asa ceva, cel putin pe forum. in viata reala, sunt mult mai multi, dar nu ii intereseaza interactiunea cu noi (am vazut odata la mihai ceciu, in acelasi timp - un JLC perpetual calendar, un AP perpetual calendar si un Roger Dubuis Excalibur - deci se poate...).
si sa nu uitam bogdan, ca toti am inceput cu ceasuri rusesti, elvetiene modice - entry level (atat noi cat si vintage) si am evoluat, ni s-au rafinat gusturile, am invatat, am ajuns sa apreciem brand-urile exotice - multumim lucian marcu! - dar unii, marea majoritate suntem limitati datorita resurselor.
nu va pot dori in continuare decat la cat mai multe ceasuri high-end, sau ca sa fiu mai explicit sper sa ajungeti cat mai repede sa aveti ceasuri de la manufacturile din gama haute-horologerie, unicate s.a.m.d.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 00:02 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Bogdan, ai ... si n-ai dreptate.
Sigur ca esti invitatul nostru (la rubrica lansata de tine :mrgreen: !) sa postezi ceasuri definite de catre tine ca fiind high-end (si sunt sigur ca asa si sunt), dar ideea este sa dezvoltam un topic nu extra-exclusivist, ci exclusivist.

Sigur ca daca vine cineva si posteaza un IWC Da Vinci, va fi peste IWC-ul 8541B postat de razvyy, dar intrebarea este: cam cate ceasuri de peste 10k crezi tu ca vor fi postate?

Asa ca mi se pare normal sa lasam stacheta mai jos, asa cum m-am "explicitat" intr-o interventie anterioara (si bine a punctat si catralin).

Startul l-a facut deja razvyy, am adaugat si eu un model de Constellation nu foarte raspandit.
Cine-i urmatorul?

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 00:26 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Bogdan - superb ceas, reusita si interesanta prezentarea, destul de inspirat "re-branding"-ul topicului.
Alte propuneri?

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 01:09 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Luxury..... high-end......
Cele trei verbe ale colectionarului: a avea, a avea, a avea.
Cum poti sa ai..... daca nu ai cu ce sa platesti acel ceva?
Sa se rezume, in final, totul la bani?
Nu cred.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România