[quote="bonheur"]Salutare!
Cautand azi prin sertare,am dat de doua ceasuri de care practic uitasem,un Doxa destul de vechi si un Orient,ceva mai nou cred,ambele automatice si ambele nefunctionale,sau poate s-au oprit de atata timp cat nu au fost folosite,nu stiu.
intrebarea mea este cam cat ar costa aceste doua ceasuri daca as reusi sa le fac sa mearga la cineva specializat si deasemenea mi-ar placea sa stiu ce mecanism este in Doxa si daca este bun.multumesc anticipat!
Salutare. Navigand printre discutiile din forum, am dat peste postarea dvs. Am si eu un exemplar similar de Doxa, doar ca nu are emblema Doxa pe cadran ci scrie simplu, Doxa și nici remontorul nu este semnat. Legat de mecanism, din cercetarile mele,
este un FHF 96, a fost folosit frecvent si pe alte mărci de prin anii 70-80-90. Ceasul meu nu a fost deocamdata desfacut, a fost a lui taica-meu, este parte din colectia personala si il port ft rar dar are acelasi mecanism cu al dvs. Cat despre anul de fabricatie, nu cred ca este din anii 70, cred ca e mult mai nou. Al meu a fost cumparat undeva prin 1999 nou, dintr-un magazin romanesc. Cred ca este un model din anii 90, cel mult din ultima parte a anilor 80. Sau, eventual, este o serie pornita din anii 70 dar cu siguranta ca s-a facut pana prin anii 2000, opinez eu. Ce este neplacut este ca nu are inox la carcasa ci doar crom, al meu fiind auriu. Dar mecanismul este ft fain, tine bine timpul, merge fin si are o rezerva mare, de circa 48 de ore, armat la maxim, fiind o calitate a sa. Deci aveti o piesa de calitate rezonabila, cu o recromare devine chiar interesant. Sper ca v-am oferit un plus de informatii....
Aici mecanismul
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... swk&FHF_96
Aici colectia respectiva, in mai multe variante:
http://www.amajo-geneva.com/doxa/mecanic.html