Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 04:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 21 Aug 2013, 21:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Robert Codescu

Eu m-am abtinut pana acum la comentarii,dar trebuie sa recunosc ca articolul prezentat pe acel site la care ai dat link-ul este copiat integral de pe site-ul colegului montana/cumanul,lucru care nu numai ca nu este frumos dar se numeste plagiat.
Si sincer nu agreez acest lucru.cum nu agreez nici linkurile cu trimitere la nu's ce site cu care nu am nimic in comun.daca doresti sa scrii ceva si consideri ca este interesant,scrie te rog direct aici pe Forum.este mai frumos si mai elegant.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 06:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Iul 2011, 22:14
Mesaje: 98
Localitate: PLOIESTI
Gabi1 scrie:
RobertCodescu scrie:
Barbiturice !! :lol: Sau te-ai gandit la vezica :roll: :lol: :lol:


Barbiureticele nu au de-a face cu diureticile, alea-s pentru alte generaţii !!! :lol:[/quote]
Tradu-mi si mie cuvantul bolduit daca esti amabil, te rog....[/quote]

BARBIURETIC = medicament cu efect psihotrop, administrat de regulă, persoanelor depresive, epileptice, schizofrenice etc. Ex: Fenobarbital, Ciclobarbital, Zyprexa !!!
Păcat că discuţiile nu mai au de-a face cu ceasurile !!!

_________________
:D Un fel de colecţie de ceasuri: http://www.colectieceas.blogspot.com suveniruri adunate de mine din călătorii + cadourile prietenilor + câştiguri promoţii + ce-am mai avut eu şi uite ;) că s-au strâns câteva !!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 06:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Iul 2011, 22:14
Mesaje: 98
Localitate: PLOIESTI
Claudiu scrie:
Robert Codescu

Eu m-am abtinut pana acum la comentarii,dar trebuie sa recunosc ca articolul prezentat pe acel site la care ai dat link-ul este copiat integral de pe site-ul colegului montana/cumanul,lucru care nu numai ca nu este frumos dar se numeste plagiat.
Si sincer nu agreez acest lucru.cum nu agreez nici linkurile cu trimitere la nu's ce site cu care nu am nimic in comun.daca doresti sa scrii ceva si consideri ca este interesant,scrie te rog direct aici pe Forum.este mai frumos si mai elegant.



PROMIT că voi încerca să mă armonizez cu cerinţele siteului. Cât despre "colegul montana/cumanul" îmi rezerv dreptul unei explicaţii ulterioare COMPLETE !!! Oare de ce a fost considerat a fi plagat la 4 ani de la publicare, atâta timp cât (aşa cum spuneai şi tu) pusesem acel link încă de la publicarea acelui articol !?!?

MULŢUMESC pentru înţelegerea corectă a acestui mesaj !!!

_________________
:D Un fel de colecţie de ceasuri: http://www.colectieceas.blogspot.com suveniruri adunate de mine din călătorii + cadourile prietenilor + câştiguri promoţii + ce-am mai avut eu şi uite ;) că s-au strâns câteva !!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 08:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Robert Condescu, Barbiuretic nu am gasit in Dex, poate-mi arati unde ai gasit tu......pls... :wink:
Uite ce zice in Dex:
BARBITÚRIC, -Ă, barbiturici, -ce, adj., s. n. 1. Adj. (În sintagma) Acid barbituric = substanță sintetică rezultată prin condensarea ureei, care stă la baza multor medicamente sedative, hipnotice, anestezice etc. 2. Adj., s. n. (Substanță, medicament) care are o acțiune calmantă, sedativă, anticonvulsivă, anestezică. – Din fr. barbiturique.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu | Semnalează o greșeală | Permalink

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 08:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
@ R.C, ce avem noi aici... :roll: :shock:

Acest blog reprezintă pasiunea mea dintotdeauna: ceasurile şi mica mea colecţie care s-a strâns de-a lungul timpului !!! Şi răspunsul pentru cei interesaţi este "NU ! NU vând ceasuri din colecţia mea !" Vreau să o las moştenire pentru Muzeul Ceasului din Ploieşti !!! Şi încă ceva: dacă aveţi cumva, un ceas de aruncat contactaţi-mă şi pe mine înainte să-l daţi la gunoi !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
PS. Combati grozav mon cher !! :idea: :lol:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 19:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2011, 02:24
Mesaje: 102
Localitate: Brasov - Romania
RobertCodescu scrie:

Cât despre "colegul montana/cumanul" îmi rezerv dreptul unei explicaţii ulterioare COMPLETE !!! Oare de ce a fost considerat a fi plagat la 4 ani de la publicare, atâta timp cât (aşa cum spuneai şi tu) pusesem acel link încă de la publicarea acelui articol !?!?

MULŢUMESC pentru înţelegerea corectă a acestui mesaj !!!


@RobertCodescu
poti sa-ti rezervi ce drept doresti dar chestiunea este simpla.
Indiferent cand pretinzi tu ca ai "publicat articolul" tau n-ai facut altceva decat sa faci copy/paste la prezentarea de pe Ceasuri pentru Romania.
N-ai folosit ghilimele, n-ai pus niciun link catre sursa de unde ai preluat, n-ai prezentat vreo nota.
Ai mentionat la final (singurul paragraf care-ti apartine): "Asa ca voi incheia acest articol dandu-va ORa EXacta..."!

N-as fi stiut niciodata de mizeria facuta daca nu te-ar fi mancat mainile sa pui linkul in acest topic.
Bineinteles ca ai procedat conform zicalei: "Prostul dacă nu-i fudul, parcă nici nu-i prost destul".

Altfel, pentru ca vrei sa pozezi intr-o inocenta absolut penibila, "preluarea" de pe CptR nu-i singulara!

In celalalt articol cu care te lauzi "Ceasurile romanesti Aradora" n-ai facut altceva decat sa "compilezi" 3 surse (..."jurnalist" bine pregatit!):
1. prezentarea de pe "Blog(ul) de Istorie si Traditie Aradeana - BIIA" a lui Eugen Rogojan - "Aradul deschizator de drumuri" pentru paragraful dedicat fabricii Victoria Arad;
2. articolul citat in deschiderea acestui topic, aparut in 2010 in Evenimentul Zilei - "Ceasul romanesc a stat ..." - link aici;
3. articolul de pe jurnalul.ro - "Victoria industriei aradene" - link aici.
Si ca sa nu ramana vreun dubiu e bine de mentionat aici data la care "ai scris articolul" despre Aradora - 6.iulie.2013, sursele mai sus citate fiind din 2009, 2010 si aprilie.2013.

Mergand si mai departe, fa te rog un efort sa-ti amintesti de unde ai "preluat" istoria Stowa din unul din "articolele" tale din decembrie.2012.
Daca nu-ti mai amintesti gasesti link-ul chiar aici pe site in sectiunea de prezentari companii unde grig a pus traducerea (originalul ii apartine lui Mike Stuffler) acelei istorii inca din 2008 - link..
Bineinteles ca n-ai precizata pe undeva vreuna din surse!

Ca prezenta ta pe ceasornicar.ro, unde esti "activ" doar ca sa furi idei si texte si sa faci reclama/trafic unei sectiuni jenante pentru ceea ce inseamna ceasurile, este tolerata, fiind o chestiune ce nu ma priveste, iti fac si aici, asa cum ti-am spus si la telefon, si asa cum am convenit cu managerul de proiect ce-ti gazduieste mizeriile, rugamintea sa eviti furtul de pe Ceasuri pentru Romania.
Si iti multumesc inca o data daca ai priceput acest mesaj!

_________________
"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro


Ultima oară modificat de cumanul pe 22 Aug 2013, 19:59, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 19:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2011, 02:24
Mesaje: 102
Localitate: Brasov - Romania
x

_________________
"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 21:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
RobertCodescu scrie:
Claudiu scrie:
Robert Codescu

Eu m-am abtinut pana acum la comentarii,dar trebuie sa recunosc ca articolul prezentat pe acel site la care ai dat link-ul este copiat integral de pe site-ul colegului montana/cumanul,lucru care nu numai ca nu este frumos dar se numeste plagiat.
Si sincer nu agreez acest lucru.cum nu agreez nici linkurile cu trimitere la nu's ce site cu care nu am nimic in comun.daca doresti sa scrii ceva si consideri ca este interesant,scrie te rog direct aici pe Forum.este mai frumos si mai elegant.



PROMIT că voi încerca să mă armonizez cu cerinţele siteului. Cât despre "colegul montana/cumanul" îmi rezerv dreptul unei explicaţii ulterioare COMPLETE !!! Oare de ce a fost considerat a fi plagat la 4 ani de la publicare, atâta timp cât (aşa cum spuneai şi tu) pusesem acel link încă de la publicarea acelui articol !?!?

MULŢUMESC pentru înţelegerea corectă a acestui mesaj !!!


Eu marturisesc cu toata sinceritatea ca nu inteleg mesajul. Cu alte cuvinte, cineva copie munca altuia si dupa ce este mustrat, tot el cu un ton deranjat
Citat:
...Cât despre "colegul montana/cumanul" îmi rezerv dreptul unei explicaţii ulterioare COMPLETE !!!]

Dar ce ma frapeaza cel mai mult este ca, desi R. Codescu mai are tupeul sa considere randurile copiate (si nu este unul-doua) ca ii apartin - pentru a-si "imbogati" blogul - el inca este membru al acestui forum.
Faza cu Chronomaster-ul a fost taxata de n-spe X, desi ceasul doar a fost postat ca imagine, fara sa se spuna ca ii apartine (insa asta s-a inteles), insa aici se merge cu tupeul mult prea departe. Mai sunt membri care citesc topicul asta?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 21:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Am mai spus ca e periculos! Incepe asa si ajunge prim ministru. :mrgreen:
Dar dincolo de asta e absolut JENANT


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 22:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Da Alex, este jenant, dar este jenant din mai multe puncte de vedere, in opinia mea:
Este jenant pentru ca R.C. isi sustine inca punctul de vedere.
Este jenant din parte lui Claudiu ca desi si-a exprimat punctul de vedere nu a luat nici-o masura pe forumul sau unde activeaza astfel de oameni.
Este jenant din partea comunitatii acestui forum care nu isi exprima opinia, lasand lucrurile sa "curga".

Si o intrebare mai grava: de ce nu isi mai exprima "lumea" dezacordul? - raspuns posibil: pentru ca nu vrea sa se implice in mizerii...
Oare?
Sau altfel spus: mai este "lume" aici?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 22 Aug 2013, 23:42 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Toleranta e o dovada de intelepciune dar prea multa toleranta e daunatoare. :shock:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 23 Aug 2013, 20:15 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Alexvintage scrie:
Toleranta e o dovada de intelepciune dar prea multa toleranta e daunatoare. :shock:


Corect!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Istorie Aradora / Orex
MesajScris: 24 Aug 2013, 20:58 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Drept pentru care este suspendat!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România