Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 22:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Iul 2016, 17:50 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
http://www.augustinmatei.com/

http://adelaparvu.com/2016/07/11/fascin ... t-la-mana/

Fara cerseala de bani pe kickstarter, fara vrajeala pe ceasornicar.ro.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 19:20 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Sub genericul hai sa comparam crocodilul cu patrunjelul.... Sau poate augustin isi face propriile mecanisme, carcase, aratatoare, etc... asa, "Fara cerseala de bani pe kickstarter, fara vrajeala pe ceasornicar.ro" ? Augustin Matei face ceasuri cu cadrane unicat - mici opere de arta, pe cind bicart are alta idee de afacere.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 19:52 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Da, prietene, sunt de acord ca sunt doua tipuri diferite de afacere.

Augustin a cumparat mecanisme (e problema lui de unde), din banii lui, a cumparat carcase (e problema lui de unde), din banii lui, si a investit timp, pricepere si multa munca cu migala in a crea cadranele personalizate pentru fiecare cumparator.

Peren a "cersit" bani pe kickstarter pentru un proiect, chipurile romanesc, care nu avea legatura cu Romania decat o sigla stilizata a unei berarii din Sighisoara si apoi a propus o dezbatere aici din care a preluat, atentie..... zero propuneri prezentate. Ceas asamblat in Elvetia, cu piese chinezesti, dupa o idee a unui cetatean roman.

Una peste alta, titlul acestui topic, pe care l-am propus, este corect.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Ultima oară modificat de grig pe 11 Iul 2016, 19:54, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 19:52 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Citat:
Fara cerseala de bani pe kickstarter, fara vrajeala pe ceasornicar.ro


Avem voie sa nu ne placa...si sa o afirmam politicos :oops: ? Cu tot respectul pentru munca
omului....mie nu-mi place ce a iesit :( Ca sa nu mai spun ca s-a facut un oarecare efort cu acel site
iar engleza folosita e de rasul curcilor 8) ma intreb cum ar fi aratat in romana?

Despre bicart....niciun cuvant :?

Update: uite vezi, dom'grig....d-aia murim prosti si saraci.....pentru ca kick-starter ni se pare cerseala....
tot mai cinstita-i coada vacii :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 20:03 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Draga valentin1234,
cati bani ati donat pe kickstarter pentru proiectul peren?

Daca raspunsul este 0, cum imi imaginez, "I rest my case".
Dovediti demagogie si ipocrizie.

Later edit: va rog postati discutiile cu tematica perena in topicul dedicat.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 20:17 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Domnule, nu-i vorba aici despre cati bani am donat eu si unde.....desi poate ca un search
pe forum ar putea raspunde macar in parte la aceasta intrebare 8)

E vorba despre platforma de business "kick-starter" care nu are nicio legatura cu cersitul.
Abordarea foarte simplista nu m-ar deranja....in sine...daca nu ar fi expusa pe un forum :)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 20:22 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Rog moderatorii sa stearga toate off-topic-urile si sa lase doar postarea initiala.
Chiar si fara comentariul meu, care a incitat la discutii fara legatura cu topicul.

Multumesc

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 20:28 
Neconectat

Membru din: 22 Dec 2015, 19:39
Mesaje: 59
grig scrie:
cati bani ati donat pe kickstarter


Platforma kickstarter nu e pentru donatii... E diferenta majora intre o vanzare si o donatie. Lasand la o parte ceea ce era, banuiesc, clar si pentru tine, iti multumesc pentru primele 2 link-uri din aceasta postare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 21:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Eu nu dau de pomana din principiu.... decat la carciuma la ospatari ...dar aici s-a luat razna.

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 21:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
valentin1234 scrie:
Avem voie sa nu ne placa...si sa o afirmam politicos :oops: ? Cu tot respectul pentru munca
omului....mie nu-mi place ce a iesit :(

Corect, e un soi de "artă" (mult prea) naivă. :wink:
Un cadran de ceas se pretează la așa ceva dacă execuția este fără de cusur dpdv al calității, altfel, designul cât mai simplu e calea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2016, 22:30 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Uitati-va cu atentie la cadranele lui Augustin Matei si imaginati-va o tema care ar avea legatura cu Romania.
Vedeti? D-aia mi se pare impostura ce vrea sa faca Peren.

Eu mi-am comandat deja "cadranul meu pentru Romania" si ma apuc sa-mi fac singur ceasul, nu mai astept dupa nimeni.
Ca tema, m-am fixat pe centenarul Marii Uniri, ca tot se apropie momentul.
Ca mecanism as merge pe un 6497/98 fara secundar (mai putine limitari in ceea ce priveste personalizarea).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2016, 11:51 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Foarte frumoase si unicate opere de arta ale domnului Augustin Matei. Sincere felicitari!
Asa cum afirma cineva pe forum ideiile de business dintre Peren si domnul Augustin Matei sunt total diferite. Momentan sediul Peren a fost mutat in Elvetia iar in curand vor aprea primele ceasuri in doua magazine din Nidau si Biel/Bienne. Ceea ce incerc sa fac pentru Peren este sa promovez valoriile traditionale romanesti la o scara cat mai larga pe intelesul celor din afara tarii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2016, 12:10 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Povestea Peren este pe cale sa ajunga la diferite etape de promovare. Cat despre prezenta mea activa pe acest forum as putea spune ca va fi foarte limitata deoarece se pare ca nu este acceptata de catre o serie de utilizatori. Asadar am decis ca este mai indicat in aceasta situatie sa imi continui munca in liniste.

Cu stima,

Andrei


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2016, 12:19 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
Se spune ca ''nimeni nu este profet in tara luni''.Eu personal va urez multa bafta in proiectul dvs , si sper sa reusiti , avem nevoie ca si natie de antreprenori de succes.

Bafta !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2016, 14:02 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Bicart scrie:
Povestea Peren este pe cale sa ajunga la diferite etape de promovare. Cat despre prezenta mea activa pe acest forum as putea spune ca va fi foarte limitata deoarece se pare ca nu este acceptata de catre o serie de utilizatori. Asadar am decis ca este mai indicat in aceasta situatie sa imi continui munca in liniste.

Cu stima,

Andrei


Ei hai, n-o lua si tu in serios, ca nu are nimeni nimic cu tine; ceasurile sunt problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România