Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 05:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Feb 2018, 09:50 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2018, 19:12
Mesaje: 23
Localitate: Lugoj, jud. Timiș
Buna dimineața !
Rog identificare ceas Elvețian ,mă interesează date despre producător, perioada (an) fabricație etc.
Știu că nu este valoros dar face parte din colecția mea și aș dori să fac un mic istoric despre acest ceas.
Mulțumesc anticipat !Ceas Elvețian 1 https://imgur.com/gallery/SUk1J


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2018, 10:42 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Firma o puteti cauta pe mikrolisk.de, care da urmatoarele informatii


Wortmarke Bildmarke Hersteller Firmensitz und Details
Virtus Oris Watch Co. SA Kleinuhren, Großuhren, Uhrenteile; Hölstein, Courgenay und Holderbank, Schweiz; registriert am 7.10.1922
Virtus / Marque Deposee (mit Taschenuhr und Hummel/Biene) Virtus / Marque Deposee (mit Taschenuhr und Hummel/Biene) | vir tus Adolphe Hummel Taschenuhren; Basel, Schweiz; registriert am 29.3.1898

As tinde sa cred ca este prima din cele doua, iar perioada cea mai probabila este anii'20, judecand dupa designul Art Deco.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2018, 23:13 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2018, 19:12
Mesaje: 23
Localitate: Lugoj, jud. Timiș
Mulțumesc pentru ajutor .
Am incercat sa fac un mic istoric dacă e greșit ceva va rog sa mă corectați .
Cu stima.
CEAS DE BUZUNAR ,,VIRTUS,,
Numele firmei Oris Watch Co.Sa fondata de ceasornicarii Paul Cattin si George Christian in anul 1904 a fost dat de un fluviu si o vale in apropierea satului Holstein in nord-vestul Elvetiei.
Cuvantul Oris vine de la Celtic-Roman ,,auristo,mai tarziu, orus- flux , curs de apă ,,
In anul 1906 Compania Oris Watch deschide prima sucursala si incepe activitatea de productie ceasuri cu aproximativ 30 de angajati.
In anul 1920 prin simpla lipire a unei urechi de corpul unui ceas de buzunar le transforma in ceasuri de mana. In 1925, Oris și-a deschis propria fabrică de galvanizare și a început să producă ceasuri ieftin, dar de înaltă calitate. In anul 1943 pe data de 27 Aprilie Oris Watch CO.Ltd a depus o inregistrare a marcii VIRTUS si a primit de la U.S.P.T.O numarul de serie a marcii comerciale ,,71460219,,si avand ca obiect principal fabricarea ,distributia si vanzarea de,,Ceasuri,Ceasuri mici,piese de ceas sub sigla VIRTUS.
In anul 1949 Oris creaza un ceas cu alarma cu rezerva de putere de 8 zile.
În 1952, se lansează mecanismul automat unic 601 cu indicarea rezervelor de rezervă de putere,
În 1961, clădirea companiei Oris, construită în 1904, este în curs de finalizare, mărind astfel capacitatea de producție. În anii '60, compania Oris, cu un personal de peste 800 de persoane, este una dintre cele mai mari zece fabrici de ceasuri din Elveția. In anul 1966 intra in productie de serie a celebrului calibru 645 cu 25 de bijuterii,,rubine,,
1968 - Calibrul 652 primește certificatul cronometrului de la Observatorul astronomic și observator cronometric Nevstal, care indică cea mai înaltă calitate și acuratețe.
Motto-ul ceasurilor Oris este de a face ,,,Un adevărat ceas pentru oameni reali ,,, Oris e inradacinata din tradiția de ceasornicărie Elvețiana ei au produs propria lor mișcare și de mai bine de un secol , ceasurile Oris sunt pur mecanice și sunt marcate cu un design distinctiv ,cum ar fi , rotorul roșu că simbol al marcii Oris In anul 2003 a semnat un acord că fiind singurul furnizor de ceasuri pentru echipa BMW Williams Formula 1 colecția lor ,,,Oris Limited Edition Williams F1 Team.
CEAS DE BUZUNAR VIRTUS
Fabricatie aproxinativ anul 1949,
Marca Oris Watch Co.Ltd.
Carcasa........... Otel Nichel , diametru 4,8 cm
Cadran. .......... Sticla,
Cadran............ Cifre Arabe
Mecanism...... Simplu fara Bijuterii ,,rubine,,
Stare.............. Functional
Pret................


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2018, 03:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Interesantă istorie.
Însă ceasul prezentat este unul modest. ..puține rubine, oricum foarte ieftin , probabil după anii 50 , produs într -o perioadă de masivă criză financiară, mulți producători au apelat la mecanisme similare Roskopf, One dolar watch,Ruhla, Mortima, Smith...ceva de genul. Chiar dacă arhitectura mecanismului pare oarecum evoluata raportat la mecanismele anterioare amintite mai sus, este unul similar

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România