Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 24 Apr 2024, 03:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: An fabricatie ceas seiko 5
MesajScris: 24 Ian 2017, 23:49 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2017, 23:28
Mesaje: 2
Localitate: Sibiu
Buna ziua,
sunt nou pe acest forum , am achizitionat recent un ceas Seiko 5 7009-3040 , pe cadran scrie 7009-469R R . Doresc sa stiu aproximativ in ce ani se fabricau aceste modele, sfaturi de intretinere, limite in purtarea lor zilnica (nu intentionez sa il bag in apa dar vreau sa stiu daca merg pe ploaie cu bicicleta daca rezista la stropiri accidentale) Ceasul l-am cumparat de la cineva care spunea ca l-a folosit rar, ultimii ani stand in sertar. daca imi puteti da ceva sfaturi de intretinere mi-ar fi de mare ajutor
Atasez si imagini cu ceasul
Va multumesc anticipat
https://drive.google.com/open?id=0BwU_Q ... 2czZFEyMVU
https://drive.google.com/open?id=0BwU_Q ... Wd5aUN1Z0E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: An fabricatie ceas seiko 5
MesajScris: 25 Ian 2017, 00:21 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1990
E un model de fabricatie anii '80 - early '90s. Echipat cu mecansimul 7009A. Modelele mai noi au sticla pe spate si mecanism 7S26.

La stropire accidentala ar trebui sa reziste, dar nu-l scufunda in apa. (Exclus innot, dus etc.)

Ca intretinere, nu-l supune la socuri prea mari (scapat de la 1m sau mai mult, batut cuie, snitzele etc.), si nu regla ora in intervalul in care se schimba data (intre orele 22 si 3 AM).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: An fabricatie ceas seiko 5
MesajScris: 25 Ian 2017, 16:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 05:45
Mesaje: 238
Localitate: Cluj-Napoca
Dupa serie, ceasul e fabricat cu siguranta in luna Decembrie, anul fie 1984, fie 1994. Inclin sa cred totusi ca e 1994, dupa modelul cadranului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: An fabricatie ceas seiko 5
MesajScris: 25 Ian 2017, 18:30 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2017, 23:28
Mesaje: 2
Localitate: Sibiu
Multumesc.
Ceasul arata foarte ingrijit, am mai avut unul la fel la care a inceput sa se invarta cadranul (s-a desprins de mecanism) dar acela de cand il cumparasem era cu urme de lovituri, zgarieturi , totusi sticla se vede ca e de calitate ca si la cel vechi nu era zgariata , (am inteles ca este ceva mineral sau safir )
Dupa spusele celui de la care am luat ceasul, nu a fost purtat aproape deloc , mai mult a stat in sertar. In aceste conditii este cazul sa ii fac vreo curatare/ungere/revizie? sau sa mai astept si sa il mai port vreo doi ani pana atunci ? aparent imi place modelul , daca este un mecanism de calitate as incerca sa am grija de el dar totusi fara sa exagerez


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: An fabricatie ceas seiko 5
MesajScris: 25 Ian 2017, 18:54 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Mesaje: 306
Localitate: Craiova
Avand in vedere cele spuse de colegi cu privire la vechimea ceasului dar si faptul ca fostul proprietar a spus ca a stat mai mult prin sertar, o vizita la ceasornicar este oportuna.

_________________
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România