Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 19 Sep 2019, 16:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 19 Sep 2019, 17:03 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Asta cu end-link-urile pline suna bine.
De urmarit ce modele vor dezvolta pe viitor, acest specimen, desi ok dpv al raportului calitate-pret, mie mi se pare anost. Un ces corect, dar anost.
Oricum, un mare DA pentru curajul antreprenoriatului !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 19 Sep 2019, 22:24 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Sa il purtati sanatos! E o achizitie foarte buna dupa parerea mea.
Va rog dupa ce il purtati o vreme, si cateva cuvinte legate de precizie:)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 00:22 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Felicitari Cristinei si lui Paul pentru initiativa, pacat insa de rezultatul anost.
Sunt curios cand o sa inteleaga "creatorii" ca design-ul presupune atat talent cat si scoala iar daca nu ai de nici unele iti cumperi!
M-as bucura ca Dapix (sper ca asemanarea cu "da chix" sa fie o pura intamplare), sa o ia pe o cale mai buna decat proiectul PEREN.
Mult succes.
PS.
Amintiti-va de ceasul aniversar Ceasornicar.ro. Cu un minim de efort a iesit un ceas interesant si inconfundabil. Ar fi un exemplu de urmat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 10:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Care este grosimea lui reala? nu am reusit sa imi dau seama din pagina oficiala; pretul redus de 549 lei afisat este doar pentru ceas, cureaua/bratara fiind platita separat? pentru ca in lista de accesorii le vad separat iar ceasurile au acelasi pret indiferent ca au bratara sau curea.
Spatele vitrat este la moda... sunt multe branduri elvetiene care au eta2824 finisat standard fara nimic spectaculos, cu acelasi dos vizibil, deci nu este asta mare minus. Cum bine a spus Clipper, Seiko (si nu numai) merge pe stilul asta si nu mai face nimeni infarct.
Mi-ar fi placut sa aiba maxim 40mm, insa moda cu ceasuri largi spre extralargi se tine in actualitate.
Altfel, foarte frumoasa scrisoarea de multumire a producatorilor, un WR decent, pretul (redus) este echilibrat, mecanismul bun. Bravo lor!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Ultima oară modificat de catalin.v pe 20 Sep 2019, 11:51, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 10:56 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Nu mi se pare un design odios, e adevarat ca nu e nici spectaculos dar poate ca nu s-a putut face mai mult cu fondurile alocate pentru etapa asta a proiectului. Mie mi se pare ca aduce mult cu unele ceasuri din seria Classic-Modern de la Seiko. Iar pretul pentru specificatiile avute e foarte bun. Pe mine insa ma deranjeaza numele: Dapix? Pe bune? Care e treaba cu filonul asta dacic neinteles? Daci, Carpati, Sarmisegetuza all over again.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 11:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Grosimea lui este 11,5mm, diametrul 42mm, la anse 21mm.
Cureaua sau bratara intra in pret, in functie de varianta aleasa. Eu am luat varianta pe bratara si am mai platit separat si cureaua din piele cu deployant, pentru ca are o dimensiune atipica si e mai greu de gasit ulterior ceva cu latimea aceasta, iar in sezonul rece port ceasul cu curea din piele.
Dapix a fost unul dintre ultimii regi daci care s-au opus ocupatiei romane, gasesti mai multe informatii pe net.


Ultima oară modificat de Emil68 pe 20 Sep 2019, 11:11, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 11:05 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
http://www.romaniadevis.ro/dacia/folclo ... lui-gebila

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 11:36 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Am inteles dar care e legatura dacilor cu orologeria? Care e legatura ceasului asta cu vitejia? Preferam sa scrie numele patronului, ca la ceasurile lui Dan Henry. Era mai cinstit. Sau are ca target votantii lu' Funar?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 11:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Hidralazina scrie:
Am inteles dar care e legatura dacilor cu orologeria? Care e legatura ceasului asta cu vitejia? Preferam sa scrie numele patronului, ca la ceasurile lui Dan Henry. Era mai cinstit. Sau are ca target votantii lu' Funar?


Au o pagina de facebook destul de activa, de ce nu intrebi acolo?
Legatura cu vitejia....e foarte clara: e un act de mare curaj/vitejie sa ai o initiativa antreprenoriala in
Romania anului 2019.....mai ales in domeniul orologer, NU?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 15:20 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Pare un ceas corect pentru pretul cu care se vinde,felicitari pentru initiativa!
Sincer....nu am nimic cu denumirea (prea suntem carcotasi),dar parca as fi preferat pe cadran sa scrie in romana "editie limitata".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 20 Sep 2019, 16:03 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
seba scrie:
...as fi preferat pe cadran sa scrie in romana "editie limitata".

Foarte bine punctat. Adevarul e ca la o chestie din asta s-ar fi aratat "vitejia"

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 21 Sep 2019, 12:57 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Dacă e Dapix, de ce nu X, dacă e X, de ce nu e Dapix, dacă nu scrie în română, de ce nu scrie, dacă scrie în română, de ce nu scrie, dacă e alb, de ce nu e negru, dacă e negru, de ce nu e alb, etc.!

Oare când vom scăpa și noi de meteahna asta românească de a fi cârcotași în orice!? Când un zilier necalificat câștigă 120 lei pe o zi de muncă, ce așteptări vrei să ai de la un ceas de 550 lei, fie el făcut în China și asamblat in Romania?

Îți place, cumperi, nu îți place, stai deoparte. Nici mie nu îmi plac multe ceasuri care se perindă pe acest forum, unele dintre ele nesimțit de scumpe la cum arată (cu mult sub Dapix) dar nu aud pe nimeni să se oripileze, așa cum e cazul când vine vorba despre un produs autohton.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 21 Sep 2019, 13:44 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Pai cand afirmi ca ceasul e de lux, impui pretentii si predispui la discutii. Cand mai zici si ca designul e simplu si sofisticat in acelasi timp, inseamna ca te adresezi unor zilieri din aia de care zici tu. Ca probabil aia nu stiu ca simplu e antonimul lui sofisticat...promovarea produsului pe site e mai mult decat gretoasa, cu mult sub produsul in sine. Despre asta e vorba, de fapt.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dapix Carpathica
MesajScris: 21 Sep 2019, 14:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
borsy scrie:
Dacă e Dapix, de ce nu X, dacă e X, de ce nu e Dapix, dacă nu scrie în română, de ce nu scrie, dacă scrie în română, de ce nu scrie, dacă e alb, de ce nu e negru, dacă e negru, de ce nu e alb, etc.!

Oare când vom scăpa și noi de meteahna asta românească de a fi cârcotași în orice!? Când un zilier necalificat câștigă 120 lei pe o zi de muncă, ce așteptări vrei să ai de la un ceas de 550 lei, fie el făcut în China și asamblat in Romania?

Îți place, cumperi, nu îți place, stai deoparte. Nici mie nu îmi plac multe ceasuri care se perindă pe acest forum, unele dintre ele nesimțit de scumpe la cum arată (cu mult sub Dapix) dar nu aud pe nimeni să se oripileze, așa cum e cazul când vine vorba despre un produs autohton.

Minunat comentariu, subscriu!
Ca o sugestie: daca tot sunt atatia priceputi in ale ceasurilor si nu putini cu punga doldora, nu ati vrea sa punem de un mic SA cu subscriere public-forumistica de capital? Asa... fiecare dupa cat cotizeaza va detine un numar de actiuni ca in orice biznis, se organizeaza un consiliu director si gata... FACEM CEASURI!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România