Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 22:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 23 Dec 2020, 16:01 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 14:12
Mesaje: 368
Salut. Am acest Tellus de buzunar, iar in interior sunt zgariate doua nume, Petrica Tanasescu 1951 si Anghel Ganea 1958.
Am cautat pe net despre ei, doar Tanasescu am gasit fiind un colonel.
Daca stiti ceva despre cei 2, as fi tare recunoscator :) Multumesc.

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 23 Dec 2020, 18:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Deci ceasul e militar.....nu-i asa?......pentru ca "banuim" ca a apartinut scriitorului-colonel PT 8)
Nu e mai simplu sa presupui ca sunt doua nume de ceasornicari care au facut revizii/reparatii la acest ceas :idea: :| :idea:
....si ca.....dupa moda vremii (nu doar in Romania)....s-au semnat..... :?:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 23 Dec 2020, 18:46 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
valentin1234 scrie:
Deci ceasul e militar.....nu-i asa?......pentru ca "banuim" ca a apartinut scriitorului-colonel PT 8)
Nu e mai simplu sa presupui ca sunt doua nume de ceasornicari care au facut revizii/reparatii la acest ceas :idea: :| :idea:
....si ca.....dupa moda vremii (nu doar in Romania)....s-au semnat..... :?:

Sincer... eu cred, totusi, ca semnatura apartine apartinatorului, la un moment dat... Putin probabil ca un ceasornicar sa se semneze asa ... caligrafic dupa ce a facut o revizie... din cate am mai vazut si eu (si cred ca a mai fost un topic pe forum) ceasornicarii "marcau" ceasul dupa revizie cu initiale, luna/anul cand s-a facut revizia, sau un numar de ordine probabil corespunzator unei evidente scrise. Si aceste marcaje erau mici, fara sa afecteze major aspectul carcasei/capacului.
... dar poate ma insel.
Dar hai sa vedem ce spun ceasornicarii de meserie.
@Claudiu - te rugam sa ne spui parerea ta.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 23 Dec 2020, 20:13 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nu prea inteleg eu cum poate apartine o semnatura apartinatorului :shock: dar ma rog. Cu siguranta insa apartine posesorilor (succesivi) ai ceasului. Grafia denota o persoana cu putina scoala, fara rutina in ale scrisului cea il exclude din start pe "colonelul" Tanasescu.
In contextul social-economic al Romaniei anilor `50 (foamete, criza economica si politica post belica) trebuie sa fi fost un gest de mandrie al proprietarului sa-si scrijeleasca, chiar si stangaci, numele pe capac. Pe de alta parte e un gest legitim avand in vedere obiceiului peren al "imprumuturilor nerambursabile" :lol: .
Ar mai fi interesant de aflat ce cauta un mecanism elvetian intr-o carcasa germana dar asta e alta poveste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 23 Dec 2020, 23:37 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Sa fim serioși...Nu orice scrijelitura înseamnă ca a aparținut cine știe carui mare om de Stat. Mie sa zicem imi apare ca fiind macelar ...sau sofer ...cine poate contrazice ?
Eventual daca o sa găsiți o poza cu personalitatea in cauza avand acest ceas in mana...ar fi cu totul altceva. In rest...speculații . In curând o sa vedem ceasuri cu scrijelitura :Nicolae Iorga ,Ion Antonescu ... sau oricine altcineva , nu ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 25 Dec 2020, 18:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
A avea un ceas cu autograful (semnatura) unei personalitati implica si invidia de rigoare nu doar admiratia. Am avut un prieten care din pacate a murit in asediul de la Fallujah care avea un Molnija cu semnatura "Decebalus Per Scorilo" si care a generat un adevarat curent negationist, generat 100% din invidie deoarece cel putin 12 experti dacopati au certificat semnatura ca este autentica !

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 25 Dec 2020, 19:01 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Ninulescu scrie:
A avea un ceas cu autograful (semnatura) unei personalitati implica si invidia de rigoare nu doar admiratia. Am avut un prieten care din pacate a murit in asediul de la Fallujah care avea un Molnija cu semnatura "Decebalus Per Scorilo" si care a generat un adevarat curent negationist, generat 100% din invidie deoarece cel putin 12 experti dacopati au certificat semnatura ca este autentica !



:lol: :lol: :lol: Mai ales invidie :)
Molnia lui Decebal :) :) :)

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 25 Dec 2020, 19:45 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Deh, dacopatia salveaza Romania? Sau nici macar pe ea insasi. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 26 Dec 2020, 13:27 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 14:12
Mesaje: 368
Eu nu am incercat sa generez nimic, doar niste simple informatii am cerut :) Pt mine e un ceas in primul rand, si in al doilea rand nu se poate stii exact al cui a fost, insa ma gandesc ca in anii 50 nu treceau aiurea 2 nume, doar ca sa fie 'smecher ceasul'. Atunci nu erau acel gen de oameni 'hai sa ma laud ca am ceasul lui Cuza Voda sau a maresalului Antonescu'. Pt mine fiecare comentariu pozitiv sau negativ e constructiv cu privire la ceas :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 26 Dec 2020, 16:23 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Nu-l luati in seama pe Ninulescu...
Carcasa ceasului este marcata cu simbolul ancora si RW .Asta inseamna , dupa cum a scris si Alex , ca este de fabricatie germana si se vede ca nu-i apartine ceasului, adica mecanismului . ,, simbolul ancorei trebuie atribuit lui Rodi & Wienenberger din Pforzheim, capitala germană a producției de oțel." info aici : https://www.watchuseek.com/threads/unkn ... 872/page-2
Sau căutați aici : http://www.mikrolisk.de/show.php?site=2 ... ucheMarker

Dupa cum v-am scris anterior , daca veti gasi o fotografie cu una dintre personalitatile/personajele presupuse a fi cele scrijelite pe carcasa , putem presupune ca da, ceasul a apartinut lor.
Insa cat priveste falsurile...n-are rost sa va spun pentru ca probabil stiti si dvs ...Sunt si ,,Omega" fabricate in epoca aia sau alta, care desigur nu-s ce trebuie.
https://omegaforums.net/threads/dont-fa ... ions.6235/

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tellus, cu nume romanesti
MesajScris: 27 Dec 2020, 02:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
gherghin nicolae scrie:
Nu-l luati in seama pe Ninulescu... /


Insa il puteti lua in spatiu, daca aveti camere goale la parter ... si frigiderul plin ! <3 :mrgreen:

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România