Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Mai 2024, 10:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 31 Dec 2014, 23:44 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Mesaje: 404
Localitate: Bistriţa
Răsfoind primul nr. al almanahului filatelic 1977 am dat peste această reclamă interesantă. Poate mai găsim astfel de reclame și prin alte publicații.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 03 Ian 2015, 05:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
@retro: nu e neaparat sa fie din 88.Ce este inscris pe capacul din spate este "STAS-ul" dupa care a fost facut.Anul exact al fabricatiei poate fi gasit marcat pe masinaria ceasului,dupa scoaterea capcului din material plastic si a clopotului pt sonerie care se gaseste tot in interior.Acest model (desi foarte reusit ca aspect) este prost inspirat la capitolul alarma.Era perfect daca ii faceau soneria pe clopotul de deasupra.Nu numai ca se auzea mult mai tare alarma dar se facea si o importanta economie de material.In cazul acestui model insa,adevaratul clopot pt sonerie se alfa ascuns in cutia ceasului iar cel de deasupra,cu toate ca e facut din material special nu are nici o utilitate.
De reprat se poate fara probleme..are un mecanism consacrat pt care se gasesc inca piese...

**********************************************************************************************************************

Fiindca tot vorbim despre produsele relizate la inteprinderea Victoria din Arad am observat ca in topicul de fata s-au prezentat multe modele interesante,unele chiar din seriile pt export.O alta categorie mai putin cunoscuta de produse au fost ceasurile "tehnice" fabricate la Arad. Probabil si in aceasta categorie au fost mai multe produse (sper la complatari din partea cunoscatorilor) eu pot doar sa ma rezum -ca un exemplu- la cele pt. masiniile de spalat rufe fabricate la Cugir (Albalux).Acestea erau fabricate in carcase de ebonita (sau chiar plastic-in ultimii ani),izolate contra umezelii si desigur cu mecanisme metalice.Modelele mai vechi de Albalux erau echipate cu ceasuri mai complexe dpdv mecanic (daca nu ma insel aveau si balansier-tin minte ca in urma cu 15 ani am desfacut unul) iar inspre '90 s-a adoptat un mecanism mai simplu si mai zgomotos,fara balansier asemanator ca principiu jucariilor cu arc.

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 03 Ian 2015, 14:09 
Neconectat

Membru din: 27 Noi 2011, 14:50
Mesaje: 54
Localitate: Bucuresti
Cand eram copil am avut un ceas de masa cu desteptator produs la Arad.
Imi amintesc ca avea un cadran desenat cu un copil care mangaie un catel, iar coada catelului se misca pe ritm de tic-tac.
O sa il caut pe la mama, poate il mai gasesc sa-i fac o poza.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 04 Ian 2015, 12:38 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Ceasurile pentru masinile de spalat,cat si diverse tahometre si vitezometre-mai ales pentru cunoscutele "Mobra" au fost fabricate de fapt de Intreprinderea de Orologerie Industriala Arad. In fapt la ceasurile pentru masinile de spalat,o buna bucata de vreme au fost fabricate sub conducerea mea,ca si a altor cateva produse fabricate in I.O.I. Seful sectiei montaj a fost D-l baba,un bun prieten si la ora actuala.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 04 Ian 2015, 22:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
La Mobra de obicei "Balanta Sibiu" fabrica vitezometrele (am si eu o Mobra 50 Super). Interesant,nu stiam ca s-au fabricat si la Arad astfel de produse

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 01 Feb 2015, 14:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:12
Mesaje: 24
Localitate: Brasov
Imi place foarte mult ca s-au strans atatea informatii despre ceasurile Aradora, mai ales ca un amic de-al meu si-a luat de curand un ceas de sah Aradora si m-ar bucura sa aflu ceva informatii despre aceste ceasuri de sah. Multumesc mult de raspunsuri, fiindca stiu ca vor fi multe !

_________________
Chiar si un ceas stricat indica ora corecta de doua ori pe zi !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 01 Feb 2015, 18:10 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Ceasurile de sah au fost parte din productie Aradora,pe care cred ca le produc si in prezent.Cererea nu este foarte mare,dar sunt putini cei ce le mai produc,dat fiind ca sunt ceasuri de nisa.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 01 Mar 2015, 21:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:12
Mesaje: 24
Localitate: Brasov
Astazi la un targ de vechituri am vazut un ceas de masa pe cadranul caruia care scria "Aradora", inclusiv logoul, dar era quartz si cu baterie, asa vrea sa stiu daca s-au fabricat ceasuri de masa quartz la Victoria Arad ?

_________________
Chiar si un ceas stricat indica ora corecta de doua ori pe zi !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 05 Mar 2015, 20:12 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Au facut ceasuri electrice,copie dupa cele rusesti .

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 03 Mai 2015, 11:09 
Neconectat

Membru din: 08 Iun 2014, 11:51
Mesaje: 111
Localitate: Arad
Spre disperarea soţiei, mai vin acasă cu câte un deşteptător. De data aceasta unul de suflet (patriotism local :D )- Aradora de voiaj, 8 rubine. Funcţionează foarte bine, deşi nu ştiu dacă şi când a fost servisat. Are un ticăit tare relaxant, cel puţin pentru mine. Singura problemă pe care am descoperit-o la acest ceas e soneria. Nu funcţionează.
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 03 Iun 2015, 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:12
Mesaje: 24
Localitate: Brasov
mihaib scrie:
Spre disperarea soţiei, mai vin acasă cu câte un deşteptător. De data aceasta unul de suflet (patriotism local :D )- Aradora de voiaj, 8 rubine. Funcţionează foarte bine, deşi nu ştiu dacă şi când a fost servisat. Are un ticăit tare relaxant, cel puţin pentru mine. Singura problemă pe care am descoperit-o la acest ceas e soneria. Nu funcţionează.
Imagine
Imagine
Imagine





Am şi eu acelaşi model acasă doar că are cutiuţa roşie şi pe cadran scrie Victoria şi nu Aradora în rest e acelaşi N. I. şi aceiaşi formă, s-au fabricat cumva sub ambele denumiri sau unul din noi are ceva contrafăcut ?

_________________
Chiar si un ceas stricat indica ora corecta de doua ori pe zi !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 03 Iun 2015, 22:49 
Neconectat

Membru din: 08 Iun 2014, 11:51
Mesaje: 111
Localitate: Arad
Cred că numai dl. Claudiu ne poate lămuri. :D Mă îndoiesc sincer că unul dintre cele două ceasuri este contrafăcut. Poate că al dvs. a ieşit pe poarta fabricii ceva mai devreme decât al meu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 04 Iun 2015, 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:12
Mesaje: 24
Localitate: Brasov
mihaib scrie:
Cred că numai dl. Claudiu ne poate lămuri. :D Mă îndoiesc sincer că unul dintre cele două ceasuri este contrafăcut. Poate că al dvs. a ieşit pe poarta fabricii ceva mai devreme decât al meu.
La asta mă gândeam şi eu dar are acelaşi număr de inventar (N.I.) şi de aia întrebam de altfel modelul respectiv l-am găsit şi pe acest blog http://colectieceas.blogspot.ro/search/label/Arad un adevărat Paradis Victoria Arad, chiar aşa cel care se ocupă de acel blog are cont la noi aici pe ceasornicar.ro !?!? SSau poate-l am chiar şi-n lista de prieteni, cine ştie :lol:

_________________
Chiar si un ceas stricat indica ora corecta de doua ori pe zi !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 07 Iun 2015, 10:32 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Au fost facute sub denumiri diferite,in functie de perioada de fabricatie.Cele mai vechi au fost Victoria,cele mai noi au fost Aradora.Codul de productie este acelasi,chiar daca perioada difera.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Aradora | Victoria Arad
MesajScris: 07 Iun 2015, 13:10 
Neconectat

Membru din: 08 Iun 2014, 11:51
Mesaje: 111
Localitate: Arad
Deci am intuit bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România