Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 10:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 06 Iul 2014, 17:38 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
A... da, eu nu am mai retinut acesta afirmatie. Atunci da, trebuie sa recunosc ca si eu as fi foarte bucuros sa vad cateva detalii ale procesului de asamblare ,ale liniei respective. Ar fi detalii frumoase si interesante!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 07 Iul 2014, 12:33 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Incepand de la proiect si continuand cu asamblarea,promovarea,site-ul,pozele,graficile,imprimarea,administrarea,vanzarea,repararea,contabilitatea sunt facute de catre un singur om in Fagaras judetul Brasov Romania.Andrei Bica-Popi este numele meu si eu am inventat si realizat proiectul PEREN
Acuma daca o singura persoana a reusit sa faca toate aceste lucruri singur ganditi-va ce lucruri frumoase ar putea iesi daca s-ar mai alatura si altcineva acestui proiect in cursa pentru a deveni o companie imortanta de ceasuri in Romania si in Europa precum tinerele JS Watch sau David Mason.

www.perenwatches.com

vasiledincu scrie:
Ideea este laudabila.
Insa, nu te supara, cum poti demonstra ca o oarecare parte a muncii de realizare a ceasului a fost facuta in Romania? Si nu ma refer la proiectare / design ci la asamblare.
Exista firme pe net care iti fac un ceas de la zero conform tiparelor pe care le au. Iti scriu pe cadran orice vrei tu.
Care e diferenta, din punct de vedere "made in Romania" intre Peren si aceste marci?

Ne poti prezenta cateva imagini ale locului unse se asambleaza, in Romania dupa cum spui, aceste ceasuri Peren?
Ceasornicarii care fac acest proces au nume? Calificari?

Daca nu, nu te supara, Peren nu e decat o marca precum oricare alta "made in China".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 07 Iul 2014, 20:34 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Am inteles, si ma bucur sa aud ca tu realizezi toate acestea! Felicitari! :wink: Si reiterez oferta mea. Daca pot fi de folos, cu multa placere!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 07 Iul 2014, 23:05 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
pe partea de design,cnc, modelare 3d va pot ajuta si eu,lucrez de ceva timp in sketch up si rhino3d,am sa pun o randare simpla cu un carcasa facuta acum in 5 minute
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 11 Iul 2014, 12:12 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
carcioage scrie:
pe partea de design,cnc, modelare 3d va pot ajuta si eu,lucrez de ceva timp in sketch up si rhino3d,am sa pun o randare simpla cu un carcasa facuta acum in 5 minute
Imagine


in 5 minute ati reusit sa faceti carcasa? este extraordinara,sunt foarte incantat de ideea colaborarii pe partea de design 3d.Momentan tocmai ma pregatesc sa lansez proiectul pe kickstarter.com , un site destinat miciilor intreprinzatori care pot primi finantare daca proiectul este de calitate.Momentan cunosc ceva branduri de ceasuri care au inceput prin aceasta metoda si sper ca sa obtin finantarea din strainatate pentru ca in Romania vad ca nu e nimeni interesat de asa ceva


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 11 Iul 2014, 12:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Vorbeste pe watchuseek cu userul docvail,el are firma de ceasuri Lou & Huye parca. Tot pe kickstarter a inceput si el.

S.

PS Chiar urmaresc cu interes toata evolutia.
PPS Daca vrei curele din piele, exotice sau vitel, facute de mana,te pun in legatura cu baiatul cu care am lucrat.

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 14 Iul 2014, 11:47 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
satiriadis scrie:
Vorbeste pe watchuseek cu userul docvail,el are firma de ceasuri Lou & Huye parca. Tot pe kickstarter a inceput si el.

S.

PS Chiar urmaresc cu interes toata evolutia.
PPS Daca vrei curele din piele, exotice sau vitel, facute de mana,te pun in legatura cu baiatul cu care am lucrat.


Lew&Huey,exact la ei ma refeream,multumesc frumos pentru informatii si sper sa fie de bun augur pentru o buna dezvoltare a unui brand romanesc de ceasuri.Sunt interesat si de acele curele din piele si te voi contacta deindata ce voi obtine o posibila finantare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 21 Iul 2014, 21:34 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
Imagine

de inceput.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Oct 2014, 20:22 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Asa cum am promis proiectul pe platforma de crowd-funding, kickstarter a fost lansat in jurul orei 12 iar pana la ora actuala s-au strans aproximativ 12% din banii necesari pentru finantare.
Pentru mai multe detalii vizualizati proiectul pe Kickstarter aici

https://www.kickstarter.com/projects/12 ... ty-bargain


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Oct 2014, 21:11 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
Mesaje: 104
Localitate: Iasi
Buna seara.
Felicitari si mult succes !

_________________
E-mail : doru_rudeanu@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 05 Noi 2014, 18:40 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
fara comentarii:
http://www.mwrforum.net/forums/showthre ... 80-Fighter


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 05 Noi 2014, 19:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
De ce "fara comentarii"? Ce inseamna asta mai exact, Alexvintage?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 06 Noi 2014, 16:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Un misto facut de unii care probabil nu au realizat nimic pana la varsta asta. Cred ca l-a asta s-a referit Alex.

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 06 Noi 2014, 22:42 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
satiriadis scrie:
Un misto facut de unii care probabil nu au realizat nimic pana la varsta asta.

Misto este fara discutie. Doar ca cei in cauza sunt anglosaxoni (cu alte cuvinte politicosi si retinuti in a critica ceva ce nu e neaparat necesar) si superprofesionisti (toti 3). Cu "foilguy" am avut placerea sa corespondez in cateva randuri si e un adevarat cunoscator avand o colectie in fata careia ti se inmoaie genunchii.
In concluzie s-a confirmat cea ce am sustinut de la bun inceput: "o idee buna dar o transpunere in practica de tot ......"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 07 Noi 2014, 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2011, 02:24
Mesaje: 102
Localitate: Brasov - Romania
Indraznesc si eu un comentariu!
Cu tot respectul pentru stradania Dvs. si fara a ma lansa in comentarii privind design-ul, specificatia, calitatea materialelor, modul de "fabricatie", etc. ce cred ca sunt modeste fata de pretentiile enuntate in prezentarile lansate, consider asumarea unui ascendent "de inspiratie" IAR-80 o pacaleala fara margini.
Acceptand ca uneori nu conteaza (deh viziunea "artistica") rigurozitatea fata de sursa de inspiratie, diferentele dintre ceasurile de bord Longines ce echipau avioanele IAR (cadran, mecanism, functiune ceas) si propunerea Dvs. sunt fundamentale.
Totodata cred sunteti foarte departe de o minimala doza de modestie ce ar fi trebuit sa insoteasca un astfel de proiect.
Haideti sa fim seriosi; pentru comunitatea de colectionari de ceasuri militare dar si mari amatori de proiecte "custom" - MWR, ceasul Dvs. nu e nici macar o gluma.
E ok ca vreti sa faceti si sa vindeti ceasuri dar incercati sa intelegeti carui fel de "public" va adresati!

Cu respect,

_________________
"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România