Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 20 Ian 2013, 13:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
GB aduce la mecanism cu Aradora (4 rubine).

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 20 Ian 2013, 18:32 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Mesaje: 404
Localitate: Bistriţa
Arhitectura este aproape identică cu cea a primelor mecanisme Precizia Arad fără rubine, fabricate în RPR. Diferă foarte puţin configuraţia punţilor şi câteva elemente la unele piese componente. Se pune întrebarea :cine după cine a copiat sau s-a cumpărat patentul de la nemţi? Pentru comparaţie vă arăt un Aradora de care vorbeam.
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 20 Ian 2013, 22:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
abarth_mcm, basty: care-i pretul de piata al unui ceas de masa (Junghans, Victoria, Precizia, etc)?

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 20 Ian 2013, 22:52 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Mesaje: 404
Localitate: Bistriţa
Preţurile sunt variabile pe piaţă, de la o sursă la alta. Un exemplu, aş spune că anul trecut de la Negreni eu am luat un Junghans tip CFR funcţional cu 50 lei, dar asta nu se întâmplă des. Preţuri la astfel de piese se cer şi până la 200 de lei dar un preţ rezonabil în funcţie de calitatea ceasului poate fi între 80-100 lei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 21 Ian 2013, 10:34 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
razvyy scrie:
abarth_mcm, basty: care-i pretul de piata al unui ceas de masa (Junghans, Victoria, Precizia, etc)?



Eu le-am luat cu 20 RON bucata.(doua GB, un JAZ ). Toate nefunctionale. Bineinteles, eu le-am luat ieftin, sub piata.
A mai costat la ceasornicar reparatia: 30 RON per ceas.+munca mea (curatat carcasa,vopsit carcasa, indreptat, pus geam, pus limbi, etc)

Am vazut ca se vinde cu 100 ron in medie un ceas functional, dar care totusi ar necesita o revizie macar. Adica in targuri cam asta e suma ceruta de bisnitari: 100 ron per ceas.
Am vazut cazuri cand s-au dat si cu 200 RON, dar era ceva deosebit.

Consider totusi, ca 100-120 RON pe un ceas functional, cu ecran original si revizuit la ceasornicar e un pret decent si corect pt ambele parti. Adica eu nu le-as da pe ale mele sub 100 RON bucata dupa ce au fost reparate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 21 Ian 2013, 11:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Multumesc pentru raspunsuri. Fiica-mea de 7 anisori impliniti foarte recent a inceput sa surubareasca. Are la activ 3 ceasuri surubarite (2x Slava cu 11 rubine si un ceas Aradora). Le si curata cu neofalina, le greseaza, incetisor parca au acuratete miscarile mainilor. Insa cu Aradora a avut ceva de furca, pentru ca nu au suruburi, ci piulite cu cap hexagonal, iar coloanele de prindere ii dau de furca atunci cand se slabesc in prindere. Cu ajutorul taticului a reusit remontarea mecanismului, insa a incalcit spirala...
Eventual daca-mi puteti recomanda ceva ceasuri de masa cu mecanism la care puntile sa fie cu suruburi, nu cu piulite... in genul ceasurilor de mana, nu a celor de perete.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 27 Ian 2013, 20:23 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
basty scrie:
Ale mele funcţionează 25 de ore la o armare completă. Nu ştiu ce arc ţi-a montat ceasornicarul la acel ceas dar mi se pare exagerat ca un arc de W231 să înmagazineze energie pentru 3 zile, însă nu vreau să te contrazic dacă chiar zici că l-ai urmărit.


Eu l-am urmarit cat de cat. Cel cu scris Gustav Becker tine asa mult. Poate am exagerat eu un pic cu 2-3 zile, dar 2 sau aproape 2 zile tine sigur. De exmplu l-am intors alataieri mai pe seara si a tinut pana azi dupa-amiaza. O sa incerc sa ma uit exact cat tine intors ca numar de ore, dar mai mult de 25 ore clar.

La cel cu secundar dupa cum ziceam a necesitat inlocuirea arcului. DIn nefericire nu prea sunt multumit.... Ramane in urma destul de mult. O sa incerc sa il mai reglez..altfel..probabil trebuie alt arc..nu stiu...ceasornicarul mi-a zis ca nici lui nu ii place cum a iesit, dar momentan nu are ce ii face. Macar l-am facut functional (adica ticaie), asa cum e el acum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 27 Ian 2013, 20:31 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
abarth_mcm scrie:
razvyy scrie:
abarth_mcm, basty: care-i pretul de piata al unui ceas de masa (Junghans, Victoria, Precizia, etc)?



Gasisem de exmplu azi un ceas CFR cu 50 RON (carcasa turtita pe alocuri, cadran f bun insa, nefunctional, lipsa cheita). Din nefericire nu l-am luat ca n-am mai avut bani (deja cumparasem un mecanism de ceas(cel pozat pt identifcare), un ceas de semineu Jughans, niste arcuri de ceas,etc si bugetul se terminase repede).

Deci se mai pot gasi ceasuri de masa vechi si la bani putini (adica nu preturi de okazii.ro). Dar media e cam 100 ron. Ideea ca orice ai lua, tot necesita o revizie la ceasornicar (deci alte costuri)...pt ca cu greu gasesti ceva impecabil (eu unu n-am vazut)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 02 Feb 2013, 20:00 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
poze dupa reconditionare:

mecanismul functioneaza acum f bine, dupa ce a fost servisat la ceasornicar:

estetic spun ca arata decent si nu mi-e rusine sa il pun in casa pe mobila

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 02 Feb 2013, 23:48 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Mesaje: 404
Localitate: Bistriţa
Exteriorul arată foarte bine. :roll: Cu mecanismul se poate o poză?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 03 Feb 2013, 16:40 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2008, 22:40
Mesaje: 116
Localitate: bucuresti
Buna ziua, postez si eu 2 Gustav Becker din dotare, sper sa nu se supere initiatorul.
1. Original Gustav Becker de masa, secundar mic, cu cadran separat pentru alarma, 2 clopotei, totul original
[Imagine][/img]
[Imagine][/img]
[Imagine][/img]

2. Gustav Becker de voiaj
[Imagine][/img]
[Imagine][/img]
[Imagine][/img]

din pacate sunt nefunctionale. daca stie cineva un ceasornicar bun din Bucuresti pentru reparatii/restaurare v-asi fi recunoscator

_________________
bobo
0742881157


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 03 Feb 2013, 20:16 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
[quote="bobo"]Buna ziua, postez si eu 2 Gustav Becker din dotare, sper sa nu se supere initiatorul.
1. Original Gustav Becker de masa, secundar mic, cu cadran separat pentru alarma, 2 clopotei, totul original

superb ceasul, mai ales ca are 2 clopotei.
nu stiu in bucuresti ceasornicar, doar in buzau..dar si acolo stau o luna-doua pana ridic un ceas sau pendula...
din nefericire sunt tot mai putini cesornicari care sa nu fie doar "schimbatori" de curele si baterii...

Eu spun sa reparati ceasul, merita !

Ma bucur ca au aparut oameni care au astfel de ceasuri si posteaza pe cest topic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 23 Feb 2013, 18:39 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
ma ajutati cu identificarea acestui ceas de masa? l-am achizitionat astazi contra sumei de 30 ron.
nu cunosc nimic despre marca ceasului

Imagine
Imagine
Imagine


din nefericire are multe probleme constatate dupa ce l-am desfcut:
-e foarte murdar..practic are pamant la propriu inauntru si nu exagerez deloc.
-un arc rupt - dar se poate face prin scurtarea arcului in cel mai rau caz. Nu e problema.
-balans rupt - aici o sa ma cam coste reparatia...o sa ma coste vreo 40 ron numai balansul...+ arcul cat o mai costa..etc. Estimez vreo 70 ron reparatia lui pt ca are destule probleme.
Vedem. Oricum, il repar cu siguranta.

Starea estetic insa e buna spre f buna pt vechimea lui. Cadranul e f bun. Apare murdar in poza pt ca e murdar geamul pe dinauntru.
Crcasa ceasului e nichelata. Doar capacul din fund necesita un vopsit (are rugina), restul e ok. Dupa curatare o sa arate mult mai bine.
Are limbi originale, cheite de intord originale.

Totusi, ma ajuta cineva cu o identificare? Mentionez ca pe mecanism nu scrie nimic la prima vedere..ma rog, poate o scrie dupa ce inlatur pamantul de acolo.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 23 Feb 2013, 20:39 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Probabil ca este un ceasornicar din Logorna.Nu am gasit detalii despre acesta.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas masa Gustav Becker
MesajScris: 23 Feb 2013, 20:53 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Multumesc,

Sper cu timpul sa aflu mai multe detalii...

Mecanismul nici nu l-am mai pozat pt ca nici nu merita o poza la cat de murdar este.

Ceea ce ma bucura este stare estetica buna a ceasului. De aceea l-am si cumparat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România