Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 15:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Feb 2008, 00:20 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2007, 00:47
Mesaje: 113
Am vazut ca sunt multi care s-au apucat ei de capul lor sa fabrice ceasuri.
Si unii dintre ei chiar fac ceasuri bune.

Unii folosesc Ronda, altii ETA, altii Miyota insa toti fac ceasuri. (apropo de asta imi spune si mie cineva care e chestia cu ETA si Ronda?)

La noi nu s-a apucat nimeni sa faca ceasuri.
Nu stiu de ce, dar niste ceasuri cu mecanisme ETA in carcase de calitate si cu specificatia Made in Romania ar starni cat de cat interesul. Cel putin al romanilor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2008, 15:24 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
A face ceasul nu e mare filosofie,daca ai banii de investitie.
Problema cea mai mare este marketingul,unde cred ca intra mai multi bani decit in fabricatie! :cry:
Asta daca te referi la cele de mana,caci ceasuri de perete personalizate face multa lume,inclusiv eu am facut o multime!

Nu inteleg intrebarea cu Ronda! :roll:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2008, 16:09 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2007, 00:47
Mesaje: 113
Am vazut multe ceasuri no name cu specificatia mecanism elvetian Ronda. Cred ca Ronda 1069 este cel mai des intalnit.
Ronda nu tine de ETA? E independent?

Lasand marketingul la o parte. Nu punem asta la socoteala.
Cat iti trebuie sa deschizi un mic atelier care sa faca ceasuri?
De ce anume ai nevoie? (o lista mica n-ar strica)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2008, 16:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Ronda sunt independenti mi se pare, si calitativ cred ca undeva la nivelul Miyota.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2008, 19:00 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Banii pentru o cantitate de mecanisme-aprox 1000 buc,Carcase ,curele,telescoape,cadrane,distantiere si coroane.
Totul depinde de calitatea la care vrei sa te ridici!
Poti comanda carcase China -material inferior- sau carcase Crom ,sau suflate sau..sau... .Fiecare detaliu este important! :cry:
Greu de facut o estimare,daca nu stii exact ce vrei sa produci! 8)

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2008, 11:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2007, 00:47
Mesaje: 113
O calitate medie. Uita-te la Lucien Piccard.
Fac acelasi lucru si scot niste ceasuri foarte frumoase, bine construite si cu mecanisme si rezistenta pe masura pretului.

Deci cam care ar fi suma de plecare?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: 14 Dec 2013, 22:40 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 15:09
Mesaje: 9
Claudiu scrie:
Banii pentru o cantitate de mecanisme-aprox 1000 buc,Carcase ,curele,telescoape,cadrane,distantiere si coroane.
Totul depinde de calitatea la care vrei sa te ridici!
Poti comanda carcase China -material inferior- sau carcase Crom ,sau suflate sau..sau... .Fiecare detaliu este important! :cry:
Greu de facut o estimare,daca nu stii exact ce vrei sa produci! 8)


Salut Claudiu,

Ajuta-ma te rog daca poti cu cateva informatii.Eu mi-am deschis un magazin online prin care vand ceasuri personalizate.Pana acum am cumparat de la Dragonul Rosu,din China,insa oamnenii de acolo nu imi asigura continuitatea cu un singur model.Am tot cautat un model simplu pe siteuri din domeniu,insa mi-e greu sa gasesc ceva.De la Dragon cumparam modelul de ceas cu 15 Ron.Sunt hotarat sa investesc si sa produc la scara mai mare ,chiar sa inregistrez marca.Nu as vrea sa ma complic cu import personal pe firma mea din China,pentru ca ma usuca vamesii cu documente,intrebari si taxe.Cum as putea sa le produc eu aici? Da-mi o idee te rog.Cum pot sa fac?

Multumesc,
Marius


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: 14 Dec 2013, 23:10 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
mariusn1777 scrie:
Claudiu scrie:
Banii pentru o cantitate de mecanisme-aprox 1000 buc,Carcase ,curele,telescoape,cadrane,distantiere si coroane.
Totul depinde de calitatea la care vrei sa te ridici!
Poti comanda carcase China -material inferior- sau carcase Crom ,sau suflate sau..sau... .Fiecare detaliu este important! :cry:
Greu de facut o estimare,daca nu stii exact ce vrei sa produci! 8)


Salut Claudiu,

Ajuta-ma te rog daca poti cu cateva informatii.Eu mi-am deschis un magazin online prin care vand ceasuri personalizate.Pana acum am cumparat de la Dragonul Rosu,din China,insa oamnenii de acolo nu imi asigura continuitatea cu un singur model.Am tot cautat un model simplu pe siteuri din domeniu,insa mi-e greu sa gasesc ceva.De la Dragon cumparam modelul de ceas cu 15 Ron.Sunt hotarat sa investesc si sa produc la scara mai mare ,chiar sa inregistrez marca.Nu as vrea sa ma complic cu import personal pe firma mea din China,pentru ca ma usuca vamesii cu documente,intrebari si taxe.Cum as putea sa le produc eu aici? Da-mi o idee te rog.Cum pot sa fac?

Multumesc,
Marius

Tare! ...un mic falanster. Bafta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2013, 23:16 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Interesanta ideea . Dar depinde ce vrei sa scri pe cadran . Sper ca nu Rolex sau Omega ...sau alte alea !!! Pentru ca altfel e nasol . :mrgreen:

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2013, 23:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Eu inteleg ca sunt ceasuri personalizate.
Poate sa aiba un cadran simplu pe care sa apara Sensiblu, Petrom, etc.
Nu este deloc rea ideea sa se produca aici in RO.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: 15 Dec 2013, 11:20 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
mariusn1777 scrie:

Salut Claudiu,

Ajuta-ma te rog daca poti cu cateva informatii.Eu mi-am deschis un magazin online prin care vand ceasuri personalizate.Pana acum am cumparat de la Dragonul Rosu,din China,insa oamnenii de acolo nu imi asigura continuitatea cu un singur model.Am tot cautat un model simplu pe siteuri din domeniu,insa mi-e greu sa gasesc ceva.De la Dragon cumparam modelul de ceas cu 15 Ron.Sunt hotarat sa investesc si sa produc la scara mai mare ,chiar sa inregistrez marca.Nu as vrea sa ma complic cu import personal pe firma mea din China,pentru ca ma usuca vamesii cu documente,intrebari si taxe.Cum as putea sa le produc eu aici? Da-mi o idee te rog.Cum pot sa fac?

Multumesc,
Marius

Contacteaza-ma telefonic si am sa incerc sa te ajut cat imi sta in putinta.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2013, 01:03 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 15:09
Mesaje: 9
Multumesc pentru raspunsuri!

Iti dai seama ca nu o sa vin cu numele deja cunoscute! Am deja propriul nume :) Vreau sa fac ceva simplu,dar in acelasi timp deosebit.
Sunt pasionat de ceasuri,din acest motiv m-am apucat..am vazut ca prinde la public (bineinteles cu bani bagati in reclama ) si acum vreau sa diversific,sa fac cat mai multe modele,curele,ca fiecare sa-si poate comanda ceasul care crede ca i se potriveste,sau chiar sa-l ofere cadou.Am continuitate la curele,din piele,de toate culorile si marimile.Pe cadrane vor fi aplicate imagini cu autocolant la 1300 bpi,la care la fel am continuitate.Tot ce ma tine pe loc e ceasul propriu-zis,care trebuie sa fie mereu acelasi.

Multumesc si tie Claudiu!O sa te sun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2013, 02:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
Dincolo de problema concreta a colegului Marius, eu cred ca este foarte greu sa fie lansata o marca de ceasuri "Made in Romania".
Mai precis, este imposibil daca incercam sa afirmam aceasta marca prin mecanisme, finisare sau raportul pret/calitate. In schimb, ar fi posibila o promovare prin originalitate… Am unele idei, insa prefer sa le discut direct cu Claudiu :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2013, 08:23 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
Se poate face usor, cum bine zice Claudiu, fiind vorba doar de bani si marketing; de mult timp cochetez cu ideea (astept doar fondurile ...)

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2013, 00:40 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 15:09
Mesaje: 9
Dpmdv la inceput sunt sigur ca "Marca" nu prea va insemna nimic pentru nimeni.Eu de fel pun foarte mare accentul pe calitate si profesionalism.Nu vreau sa ma intelegeti gresit.Nu imi doresc eu acum sa revolutionez aceasta industrie,ca sincer sa fiu nici nu detin cunostinte mari in domeniu.Ceasurile pe care eu le vreau exista deja pe piata (ca si mecanism,dimensiuni,calitate)insa nu stiu de unde naiba sa iau distribuitorul care poate sa-mi ofere continuitate. Eu vreau doar sa ma folosesc de ele pentru a putea aplica imaginile gandite de mine.Prin aceste lucruri ,in timp poate si "Marca" va cantari ceva,in cazul in care e mai avantajos sa le fac eu,decat sa le cumpar.

Multumesc,
Marius


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România