Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 04 Mai 2024, 18:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Omega Oversize Bicolor 1939 30T2
MesajScris: 01 Mar 2018, 16:08 
Neconectat

Membru din: 01 Mar 2018, 15:54
Mesaje: 6
Buna ziua tuturor! Detin un ceas Omega Oversize Bicolor 30T2, si m-ar interesa sa stiu mai multe despre acest model, nu stiu cum sa atasez imagini, asa ca atasez un link http://www.lionseek.com/watches/brand/o ... eel-df3104 . Ceasul este impecabil, cu toate componentele originale( carcasa, coronita, curea, catarama), mai putin geamul cred. Din documentarile mele, au fost doar 2 ceasuri pe piata din 2013 pana azi, sau cel putin pe piata din Europa si America de Nord, unde am cautat eu. Ar fi un ceas militar, extrem extrem de rar aparent. Ma gandesc ca sunt unii dintre dv care probabil stiu mai multe despre acest ceas. Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 18:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
E unul și același cu cel de aici: http://ceasuridemana.ro/ultra-rar-omega ... 74356.html ?

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 19:39 
Neconectat

Membru din: 10 Mar 2013, 14:21
Mesaje: 228
Salutare. De ce ar fi un ceas militar?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 20:03 
Neconectat

Membru din: 01 Mar 2018, 15:54
Mesaje: 6
Este acelasi ceas, da. Anuntul mi a apartinut, pana in momentul im care au inceput sa comenteze tot felul de samsari si am retras anuntul. Asa am dedus eu ca ar fi militar, avand in vedere tipul cadranului. Am gasit unele asemanatoare si toate erau Military WWII


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 20:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Militar acel Omega nu este! Pretul cerut este......insa.....de-a dreptul fantezist 8)
Erotic as spune :oops: .....pretul.....desigur 8)

Spor la vanzare!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 20:23 
Neconectat

Membru din: 19 Mai 2013, 00:11
Mesaje: 580
Puneti o postare pe Omega Forums. Sigur va ajuta sa elucidati misterul.
Cat despre "toate componentele originale" mie coronita mi se pare a fi dintr-un alt film.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 20:30 
Neconectat

Membru din: 01 Mar 2018, 15:54
Mesaje: 6
Coronita i am pus o eu, pentru ca cea a lui era subtire si nu era semnata, pe cand asta mi se pare ca arata si bine, plus ca ai priza mai buna cand incarci. Ma refeream ca este semnata. Nu inteleg de ce ar fi pretul e fantezist, atata timp cat acest model nu se gaseste nicaieri, iar cele vandute au avut preturile pe care le au avut. Poate pentru Romania da, este. Oricum noi avem darul de a descuraja orice, suntem invidiosi si rautaciosi. Sunt colectionari strict de Omega care mi au scris ca nu au vazut acest model niciodata. O sa l postez si pe Omega Forums. Dar sunt absolut convins ca valoarea lui nu consta numai in pret.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 21:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
AlinIonut scrie:
Coronita i am pus o eu, pentru ca cea a lui era subtire si nu era semnata, pe cand asta mi se pare ca arata si bine, plus ca ai priza mai buna cand incarci.


Din ce am observat, cand vrei sa vinzi ceva ca fiind rar si de colectie...nu ai cum sa faci asa ceva. Explicatii de genul "mi se pare ca arata si bine" nu tin cand vrei sa vinzi un obiect de acest fel. Sper ca aveti coroana cu care a fost (poate chiar este cea originala)...ar ajuta mult.

Supozitii neargumentate de tipul...."am dedus eu ca e militar", din nou, nu sunt ok.
Nu cand vrei sa vinzi un ceas care se pretinde a fi rar si altele.

In alta ordine de idei...documentati-va mai bine despre ce aveti si apoi veti avea o imagine mai clara asupra atributelor sale, inclusiv cu cat se poate vinde. Daca aveti si cutie, acte, istorie....cu atat mai bine.

Referitor la pret...e bunul dvs si il puteti pune la vanzare cu orice pret.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 21:57 
Neconectat

Membru din: 01 Mar 2018, 15:54
Mesaje: 6
Da, mai am coronita lui, dar nu e insemnata. Mai am si cutia lui, veche, Omega. Acte insa nu am, dar cunosc istoria ceasului, de la primul proprietar. Initia n am vrut sa l vand, de aceea nu i am schimbat coronita, am pus o dupa bunul meu plac. Am avut multe ceasuri Omega, dar asta cred ca e cel mai valoros. Am mai avut un Omega Bullhead, dar cred ca asta 30T2 e mai valoros. Internetul e plin de Bullhead, de la 5000€ pana pe la peste 12000€ am vazut.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 22:04 
Neconectat

Membru din: 01 Mar 2018, 15:54
Mesaje: 6
Insa modelul asta, dupa cum scriam mai sus, l am gasit doar de doua ori, deja vandut.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Mulți văd, puțini cunosc. Nu te lăsa descurajat de unii colegi de pe acest forum, faptul ca sunt prezenți și au sute sau mii de postari aici nu înseamnă ca se și pricep prea mult. Mulți nici nu caută în vreo carte, sau ce zic eu eu carte, nici pe Google nu caută măcar înainte de a da un răspuns.

Ceasul într adevăr a fost vândut scump pe net, de ce însă eu unul nu prea mi am dat seama. Este rar din prisma cadranului cred.
Maxim veți lua pe el nu în țară ci pe site de specialitate din afară. Dar va spun ca faptul ca sunteți din România o sa influențeze negativ prețul.
Sunt câțiva care pe forumurile omega wus au tras tepe puternice și lumea este reticenta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Mar 2018, 23:21 
Neconectat

Membru din: 01 Mar 2018, 15:54
Mesaje: 6
Da, sunt total de acord cu tine. Nu vreau neaparat sa l vand, mai degraba sa l evaluez. Mi a mai scris cineva ca strainii nu au incredere in anunturile postate de romani.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Mar 2018, 01:58 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Domnilor.
Este 1 Martie nu 1 aprilie.
Dacă inițiatorul topicului nu se prinde de mișto -ul făcut ...ce să zic. . . nu -i mare bai.
Nu toți suntem la fel.
Pe scurt, prețul ăla de 8000 euro e o glumă.
E destul de rar însă nu foarte rar.
Evaluări aici nu se fac.
Cât despre vândut prin alte țări. ..nici ăia nu-s proști sau fraieri.
La târg cu el, acolo -i loc de tocmeală
Spor !
Se închide .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România