Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 14 Feb 2018, 16:03 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2018, 19:12
Mesaje: 23
Localitate: Lugoj, jud. Timiș
Bună ziua !
Va rog sa mă ajutați să identificăm ceas de buzunar Hernor, nu găsesc nimic date de origine, fabricant, data fabricației, tip mecanism,etc.
Ceasul e cu cadran fluorescent .
Va mulțumesc anticipat o zi bună !Ceas buzunar Hernor https://imgur.com/gallery/i4Ijx


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Feb 2018, 11:42 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Daca te uiti sub balans ai sa vezi sigla producatorului si calibrul.Din poza nu vad din pacate....

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Feb 2018, 12:26 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2018, 19:12
Mesaje: 23
Localitate: Lugoj, jud. Timiș
Mulțumesc !
Am încercat și eu să identific literele de sub balans fara sa demontez ceasul și am presupus că ar fi literele AP,sau EP într-un oval și am căutat pe Mikrolisk dar nu am găsit nimic asemănător .
O zi bună !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Feb 2018, 17:57 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2018, 19:12
Mesaje: 23
Localitate: Lugoj, jud. Timiș
Am găsit fabricantul (Hipolyte Parrenin ceasornicar Francez decedat în 1915 nimic mai mult ,dar din păcate ceasul e defect ,, rupt ax balans ,, .
O zi bună !Hippolyte Parrenin https://imgur.com/gallery/8KBwZ


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Feb 2018, 22:27 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2018, 19:12
Mesaje: 23
Localitate: Lugoj, jud. Timiș
Bună seara !
Am găsit puțin despre istoria ceasului Hernor și am încercat să fac un mic istoric,dacă este greșit sau mai trebuie completat ceva ,aștept opinia dumneavoastră.
O seară bună !
CEAS DE BUZUNAR HERNOR
Ceas construit in fabrica de ceasuri Franceza a renumitului ceasornicar si inventator Hippolyte Parrenin nascut la 10 august 1851 in satul Le Russey Franta si decedat in anul 1915 in Villers-le-Lac ,dupa preluarea conducerii companiei Dupommier in care a inceput,si a fondat propria fabrica in anul 1876 in Villers-le -Lac. Hippolyte Parrenin a depus peste 60 de brevete de inventator cum ar fi,,1899 ceas cu ceas desteptator cu alarma si gong, in 1909 contor de alarma,,temporizator pentru a defini durata si a afisa timpul ramas,, folosit la convorbirile telefonice etc. Transmisiile mecanice au fost dezasamblate aproape de sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial si se creaza un nou tip de calibre,,HP -25 in anul 1940,,HP-87 in anul 1941,,HP- 40 in anul 1948,,HP X 40 in anul 1960,, HP- 60 in anul 1970,etc.
Hippolyte Parrenim a fost asociat de-a lungul vieti ca 23 de companii si asociatii dintre care unele si Elvetiene. Fabrica Parrenin a fost extinsa de mai multe ori pana in anul 1993, ultima renovare a avut loc in anul 2008 sub conducerea lui Hubert Prillard. In prezent 2016 partea industriala gazduieste ,,o biblioteca ,2 asociatii muzicale o scoala de muzica,un cor etc. Hippolyte Parrenin este considerat unul dintre pionierii ceasului Francez ,si in orasul Villers-le-lac este o strada care ii porta numele.
CEAS DE BUZUNAR HERNOR
An fabricatie ..............1948. Mecanism...................HP-40 Carcasa.........................Otel ,inox. Cadran......................... Fluorescent. Cadran..........................Sticla. Cadran .........................Cifre Arabe Dimensiune................. 480mm. Bijuterii........................15 Rubine Pret..................


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 13:58 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Doar un pic de imbold a trebuit!! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 16:29 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2018, 19:12
Mesaje: 23
Localitate: Lugoj, jud. Timiș
Mulțumesc !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România