Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Identificare model ceas Festina
MesajScris: 25 Aug 2019, 21:49 
Neconectat

Membru din: 25 Aug 2019, 21:17
Mesaje: 2
Un prieten a fost azi in targ si i-a fost atrasa atentia de acest ceas pe care ar vrea sa-l achizitioneze. Deoarece, nu suntem cunoscatori si am petrecut ceva timp pe internet incercand sa gasim modelul, fara a da rezultate, am dori sa apelam la ajutorul acestei comunitati.

Am cautat festina chronograph fara a gasi acelasi tip de model.
Las atasate doua fotografii facute de el.(cer scuze de calitate, acestea au fost facute pe fuga si nu cu cel mai bun telefon)

Mentionez ca vanzatorul nu era prezent, iar sotia aceatuia nu i-a putut oferi detalii.

Orice detaliu referitor la ceas si eventual un pret ar fi bine venite.

Multumesc in avans :D



Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Aug 2019, 22:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Capacul spate nu-i al ceasului.
In rest pare original.
Detalii se găsesc pe google, inclusiv preț. Sunteți la un click distanță.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2019, 00:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
gherghin nicolae scrie:
...
Detalii se găsesc pe google, inclusiv preț. Sunteți la un click distanță.

Nu am putut sa inteleg redirectionarile astea catre domnul Google.
Acest forum este in fapt Google, unde sunt pasionati si cunoscatori in ale ceasurilor.
Stiu ca este mai simplu sa intrebi si nu sa sapi de nebun dupa informatii, chiar credeti ca toata lumea are predispunere de a invata ceva nou in permanenta? Daca nu aici se pot da informatii despre ceasuri, atunci unde?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2019, 00:39 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Catalin, mai bine-i dai o bucata de pâine sau o undita să-și procure singur hrana de care are nevoie ? Cam ce zici ?
Sau timpul meu sau a altora e mai puțin valoros crezi ?
O căutare după poza, găsește ceasul in maxim câteva secunde...apoi afla detaliile.
Eu i-am spus după care poză...Adică nu după poza cu capacul ceasului care-i fake, mai precis de la o copie mizerabila după un Seiko 5.
Cred ca-s detalii suficiente.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2019, 00:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Stiu Nic ce zici, toti stim ca undita e mai folositoare pe termen lung. Dar nu toti sunt pasionati si vor sa aprofundeze, intelegi?
Ei au o nevoie punctuala asupra unui ceas care ajunge intamplator in mainile lor, nu au o pasiune in devenire.
E ca si cum eu as avea o problema la masina si googalind dau de un forum al pasionatilor de masini. De la ei astept o parere avizata care sa imi foloseasca fix in acel moment, nu doresc sau si mai important - nu mai am resurese intelectuale si de timp sa ma ''specializez'' si in latura tehnica a masinilor.
Te rog sa ma ierti pentru observatie, ai dreptate pentru cineva care vezi ca aduna ceasuri si vrea sa ''miste'' ceva (cum a fost cazul lui Nicola) care a luat bobarnace, dar uite ca si el a perseverat frumos. Eu ma refer insa la cel care apare din an in pasti cu o intrebare.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2019, 01:49 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Atunci cred că răspunsul ar fi maxim 100 lei.
Deși nu se fac evaluări aici pe forum, cred că-i răspunsul pentru care a intrat aici...
Pasiunea se naște din curiozitate...Si cum noi ăștia mai vechi aici , nu trebuie sa lăsăm pasiunea să moară, trebuie sa fim cumva un fel de educatori, de învățători ai generației mai tinere ca noi în general.
Fiecare dintre noi am fost începători, iar lucrul care ne-a stârnit curiozitatea , în mod sigur a fost un ceas (ca doar d-aia suntem aici ). De multe ori, faptul ca am cautat singuri a dat naștere pasiunii.Iar asta nu-i un lucru rău...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2019, 07:37 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Hai ca l-am cautat de curiozitate, si l-am gasit. E un Festina Chronograph 9464 cu mecanism quartz, aprox 1990, geam cristal mineral. Era totusi destul de simplu de gasit, mai ales ca are codul inscriptionat la ora 6. Chiar si valoarea era simplu de apreciat, s-a vandut unul pe catawiki prin 2016.
Capacul spate ar fi trebuit sa fie asta:
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2019, 13:54 
Neconectat

Membru din: 25 Aug 2019, 21:17
Mesaje: 2
Multumesc frumos!
O zi buna buna :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România