Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 09:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:13 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
SIMPLÍST, -Ă, simpliști, -ste, adj. 1. (Despre concepții, raționamente, metode etc.) Care consideră lucrurile superficial, unilateral, neglijând uneori aspectele esențiale. 2. (Despre oameni și manifestările lor) Care este lipsit de complicații și de subtilități intelectuale; care judecă în mod simplist (1) sau face dovada unei astfel de judecăți. — Din fr. simpliste.
Sursa: DEX '09 (2009) |
Ii urez d-lui Bicart mai mult succes cu ceasurile sale simpliste decat va avea vreodata cu stapanirea limbii si a termenilor orologieri


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:15 
Neconectat

Membru din: 02 Iul 2011, 19:56
Mesaje: 918
Localitate: Bucuresti
Bicart scrie:
:)) calca exat pe indexi cu o toleranta de 0.9 milimetri doar ca este fotografiay din perspectiva,toate ceasurile care sunt fotografiate asa arata exact la fel



E posibil !?
Toate bune !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:18 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
chintix scrie:
...E posibil !?

Doar daca inlocuim termenul de "perspectiva" cu cel de "incidenta oblica". :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:22 
Neconectat

Membru din: 02 Iul 2011, 19:56
Mesaje: 918
Localitate: Bucuresti
Alex! Ceasul mi s-a parut pozat fix perpendicular. Asa ca indecsii ?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:26 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Alexvintage scrie:
SIMPLÍST, -Ă, simpliști, -ste, adj. 1. (Despre concepții, raționamente, metode etc.) Care consideră lucrurile superficial, unilateral, neglijând uneori aspectele esențiale. 2. (Despre oameni și manifestările lor) Care este lipsit de complicații și de subtilități intelectuale; care judecă în mod simplist (1) sau face dovada unei astfel de judecăți. — Din fr. simpliste.
Sursa: DEX '09 (2009) |
Ii urez d-lui Bicart mai mult succes cu ceasurile sale simpliste decat va avea vreodata cu stapanirea limbii si a termenilor orologieri


Va multumesc pentru urarile facute si daca dumneavoastra considerati ca notiuniile orologere pe care le am sunt limitate asa sa fie insa va pot spune un singur lucru,in peste 20 nici un roman nu a fost in stare sa creeze ceva in acest domeniu ci doar a reusit sa vorbeasca despre creatiile altora.As dori astfel sa va ambitionez sa creati si dumneavoastra ceva in acest domeniu pentru ca ma simt cam singur.Numai bine si astept cu nerabdare concurenta


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:39 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
chintix scrie:
Alex! Ceasul mi s-a parut pozat fix perpendicular. Asa ca indecsii ?

...sunt simplisti! :lol:

[/quote] ...in peste 20 (de ani?) nici un roman nu a fost in stare sa creeze ceva in acest domeniu ci doar a reusit sa vorbeasca despre creatiile altora....[/quote]

Asa-i; si daca tot v-ati apucat de ceva de genul acesta evitati simplismele, platitudinile si kitsch-urile.
De ex. cred ca ar fi fost mai inspirat a fi inscriptionat: powered by Ronda (sau Ronda movement) and assembled in Transylvania, dar in final d-vs decideti.
Numai bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:47 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
Ideea domnului este interesanta,cred ca in loc sa aruncam cu pietre in dansul ar fi mai frumos sa i se ofere niste sfaturi care sa il ajute pe viitor. Chiar daca unele din sfaturile pe carr deja le-a primit sunt pertinente,tonul mistocaresc s-ar putea sa aiba efect contrar.Eu personal ma bucur de initiativa dansului,si ii urez multa bafta !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:50 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Swiss Movt va fi schimbat in Swiss Movement datorita reglementarilor FH din Elvetia iar Transylvania este numele colectiei deci pentru modelele cronograf va ramane insa pentru noua colectie probabil numele colectiei nu va fi imprimat pe cadran


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 18:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru initiativa si mult succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 20:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Felicitari pentru initiativa .
Indiferent de neajunsurile inceputului , sper ca ideea sa se dezvolte si sa ajungem sa ne mindrim si noi cu un ceas 100% romanesc , desi mai e mult pina acolo .
Va doresc mult succes si sa va vad pe rafturile cit mai multor magazine !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 20:43 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Va multumesc pentru urarile dumneavoastra si sper ca proiectul sa devina unul care sa se confunde cu calitatea si sa induca sentimentul de mandrie in sufletul Romaniilor pentru ca practic pentru asta am dat Elvetia pe Romania pentru ca inca mai sunt din cate vad ai aici pe forum oameni care mai merita


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Stimate Bicart in consonanta cu ante-vorbitorii (scriitorii) forumului va urez si eu Felicitari pentru initiativa.
Pana la un succes al domniei voastre este un drum lung si nu este pavat cu bune intentii din partea nimanui cu atributii in domeniu in prezent.
Succes va urez.

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 30 Mar 2014, 10:34 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Eu ma bucur ca cineva a avut curajul sa scoata un brand Romanesc de ceasuri, si nu pot decat sa-i doresc mult succes, iar daca voi putea fi vreodata de ajutor stau la dispozitie.
Ideea mi se pare excelenta, si stiu ca este foarte greu inceputul. Dar cu perseverenta se poate. Deci , felicitari pentru initiativa.
Cat despre modele, da, designul nu ma atrage, dar asta este o chestie personala. Probabil ca vor urma si alte modele care imi vor starni interesul. Daca va aparea un automatic, am sa-l cumpar doar pentru a sustine initiativa!
Abia astept urmarea...... :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 30 Mar 2014, 12:23 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
O idee, şi sper să nu vă deranjeze intervenţia mea. Poate vă gândiţi să uziţaţi în viitor calibrul ETA 2825. Cum bine ştiţi acesta permite poziţionarea "oriunde" a unui sub-cadran (fie el al orei, minutelor, sau secundelor) dând astfel posibilitatea conceperii unor noi "arhitecturi" orologere, deci design-uri inedite. Acest mecanism l-am văzut folosit de către TISSOT (în colecţia/modelele Couturier, dar şi în Le Locle) şi de către MIDO (chiar acum la Basel) în cadrul colecţiei Baroncelli, modelul "Small Seconds Diamond" în cadrul căruia sub-cadranul "micilor secunde" este poziţionat în dreptul orei 7.
O singură nuanţă, deşi pe siteul TISSOT se spune că sub-cadranul poate fi poziţionat "anywere", totuşi, după ştiinţa mea, sunt doar 12 poziţii (corespunzătoare celor 12 orificii din modul).
Cu stima.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 30 Mar 2014, 12:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Cred ca despre acest mecanism este vorba (2825)

Imagine

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România