Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Apr 2018, 16:55 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2013, 13:45
Mesaje: 151
Buna ziua! Dupa cum zice titlul...un mecanism care eu personal cred ca e posibil , considerand date de fabricatie si functiilor, sa fie un Frederic Piguet 81x....Insa nu dupa cum arata.Nu am idee daca asa arata un FP 81x, pentru ca doar am citit despre el, nu am vazut unul in nici un ceas si nici nu mai stiu ce denumiri mai are ca sa il caut.Daca aveti idei, va sunt profund recunoscator.Am cumparat ceasul la un pret decent, deci daca e un ETA adjusted mai special, nu e bai.

https://imgur.com/a/mOXfO


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2018, 17:45 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Nu vad bine, pentru ca sunt pe telefon. Dar mecanismul imi pare Eta 2892.

Daca spuneti ca are 28 de rubine (in loc de 21), ma gandesc ca are un modul DD, o complicatie. Double date? Sau poate moonphase? Cronograf?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2018, 17:51 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2013, 13:45
Mesaje: 151
Dupa rotor si mie imi dadea ETA, insa nu inteleg de unde adjusted si 28j...Are power reserve si gmt mic la ora 12, am mai cautat si presupun ca ori varianta la 2893-3(daca bine m-am prins) ori ceva modul sporod la el??
M-a indus in eroare si faptul ca e din colectia de ceasuri in care Bulova a folosit niste mecanisme mai speciale...am cumparat unul cu Frederic Piguet si ma gandeam ca dat fiind faptul ca FP 8.15 are 28 jewels si ca e adjusted, iar pe internet imagini nu am gasit, poate poate.Finisajul personal nu mi se pare rau deloc.
Daca ma puteti ajuta si pe mine sa inteleg, acel adjusted inseamna ca Bulova s-a implicat, sau poate sa vina asa si de la ETA?
Mi-a raspuns si colegul Achraf ca e 2892, banui ca asta ar fi insa m-as bucura daca m-ati putea scoli si pe mine, cei care va pricepeti mai bine in legatura cu acest aspect.Poate daca aveti ceva site-uri sau locuri unde sa caut...
Multumesc si sarbatori fericite!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2018, 17:54 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Gata, m-am prins. Ceasul are power reserve si big date si de aici apar cele 7 rubine in plus de la 21 la 28.

Iar mecanismul de fapt presupun ca este un soprod, mecanism copiat cu mici modificari dupa eta 2892. Cel mai edificator ar fi o poza a cadranului, respectiv una a mecanismului, insa cu rotorul invers, ca sa vedem balansul. Asa ne putem da seama daca este eta sau soprod.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2018, 18:00 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2013, 13:45
Mesaje: 151
https://www.ebay.com/itm/Orologio-Bulov ... 2749.l2649
Daca m-am prostit tare puteti sa imi spuneti in privat.
Si eu am gasit big date 9090 de la soprod....dar nu e...nu e..
Soprod 9035 iese perfect...dar nu e 28 jewels...numai daca a inlocuit rotorul???


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2018, 18:44 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Asa ceva am crezut ca este 9090
https://www.newturfers.com/bin/mwf/topi ... 41570;pg=1

Probabil este nevoie de acelasi numar de rubine pentru gmt, cat si pentru big date.

Aici vad ca 9035 are tot 28 rubine, desi in alta parte vad ca este dat cu 21.http://mouvements.pagassi.com/nos-offre ... top-rodie/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România