Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 08:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 07 Noi 2008, 03:29 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Nou pe - http://www.ceasuripentruromania.ro :
CEASURI DE AERONAVA | INDUSTRIA AERONAUTICA ROMANA (I.A.R.) BRASOV 1934 - 1946
Vineri - 7.noiembrie.2008 are loc la Muzeul Ceasului "Nicolae Simache" din Ploiesti un seminar de orologerie ocazie cu care am sansa de a face o prezentare pentru ceasurile IAR Brasov.
* * *
pentru user:
Cu siguranta pe masura ce voi incepe prezentarea detailata a ceasurilor din diversele liste vor fi si imagini cu mecanismele acestora.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 07 Noi 2008, 13:53 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Super! Asteptam un mic review al prezentarii de la Muzeu, unde eu nu am putut participa, din pacate...

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 07 Noi 2008, 14:05 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Ceasuri pentru Romania este senzational
Daca e posibil merita cu prisosinta sa apara o revista cu acest nume.
O lectie pentru publicistii de la noi(Temporis,GMT..)
Ceasuri de aeronava este super si inca nu imi revin dupa senzationalul Longines.
Superb.
Multumim mult Catalin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 16 Noi 2008, 20:13 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare!
In acest weekend am resuit sa fac un up-date la traducerile in engleza pentru primele articole.
In masura in care este posibil a recomada site-ul si pe alte forumuri va multumesc anticipat.
Pentru MWR Forum si WUS Forum am facut eu cate o scurta introducere!
* * *
Tot in acest weekend am adaugat si 2 noi articole:
1. Ceasuri aviatie 1936-1937 | promisa continuare la articolul Longines Pilot | M.A.M. 1937 si pentru ceasurile Zenith, Heuer si Longines (extra) care au participat la licitatia 1937;
2. DOXA review (1) | Quartz 600m Professional - o prezentare lansata pe forumul ceasornicar.ro si ce am considerat de cuviinta sa o adaug si site-ului meu in sectiune "Mofturi".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 17 Noi 2008, 12:35 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Incet dar cu multa siguranta devine un site de referinta.
Ceasuri aviatie 1936-1937 este fantastic
Nu am mai vazut o astfel de prezentare iar documentele sunt incredibile.
Multumim mult


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 23 Noi 2008, 00:46 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Incerc sa tin ritmul si sa adaug cel putin cate un articol pe saptamana pe Ceasuri pentru Romania.
Am pus astazi:
1. Bazu Cantacuzino - inventator | probabil cea mai spectaculoasa poveste ce leaga aviatia si ceasurile langa Romania.
Recunosc ca ar putea fi suspectata de exagerare afirmatia de mai sus!
Dupa mine brevetul unui cadran de ceas de navigatie pentru piloti, obtinut in Franta, in anii '30 cand s-au transat astfel de chestiuni si de nimeni altcineva decat de asul-asilor aviatiei militare romanesti - Bazu Cantacuzino este o importanta "descoperire".
Candva am fost o natie normala!
Inca odata multumesc lui Daniel Focsa pentru a-mi fi deschis drumul si lui Horia Stoica (colegul nostru horia!) pentru cea mai potrivita fotografie ce putea sa insoteasca aceasta prezentare.
2. LONGINES absolvire | “Radu Irimescu – 1936” | o poveste ce va continua imediat ce voi avea noi informatii.
Deasemenea update-uri pentru versiunile in engleza la:
"Aviation wristwatches | 1936-1937" si "DOXA review (1) | Quartz 600m Professional"

Pentru orice intrebari, completari, sau sugestii va stau cu placere la dispozitie!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 14 Dec 2008, 21:54 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Incepand cu aceasta seara am setat accesul "IN BIBLIOTECA" pe CEASURI PENTRU ROMANIA!
Am reusit sa pun prima jumatate la REPARAREA CEASORNICELOR - A.M. PINKIN (capitolele I-VII si Anexele).
Saptamana viitoare va fi accesibila si partea a II-a! Deasemenea si primele parti din TEHNICA si ARTA - Ioan RATIU.
Cei interesati pot intra "in biblioteca" folosind:
- - - - - - - - - - -
utilizator: test
parola: craciun2008
- - - - - - - - - - -
valabilitate: 15-31.decembrie.2008!!
Lectura placuta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 14 Dec 2008, 23:42 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
eu iti multumesc pentru aceasta ocazie de a citi inca o carte despre ceasornicarie. de data asta in limba romana.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 18 Dec 2008, 20:14 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Ceasuri Pentru Romania | IN BIBLIOTECA | Repararea Ceasornicelor - A.M.Pinkin | integral
Ceasuri Pentru Romania | IN BIBLIOTECA | Tehnica si Arta - Ioan Ratiu | inclusiv Partea II-a / Tehnica
- - - - - - - - - -
Am finalizat a pune scanurile pentru cele doua carti (prima integral, a II-a toata sectiunea cu referire la ceasuri)!
Aveti mai sus coordonatele de acces.
Odata finalizata aceasta etapa revin de saptamana viitoare cu noi articole in sectiunile dedicate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 02 Ian 2009, 13:51 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Dupa o prea lunga pauza am reusit astazi sa pun pe site primele doua parti la un subiect ce m-a "acaparat" exclusiv in ultima luna.
* * *
BENRUS - Origine Romania ? este incercarea mea de a scrie (intr-o varianta proprie) istoria Benrus Watch Co. si a ceasurilor sale.
Primele 2 parti:
Introducere - De ce Benrus?
1. [1890-1920] Originea: Imigranti romani sau nativi americani?
sunt pe site si astept cu interes comentariile, corecturile sau completarile voastre.
Urmatoarele sper sa le finalizez pana la sfarsitul acestui luni!
* * *
In celelalte 4 parti:
2. [1920-1945] Inceputul: Primii ani sau “…un ceas la mana Statuii Libertatii”
3. [1945-1959] Apogeul: Intre primii trei
4. [1959-1969] Sfarsitul: Pe cont propriu
5. [dupa 1969] Gloria: Alaturi …in Vietnam
voi face si prezentari pentru cele mai importante ceasuri Benrus: Embraceable, Endurable, Citation, Calendar, Wristalarm, Dial-O-Rama, SkyChief, ceasurile auto si ceasurile militare.

Lectura Placuta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 02 Ian 2009, 16:41 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Superba prezentare.
Multumim mult
Trist dar adevarat .
Asteptam cu nerabdare explicarea culorilor romanesti de pe cadrane.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 02 Ian 2009, 17:26 
IN-CRE-DI-BIL ce ai reusit sa afli! Sunt impresionat. Iar devotamentul tau pentru aceste cercetari merita toata admiratia. Ce completari sau comentarii mai putem avea dupa asa ceva?? Prezentarea este extraordinara, foarte bine structurata si legata, nu am simtit sincope logice sau cronologice. Felicitari!

Citisem pe net ca urmasii familiei Lazarus mai traiesc si au furnizat informatii pentru thewatchguy.com. Ai luat si tu legatura cu ei cumva?
Am mai gasit informatii pe net referitoare la perioadele urmatoare din istoria companiei, poate te ajuta la ceva:
  • alte file de istorie a companiei: bbwatches.info
  • despre Paula Lazrus, fiica lui Jay Kay: nytimes.com
  • articolul lui Octavian Ciupitu despre istoria companiei: Curierul Romanesc
  • adresa actuala a companiei Benrus Watch Company: streets.metrobot.com
  • despre Irving L. Wein, care a cumparat Benrus si care a donat multi bani in campania electorala: aici si aici


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 02 Ian 2009, 18:22 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Multumiri Lucian! Respectul si toata consideratia meu pentru sustinerea oferita, mie si ceasornicar.ro, in toti anii astia!
* * *
Multumesc Mihai!
Parte de linkurile prezentate le stiu dar mi-ai oferit si noutati.
Am incercat sa nasc o corespondenta cu Paula Kay (fosta Lazrus) si Michael Lazrus primii doi dintre copii lui Jay Kay Lazrus (fost presedinte Benrus), cu speranta ca fiind a treia generatie ar fi interesati sa ma ajute. Nu sunt 100% convins ca emailurile mele au ajuns la ei dar nici n-am motive sa cred ca am gresit adresele! O vreme mi-am zis sa astept un raspuns insa la inceput de 2009 m-am hotarat sa pun pe site ce am acum. Desi stiu cam tot arborele genealogic pentru 4 generatii ale familiei Lazarowitz/Lazrus ma gandesc ca nici nu pot sa "agresez" urmasii cu micile mele cautari (sa nu le zic obsesii!). Voi mai face una-doua incercari si catre urmasii lui Benjamin (desi sunt destuli de in varsta) si cam atat!
Interesul meu vis-a-vis de Benrus Watch Co. se opreste in 1970 si eventual depaseste acest an doar in ce priveste ceasurile militare, acolo unde in fapt rezultatele au venit urmare a interesului pentru subiect a "vechiului Benrus", intre 1965-1969!
In 1969 compania a fost cumparata de Victor Kiam, un (hai sa-i zic!) interesant si dinamic investitor, ce a ramas celebru pentru pentru remarca ..."imi place acest aparat de ras, vreau sa cumpar compania!" (sau aproximativ daca n-am citat bine!). Ce s-a intamplat dupa aceasta achizitie nu m-a mai interesat (din pacate) si momentant nu face obiectul cautarilor mele!
Si pentru ca ai adus vorba, familia Lazrus a fost mai tot timpul un sponsor al campaniilor electorale americane, in general am observat pentru democrati iar batranul Benjamin Lazrus a donat in ultimii ani pentru campania de nominalizare a lui Walter Mondale.
Insa sa nu anticipez si cu riscul de a fi lipsit de modestie, lucrurile cu adevarat interesante abia urmeaza!
Sa nu uit - stiu de articolul dlui Ciupitu, este si o referinta in topic pe forum dar, cu tot respectul, in afara foarte interesantului ceas de dama Citation prezentat, articolul este un colaj/traducere din istoria lui The Watch Guy.
Multumesc inca odata pentru cuvintele frumoase si daca mai gasesti/gasiti informatii nu ezita/ezitati sa mi le trimiteti! Stiute sau ne-stiute imi sunt de mare folos!
Salutari si un 2009 excelent tuturor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 02 Ian 2009, 22:19 
Am mai gasit niste surse de informatii despre Benrus:
  • Certificat de autenticitate emis de Benrus in 1952, scos la vanzare: scripophily.net
  • Scurta istorie, mai mult prin prisma fabricilor si relatiilor comerciale cu alte companii: classicwatchrestoration.com
  • Cum a inceput ca ceasornicar si vanzator de piese; Istoria catorva modele: relojeria.org (in spaniola)
  • Cel putin 33 de patente inregistrate in USA, in special la carcase si bratari: freepatentsonline.com
  • Aici ar putea fi datele despre sosirea in USA a familiei Lazrus (dar pe care le ai deja): ancestry.it
  • O alta istorie a companiei: northernpartners.com

Succes!


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: www.ceasuripentruromania.ro
MesajScris: 03 Ian 2009, 02:24 
Raportul intalnirii anuale a comitetului evreilor americani din 4 februarie 1945 (The American Jewish Committee) il mentioneaza pe un Benjamin Lazrus din New York ca membru participant si membru al comitetelor executiv si administrativ. Cred ca este acel B.L. care ne intereseaza, numele nu prea mai e intalnit, mai ales online.

Un comunicat de presa al The Philarmonic-Symphony Society of New York ii mentioneaza pe Benjamin si Oscar Lazrus, membri marcanti ai acestei societati, drept spectatori la concertul de gala din 22 martie 1954. Din nou au donat bani, acum pentru fondul de pensii al filarmonicii. Familia s-a implicat cu adevarat in viata societatii americane de-a lungul timpului.


Sus
  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România