Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 04 Mai 2024, 23:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Apr 2017, 17:22 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
Am achizitionat zilele acestea de pe site-ul b&b shop un ceas orient la reducere, este unul cu mecanism quartz. Nu ma pricep la ceasuri si nu stiu de ce am impresia ca nu e original. Atasez cateva poze cu el sa va faceti o idee, probabil ma puteti ajuta. L-am achizitionat la pretul de 230 de lei (tocmai de asta, nu am vazut orient la 230 de lei...)

http://i.imgur.com/rdMzxh4.jpg <---poza din fata

http://i.imgur.com/eG7EymV.jpg <--poza bratara

http://i.imgur.com/uCVojNU.jpg <--poza spatele ceasului

http://i.imgur.com/06KjSov.jpg <--poza spate fara acel sticker


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2017, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Dupa parerea mea ceasul e original.
Nu am mai auzit pana acum ca b&b sa vanda ceasuri false.
Si nu vad de ce ar incepe asta tocmai cu Orient.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2017, 22:42 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Si eu am cumparat mai multe ceasuri de la B&B. Pot baga mana in foc pentru originalitatea cesurilor comercializate de acestia, desi unele au mici defecte la primire (am patit-o de mai multe ori).
Nu spun ca marca Orient nu este falsificata dar va dati seama ca un profit aduce sa falsifici ceasuri de sute sau mii de euro fata de unele de 100-200 euro sau chiar mai putin:). Poate va ganditi ca nu ar fi original datorita finisajelor, insa sa stiti ca acestea in cele mai multe cazuri sunt in stransa legatura cu pretul produsului, la un 300-400 lei pret final nu poti avea asteptari prea mari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2017, 23:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Fake de la B&B ar fi cea mai proasta gluma a secolului... oricare secol ar fi acela.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2017, 23:47 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
Clipper scrie:
Fake de la B&B ar fi cea mai proasta gluma a secolului... oricare secol ar fi acela.


Pe mine zgarieturile de pe ceas m-au pus pe ganduri.

LE: Sincer sa fiu e inadmisibil sa comercializezi un produs cu zgarieturi si diferite urme de utilizare. Ar trebui si ei sa mentioneze in descrierea produsului ca are mici urme de uzura.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Apr 2017, 00:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1990
B&B nu vinde falsuri, dar nu e prima data cand ceasurile aflate la promotie au diverse "minusuri".

Am patit-o si eu cu un Seiko 5 Sports, care a venit cu sticla patata pe interior ca si cum ar fi fost aburit si s-a uscat cu pete. Asta in conditiile in care nu prezenta urme de purtare.
Sa nu mai zic ca nici urma de acte in pachet (garantie, factura etc.)...
Detalii despre asta aici: viewtopic.php?p=230083#p230083

Sunt de acord cu tine. Ar trebui mentionat orice defect, la fel ca la produsele resigilate de pe alte siteuri (emag etc.)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Apr 2017, 01:37 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
Le-am adresat intrebarea aceasta printr-un email dar au ezitat complet sa raspunda la ea. Eu ma gandesc ca aceste ceasuri au fost achizitionate de altcineva si returnate sau sunt produse de expozitie in magazin. Dar chiar daca ar fi asa ar trebui sa mentioneze asta pe site-ul lor. Urmatorul ceas pe care o sa-l cumpar clar nu va mai fi de pe site-ul lor din cauza acestei mici neplaceri. Am fost 100% sigur ca nu am sa primesc nu stiu ce la suma pe care am platit-o dar era frumos sa stiu in ce stare se afla.

@Gabi, nu ai returnat produsul dupa ce ai observat problema respectiva?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Apr 2017, 01:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1990
Nu, l-am pastrat. Nu prezinta alte defecte, mi-a placut modelul, si nu mai era altul disponibil. Iar sticla o pot schimba pe viitor, atunci cand ceasul va avea nevoie de o revizie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mai 2017, 00:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2014, 21:31
Mesaje: 34
Localitate: Rosiori de Vede
Si eu am prins la BB un seiko automatic la 200 de lei, iar cand l-am primit avea o pata pe geam, dar putin vizibila. Aceeasi problema, nu au mentionat in descriere dar am fost foarte multumit si nu m-a deranjat acest lucru. In concluzie, ceasurile vandute de ei sunt originale, dar la cele foarte reduse poti avea mici `surprize`..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România